JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Elzbieta M »

Jesienią na mojej działce po raz pierwszy pojawił się mączlik. Piszę "na działce", bo był na niemalże wszystkich roślinach - na liściach truskawek i poziomek, pomidorów, na wielu roślinach ozdobnych. Jak się go pozbyć ? Czy to jest w ogóle możliwe, jeśli fruwa również po sąsiednich działkach ? Po poruszeniu roślin unosiła się chmura białych muszek. Czym i jak pryskać ? Czy spryskane rośliny odstraszą na jakiś czas mączlika ? Czy pryskać na rośliny, czy może na tą chmurę muszek ?
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: waldek727 »

Cześć Elu.
Niedrogim i skutecznym środkiem do zwalczania szkodników takich jak mszyce i mączliki jest preparat w sprayu APHISOL-BIO.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Merghen »

Nie jestem specjalistą ale szukając środków naturalnych znalazłam Agricolle i Timorex Gold 24 EC. Ciekawa jestem opinii jaka jest ich skuteczność w walce z mączlikiem?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Target »

A ja mam wątpliwości czy to jest mączlik. To nie są, aż tak wszędobylskie owady. Może tu chodzi o skoczki
Dr inż. Janusz Mazurek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Elzbieta M »

To może ja opiszę jak wyglądają te owady , jako że nigdy wcześniej nie widziałam ani skoczków , ani mączlika.
Gdy we wrześniu ubiegłego roku poruszyłam w trakcie plewienia krzaczki truskawek , uniosła się nad nimi chmura białego pyłu. Po dokładnym przyjrzeniu okazało się , że to małe białe muszki , wielkości ok milimetra czy dwóch. Siedziały chyba na spodniej stronie liści , bo ich nie było widać. Gdy podeszłam do pomidorów i poruszyłam liśćmi , sytuacja sie powtórzyła. Podobnie w innych miejscach ogrodu - na poziomkach , na rabacie z bylinami ( orliki) - przy poruszeniu chmura maleńkich muszek nad roślinami.
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Target »

A to przepraszam. Jednak wszystko wskazuje na mączlika. Jak najszybciej trzeba wykonać zabiegi jakimś pyretroidem np. Karate Zeon 050 CS w stęż O,O5%. Jak najszybciej ponieważ jak mączlik złoży już jaj to potem walka będzie długa. Jest też pewien problem ze zwalczaniem w ogrodzie na zewnątrz. Z reguły mączlika zwalcza się wewnątrz pomieszczeń i zakres środków jest nieco większy bo to trochę inna toksykologia. Tu trzeba być szczególnie uważnym jeśli chodzi o rośliny konsumpcyjne. Może uściślijmy na czym Pani najbardziej zależy bo z punktu widzenia prawa nie można polecić jednego środka na wszystkie rośliny, i te ozdobne i te które spożywamy
Dr inż. Janusz Mazurek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Elzbieta M »

Trudno powiedzieć , na czym mi najbardziej zależy ...gdyż z jednej strony - najwięcej mączlika było w truskawkach i poziomkach , więc tam chciałabym go zlikwidować , a druga strona medalu - to są owoce, więc za dużo chemii nie chciałabym tam stosować. Niemniej chyba nie ma wyjścia , bo tego szkodnika były chmary. Pomidorów nie będę w tym roku uprawiać. Czy mam rozumieć , że kropię tylko rośliny , na których mi najbardziej zależy , czy kropię wszystkie , tylko innymi środkami?
Zastanawiam się , na ile skuteczna może być walka z mączlikiem , skoro na sąsiednich działkach również jest , a właściciele nie są zainteresowani zwalczaniem?
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Target »

Chodzi wyłącznie o to, ze mogę sprawdzić na jakie rośliny w gruncie (szczególnie jadalne) są zarejestrowane środki na mączlika. Chodzi tylko o aspekt prawny a więc w przypadku roślin jadalnych także zdrowotny. O ile wykonanie zabiegu niezgodnego z rejestracją na rośliny ozdobne nie ma szczególnego wpływu na zdrowie o ile środek nie został zniesiony na inne, o tyle wykonywanie takich zabiegów na rośliny konsumpcyjne to ogromny problem. W tej chwili nowe przepisy unijne bardzo wyraźnie będą rozróżniać te dwie grupy roślin.
Dr inż. Janusz Mazurek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Elzbieta M »

Rozumiem.
Dzisiaj wróciłam z działki. Poruszyłam liśćmi poziomek , orlików - i nie zauważyłam mączlika. Czy to znaczy , że mogę byc spokojna , czy też jest w takiej fazie rozwoju , że nie fruwa?
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Calpurnia »

Ja miałam mączliki i najlepiej sprawdzić po prostu odwracająć liście. Jesli nie fruwa, to siedzi pod liśćmi. PS. Pomógł mi środek na mączliki firmy Bayer (tej samej co robi leki).
Żołtodziób.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: rafaloku »

Pamiętasz nazwę - który konkretnie?

Odnośnie wspomnianego wcześniej środka Timorex Gold, warto poczytać tutaj: Olejek z drzewa herbacianego - właściwości, zastosowanie

Co do zwalczania mączlika na roślinach doniczkowych, polecam też artykuł z naszego poradnika, w którym podane jest więcej środków na te owady: muszki w kwiatach doniczkowych - jak się ich pozbyć, zwalczanie oraz mączlik szklarniowy - domowe sposoby, zwalczanie naturalne i chemiczne
Rafał
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Re: JAK ZLIKWIDOWAĆ MĄCZLIKA?

Post autor: Calpurnia »

Skuteczny jest oprysk środkiem Confidor 200 SL
Żołtodziób.
ODPOWIEDZ