Jaka choroba/y?

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
pawloo7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-19, 16:39

Jaka choroba/y?

Post autor: pawloo7 »

Witajcie
Może tutaj ktoś mi pomoże odnośnie prawdopodobnie choroby która zaatakowała moją różę.
Zdjęcie 3 i 4 to ta sama gałąź. zdjęcie 3 to górna część. Jest popękana miejscami tak jakby umierała na raty na jednej gałęzi.
Zdjęcie 5 i 6 wygląda na usychanie całej gałęzi mimo regularnego podlewania.
DSCF0512.JPG
DSCF0513.JPG
DSCF0514.JPG
DSCF0515.JPG
DSCF0517.JPG
Załączniki
DSCF0518.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jaka choroba/y?

Post autor: Petrus »

Witaj. Pędy róż z wiekiem, drewnieją i mogą być lekko popękane. Jest to naturalna kolej rzeczy. Jeżeli cały pęd lekko podsycha, może to być efekt choroby grzybowej która dostała się do pędu lub po prostu uszkodzenie mechaniczne pędu róży i dlatego powoli pęd usycha. Jeżeli Ci to przeszkadza taki pęd można usunąć i z głowy. Ogólnie po róży nie widzę by źle wyglądała, jest okej z nią :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jaka choroba/y?

Post autor: rafaloku »

Nie wiem Petrus czy się ze mną zgodzisz ale wydaje mi się, że takie usychanie pojedynczych gałązek może świadczyć o wertyciliozie (choroba grzybowa). O tyle groźna, że czasem objawy wydają się ustępować (nasilają się latem a potem następuje jakby regres) a jednak po latach cała roślina jednak obumiera.

Znany mi sposób to wycięcie porażonych pędów oraz oprysk całej rośliny środkiem Topsin M 500 SC. Warto zapobiegawczo opryskać też rośliny rosnące obok.
Rafał
ODPOWIEDZ