Jak zwalczyć chwasty w "młodym" trawniku

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
mario19804
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-13, 20:09

Jak zwalczyć chwasty w "młodym" trawniku

Post autor: mario19804 »

Witam wszystkich. Mam taki problem z nowo posianym trawnikiem. Otóż po zasianiu trawy szybsze we wzroście były chwasty, różne, różniste. Usunięcie ich ręczne wydaje się dość trudne i dlatego też mam pytanie czy można te chwasty potraktować chemią. Nie wszystkie nasionka traw jeszcze powschodziły, a niektóre są jeszcze bardzo małe, a część jest już spora około 6-7 cm. Obawiam się, aby po zastosowaniu jakiś środków chemicznych nie zniszczyć wschodzącej i tej małej trawy. Dlatego też zwracam się z prośbą o poradę jakiego środka i czy w ogóle na takim etapie można coś zastosować Będę wdzięczny za podpowiedź. ?????
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli to świeżo zakładany trawnik, to raczej bym nie stosowała żadnych środków.

Gdy zakładaliśmy swój trawnik przy jednej z mieszanek też mieliśmy podobny problem. Wybieraliśmy co większe chwasty ręcznie, wtedy gdy można było po tej młodej trawie chodzić.

Nie byłam wtedy zadowolona, bo to mieszanka z nagrodami itd. Jednak nie ma pewności czy nasion chwastów nie było w ziemi (co jest wysoce prawdopodobne, a nawet pewne). Gdy trawnik Ci się rozrośnie utrzymanie go bez chwastów wymagać będzie nie lada pracy.

Ktoś kiedyś fajnie powiedział:
Założyłeś sobie trawnik? No to będziesz miał obóz pracy... przymusowej. ;-)

Dalej fajnie?

Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

:-)
PanOgrodnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-01, 22:19

Post autor: PanOgrodnik »

Witam. Selektywne herbicydy można stosować dopiero po trzecim skoszeniu. Trawa musi się ukorzenić i rozkrzewić. Co do chwastów wniosek jest jeden - za szybko posiana mieszanka trawy, źle przygotowne podłoże. Teraz jak trawa urośnie zastosujesz herbicyd, któr wypali chwasty i możesz mieć gołe placki. Być może będzie potrzebna dosiewka.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Najelpiej byłoby przez posadzeniem trawy dobrze przygotować powierznie. Na około dwa lub trzy tygodnie przed posianiem nasion całą powierzchnie przeznaczoną pod darń należy opryskać herbicydem, godny polecenia jest Roundup Ultra 360 SL. Dwa tygodnie spokojnie wystarczą, aby środek przeniknął do wnętrza koniczyny i zniszczył nie tylko jej cześć nadziemną ale również korzenie. Jeśli już pojawiły się jakieś chwasty w małych ilościach to najlepiej byloby je usunąć mechanicznie(ręcznie) i posiać w tym miejscu trawę. Będzie z tym troche roboty ale wkońcu piękny trawnik jest wymagający :)
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Bardzo dziękuje za cenny link. Oczywiście chemia nie jest najlepszym sposobem ale jeśli checmy zaoszczędzić na czasie i pracy to niestety pozostaje jedynym :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

No niestety, tez czasem wykorzystuję chemię, no i własnie szukam tej najbardziej "ekologicznej", dlatego denerwujące jest to, że jesteśmy przez producentów czasem oszukiwani co do jakości środka. Skoro środek nie jest biodegradowalny to nie powinien być reklamowany jako taki.
Pozdrowienia - Padawan
Remigiusz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-05-30, 14:13

Re: Jak zwalczyć chwasty w "młodym" trawniku

Post autor: Remigiusz »

Ja też miałem problem z chwastami na młodym trawniku. W ich wyeliminowaniu po części pomogło częste koszenie. Jednak nie zadziałało to na wszystkie chwasty. Stosowałem też wertykulację i nawożenie. Nawóz był na bazie dicamby i 2,4D, który dawałem na wilgotny trawnik dwa dni po skoszeniu. Dzisiaj trawnik już cieszy, a nie męczy.
Awatar użytkownika
Ania1990
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2011-09-20, 10:35

Re: Jak zwalczyć chwasty w "młodym" trawniku

Post autor: Ania1990 »

witajcie, jak wiecie posiałam nową trawę o ktorej mowa w moim wątku pisałam że narazie nie chce stosować chemii do zwalczenia chwastów ale dziś był znajomy który twierdzi że mogę już pryskać skoro trawnik ma 4miesiące i był kilkakrotnie pryskany u mnie z chwastów przeważa rumianek gdyż było to pole uprawne polecił mi chwastox trio 540sl co sądzicie? ja co prawda bardzo często koszę trawę bo czytałam że to pomaga specjalnie zakupiłam traktorek więc nie spieszy mi się do chemii ale jeśli ma pomóc rozprzestrzenianiu się chwastów będę wdzięczna za Wasze rady
ODPOWIEDZ