jak zdubować skalniak

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

jak zdubować skalniak

Post autor: goskamaja »

Witajcie, kto do mnie już zaglądał ten wie, że planuję założyć skalniak, sporo się już naoglądałam Waszych świetnych zdjęć, naczytałam ale nigdzie nie znalazłam informacji czy po usypaniu ziemi, poukładaniu kamieni itd. sadzi się roślinki od razu czy warto poczekać jakiś czas żeby ziemia osiadła, ubiła się , przeszła kilka opadów deszczu? Co radzicie jako doświadczeni w tym temacie? pozdrawiam cieplutko ;)
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: Danka »

Na pewno dobrze zrobi uleżenie ziemi. Po zbudowaniu skalniaka możesz mocno go podlać ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Zaleca się zbudować np jesienią , a sadzić wiosną. Ale ja nie wytrzymałam i posadziłam po ok miesiącu , niektóre rośliny nawet nieco wcześniej, oczywiście po obfitym kilkakrotnym podlewaniu . Wszystko ładnie rośnie , możesz sprawdzić w moim wątku :lol:
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: goskamaja »

W końcu zebrałam się w sobie i powstał ten wyczekany skalniak:) na początku wyglądał inaczej, potem dołożyłam kamieni i ziemi i póki co wygląda tak. Przyznam się, że nie czekałam tak długo jak Wy z posadzeniem roślin, nooo nie mogłam się doczekać sadzenia i zrobiłam to od razu, co ma być to będzie, nawet jak ziemia osiądzie to nic. Teraz czas na dosadzanie roślinek, jakieś ozdobne kamyczki i takie tam ..... będę dodawała zdjęcia z postępów:) Jak Wam się podoba? Tylko proszę nie piszcie, że wygląda jak grób rodzinny i że tylko krzyża brakuje:)
Załączniki
Zdjęcie0601.jpg
Zdjęcie0606.jpg
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: Danka »

Ja tak nie powiem! Bo kiedyś, śp. teściowa tak się wyraziła o jednej z moich rabat :zdziwko:
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: Agnieszka123 »

Hihi Danusiu, to Ci teściowa walnęła komplement.
Gosiu, ja też swój skalniak obsadzałam od razu, bo też jestem niecierpliwa :] , efekt jest dopiero, gdy fajnie zarośnie, ja dzisiaj mam zamiar robić drugi, bo kocham kamienie i mam do wsadzenia kilka rojników i innych na skalniak
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Gosiu - taka moja mala sugestia - ja bym kamykow nie ukladala w takie rowniutkie linie - podgladnij nature. Powodzenia w obsadzaniu :-D :lol:
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: elza »

Gosiu, dołączam się do zdania Eli. Też bym je powtykała nierównomiernie co zresztą zrobiłam również u siebie.
Większe kamienie stanowią w moim skalniaku barierę dla tych bardziej ekspansywnych, do których należy na przykład macierzanka. Pięknie pachnie już od samego poruszenia nią, ale diablica rozrasta się niemiłosiernie.Cieszę się,że mam z kim się nią podzielić.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: goskamaja »

tak tak, dziewczyny to tylko tak na chwilę - te równe linie. Z czasem jak będę dosadzała nowe roślinki to będę przekładała te kamole. Ależ Wy jesteście czujne:)
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7921
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Gosiu,po prostu dzielimy sie spostrzezeniami :lol: I jeszcze jedna rada - jak juz bedziesz przekladala kamienie , to pamietaj , aby nie sprawialy wrazenia rodzynkow w ciescie. Tak jak pisze Eliza - niech beda np podpora dla roslinki itp
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: goskamaja »

Teraz mój skalniak wygląda tak, nowe zdjęcia dodam dopiero na wiosnę co by porównać:)
Załączniki
Zdjęcie0649.jpg
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: Agnieszka123 »

Ładnie się zagęszcza, grobne kamyczki dodają uroku. Gosiu, a będziesz dosadzać jakieś niskopienne cebulowe? Krokusy, chiacynty, niskie czosnki. Wiosną byłoby pieknie kolorowo. Ja u siebie na skalniaku dosadzę drobne cebulki :D
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: goskamaja »

Agnieszko nie planowałam już tam nic dosadzać, ale nie wykluczone że pojawią się tam szafirki i krokusy, bo w zeszłym roku tam właśnie były wsadzone i chyba niezbyt dokładnie je wykopałam bo już teraz widzę że wychodzą pojedyncze szafirki. Poczekamy do wiosny, zobaczymy, sama jestem ciekawa:)
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: malina »

Gosiu -przesyłka jest już u Ciebie.
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Re: jak zdubować skalniak

Post autor: sylwia75 »

Mój ogródek skalny został stworzony przy pomocy książki pt. " Ogród skalny ". Wszystko jest w niej opisane jak krok po kroku zbudować skalniak i dobrać odpowiednie rośliny. Polecam tą książkę. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ