Jak zwalczać rdzę na jałowcach?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Adam
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2019-05-02, 09:48

Jak zwalczać rdzę na jałowcach?

Post autor: Adam »

Witam wszystkich,
jestem tu pierwszy raz. Potrzebuję pilnie porady na temat rdzy na jałowcach
Z kim mogę się kontaktować w sprawie porad?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Kontakt

Post autor: CityMatic »

Ale w czym masz problem jeśli chodzi o rdzę?

Zwalczanie polega na usuwaniu i paleniu silnie porażonych pędów, od czerwca rośliny można opryskać 2-3 razy co dwa tygodnie preparatem Amistar 250 SC. lub Biosept 33 SL. W ich pobliżu nie powinny rosnąć głogi, które są drugim żywicielem grzyba.
Innej recepty brak, dodatkowo rdza lubi gruszę ale w tym przypadku rozprzestrzenianie nie jest tak inwazyjne jak w przypadku głogu.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Adam
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2019-05-02, 09:48

Re: Kontakt

Post autor: Adam »

Dziękuję za poradę. Ale mam spory ogród a w nim między innymi kilkadziesiąt jałowców i chyba na nich wszystkich pojawiła się ta rdza.
Najgorsze, że niektóre były prowadzone i cięte przez kilkanaście albo i dłużej lat i teraz je wszystkie to zaatakowało.
Skąd to się wzięło? W okolicy nie ma ani grusz, ani głogu. Muszę je chyba zaczynać wycinać i palić.
Tego się przecież nie wyleczy. Można próbować jak piszesz wycinać poszczególne pędy i spalać, jeśli są to pojedyncze
gałęzie. A co radzisz jak w takich kulach (załączyłem zdjęcie), które były przez 20 kilka lat cięte i mają w środku
setki gałązek i na wielu nich pojawiła się rdza. Tego się nie wytnie wybiórczo, muszę chyba całe je spalić.
Tylko tyle lat hodowli na nic, a jeszcze jest ich do usunięcia kilkanaście sztuk.
A co, jeśli nie tylko na gałęziach ale i główne pnie są zarośnięte rdzą?
Ma ktoś inna radę niż to najgorsze, czyli eliminacja roślin.
Pozdrawiam
Załączniki
Przykre, ale podjąłem decyzję o zupełnej eliminacji tych kulistych jałowców.
Przykre, ale podjąłem decyzję o zupełnej eliminacji tych kulistych jałowców.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Kontakt

Post autor: Bettiw »

Adamie szkoda wycinać takich pięknych okazów, to co kiedyś rosło przez dziesiątki lat i było żelazną ostoją ogrodu tak jak bukszpany, kasztany zaczęły chorować i mieć szkodniki, lepiej opracować dobry plan ochrony roślin. Nie masz gwarancji, że następne rośliny które posadzisz nie zachorują.
Moje tuje dwa lata temu zaczęły żółknąć i po oprysku pięknie odżyły, a choroba została opanowana i mogę nimi cieszyć się do dziś.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jak zwalczać rdzę na jałowcach?

Post autor: rafaloku »

Zalecane jest wyciąć nasilniej porażone pędy, a całe rośliny opryskać. Polecam preparat SCORPION 325 SC, który bardzo dobrze zwalcza rdzę. W tym roku rozszerzono jego rejestrację zezwalając na zwalczanie rdzy na roślinach ozdobnych w uprawach ogrodowych (dawniej mogli tylko szkółkarze/plantatorzy). Więcej: Scorpion 325 SC
Rafał
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Jak zwalczać rdzę na jałowcach?

Post autor: ATA »

W tym roku dwukrotnie pryskałam Saprolem co 21 dni. Ostatnio jakieś 10 dni temu. czy mogę teraz zastosować Scorpion, czy może coś innego? Rdza wyszła po raz pierwsz w tym roku. Jałowiec ma kilkanaście lat i w zeszłym roku dość mocno go przycięłam aby uformować zgrabne chmurki. Czy mogło to mieć wpływ?
Renata
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jak zwalczać rdzę na jałowcach?

Post autor: rafaloku »

Tak, silne przycięcie mogło osłabić roślinę, a w rany po cięciu łatwo wdzierają się grzyby i bakterie. Więc cięcie, szczególnie jeśli rany nie zostały zasmarowane maścią ogrodniczą, mogło zwiększyć ryzyko choroby.

Odnośnie oprysków - Saprol zawiera jako substancję czynną tritikonazol (fungicyd z grupy triazoli), natomiast Scorpion 325 SC ma 2 substancje: difenokonazol (związek z grupy triazoli) i azoksystrobina (związek z grupy strobiluryn). Dlatego działanie Scorpiona jest bardziej kompleksowe. Na przyszłość bardziej polecam właśnie Scoprpion 325 SC.

Natomiast wydaje mi się, że te 2 opryski Saprolem powinny w tym roku wystarczyć, na wiosnę za rok użyj Scorpion 325 SC. Natomiast w bieżącym roku wzmacniaj roślinę co 2 tygodnie opryskami naturalnym Biosept Active. Ewentualnie w tym roku użyłbym Scorpion 325 SC na jesieni, kiedy to rdza uwalnia się z liści gruszy i głogów, zarażając jałowce.

Zwalczanie rdzy jałowca szczegółowo opisaliśmy w poradniku (nowy artykuł publikowany wczoraj) - Rdza jałowca. Opryski i zwalczanie rdzy na jałowcu
Rafał
ODPOWIEDZ