Jak z nieużytku zrobić trawnik

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Sufjan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-04-02, 23:12

Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: Sufjan »

Na wstępie zaznaczę, że jestem ogrodniczym dyletantem i totalnym nowicjuszem, ale cóż - podobno każdy kiedyś zaczynał.. Przeczytałem uważnie inne posty na podobny temat, ale jednak poproszę Was o poradę w osobnym wątku.

Zaczynam dzierżawić kawałek działki rekreacyjnej. Jakies 30m x 15m. Przez wiele lat był to tzw. nieużytek, jest nierówno, dużo starych traw itp. Dołączam obrazek. https://www.dropbox.com/s/1nn5byg54ju96l3/IMG_0567.jpg

Cel pierwszy - zrobić trawnik. Nie musi być idealny, tylko taki "normalny". Oczywiście muszę najpierw przekopać teren. Ze względu na otoczenie raczej nie ma szans wjechać cięższym sprzętem.

Moje pytanie jest następujące - jak się do tego zabrać i co zrobić ze starą roślinnością? Najpierw ją próbować wykosić, zebrać i dopiero potem przekopać CZY od razu wjechać tam glebogryzarką? Ze zrozumiałych względów nie chcę tego wypalać, chyba nie chcę też wykorzystywać "broni chemicznej".

Dziękuję z góry za pomoc!

Obrazek
Załączniki
IMG_0567.jpg
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie będę się wymądrzać,zostawię wypowiedzi dla bardziej kompetentnych,nie zazdroszczę pracy,chociaż teren wydaje się ładny i okolica spokojna (?).Czy oprócz trawnika ,planujesz coś jeszcze ?
Powodzenia ! :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: tadek »

.
Na sam widok nieużytku aż chce się uciec ! :przestraszony:

Napisałeś że chcesz mieć trawnik, i że nie musi być idealny. Zatem na pewno zdajesz sobie sprawę, ile trzeba włożyć co roku, w czasie całego sezonu letniego - wysiłku i pracy, aby idealny trawnik wyglądał jak z żurnala.

Ja na twoim miejscu zajął bym się tym co jest, czyli obecny nieużytek potraktował podobnie jak traktuje się trawę na wiosnę - czyli porządnie bym ją wygrabił, ściął wybujałą trawę, a następnie przeprowadził wertykulację i areację...
Z poradnika ogrodniczego:
Czasami zdarza się, że pomimo regularnego koszenia, podlewania i nawożenia, trawnik nie wygląda tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Powodem gorszego stanu darni w naszym ogrodzie może być zaniechanie dwóch ważnych zabiegów, jakimi są wertykulacja i aeracja trawnika. Te dwa zabiegi służą rozluźnianiu podłoża i pobudzają trawy do krzewienia się. Zobacz jak wykonać wertykulację i aerację oraz w jakim terminie przeprowadza się te zabiegi.

Czytaj dalej - Wertykulacja i aeracja trawnika :arrow:
Wykonując powyżej wspomniane prace, nieużytek zmieni wygląd, i będzie już możliwe koszenie rosnącej trawy. Dzięki temu ominie Ciebie o wiele większa harówka związana z przekopywaniem, wymianą ziemi, czy odczekiwaniem okresu, aż znajdujące się w ziemi nasiona chwastów, przestaną wyrastać. Będziesz ze spokojem mógł zastanowić się nad zaplanowaniem całego ogrodu - gdzie będą rabaty kwiatowe, gdzie drzewa owocowe, a gdzie ścieżki.

Dodam jeszcze że każdy założony trawnik z czasem zarasta mchem, chwastami...

Poniżej na zdjęciu przedstawiłem podobnie uzyskany trawnik, ale bez wertykulacji i aeracji, tylko przez samo koszenie, przez co są widoczne na zdjęciu kępki traw i filcu.
Zdjęcie zostało zrobione 8 marca 2013 roku.
1-100_2110-001.JPG
Coraz więcej ekspertów wymienia mulczowanie trawy jako ważny zabieg w pielęgnacji trawnika. Dzięki zabiegowi mulczowania dostarczamy trawie pożywienia i w dużej mierze rozwiązujemy problem pozbywania się ścinanej trawy. Najnowszym osiągnięciem technologicznym jest mulczowanie zmienne - nowoczesny system, który za pomocą jednej dźwigni pozwala ustalić ile ściętej trawy trafi do kosza, a ile pozostanie na powierzchni trawnika. Dowiedz się dokładnie co to jest mulczowanie, kiedy najlepiej wykonywać ten zabieg i jaka kosiarka z mulczowaniem jest najlepsza.
Czytaj dalej - Mulczowanie trawy - co to jest, jaka kosiarka z mulczowaniem :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Sufjan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-04-02, 23:12

Re: Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: Sufjan »

Dziękuję za konkretne i rzeczowe odpowiedzi. Być może obędzie się bez kopania - to dobra wiadomość! Dam znać jak poszło.
szczepanlukasz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2016-04-06, 00:14

Re: Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: szczepanlukasz »

Witam,
Chciałem zapytać bardziej doświadczonych o poradę w następującej kwestii.
Działka, której stałem się szczęśliwym posiadaczem od kilku lat nikt nic na niej nie robił. Wszystkie samosiejki, chwasty i inne badyle sięgające po szyję zostały przeze mnie usunięte i została już tylko trawa. Trawa nie aż tak bujna i obfita jak na zdjęciu Kolegi powyżej, ale jednak trawa. Teren nierówny, tu górka, tu dołek, chcę mieć nowy trawnik przede wszystkim na w miarę równym terenie, żeby nikt sobie krzywdy nie zrobił.
W ostatnim czasie wypożyczyłem glebogryzarkę i przejechałem moje 400m2. Problem w trakcie pracy był taki, że ziemia była dość mokra (sama w sobie jest raczej gliniasta) i gleba wraz z trawą została bardziej zryta od góry. Co docisnąłem sprzęt mocniej to wchodził w mokrą ziemię, która blokowała się pomiędzy łopatami glebogryzarki i musiałem ją ręcznie usuwać. Glebogryzarka pracowała normalnie i mieliła tylko górną część gleby. Po dniu pracy trawy już nie ma: została zdarta, zmielona i porozrzucana. Tu ją sobie pozbieram i oczyszczę teren z innych korzeni, kamieni itp. Problemem jest to, że z racji mokrej ziemi na wierzchniej warstwie potworzyły się duże i grube bryły ziemi, które po tym jak zaschły są trudne do rozbicia. Praca grabiami i próba ich zniwelowania nic nie daje. Jest jakieś urządzenie/narzędzie które pozwoli porozbijać te bryły na mniejsze, które potem z resztą ziemi będę mógł rozgrabić i przygotować ziemię pod sianie trawy?

Za porady jak przygotować teren pod sianie trawy, gdzie w chwili obecnej występują duże, "nierozgrabywalne" bryły ziemi będę wdzięczny.

Pozdrawiam
szczepan
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: Petrus »

Witaj Szczepanie. Gleba była zbyt mokra i nie potrzebnie (za wcześnie) wszedłeś z glebogryzarką. Jeżeli gleba jest gliniasta to trzeba ją w tym samym dniu rozgrabić aby nie było właśnie takich wielkich suchych kawałków gliny.
Są dwa wyjścia możesz nawodnić te suche bryły ziemi i ponownie je rozgrabić lub zmniejszyć.
Możesz również jeszcze raz wjechać glebogryzarką, która zmniejszy i pokruszy te bryły ziemi. Potem lekko podlać, chyba że gleba i bryły będą mokre to nie trzeba. Potem znów lekko rozgrabić i ubić ziemię walcem lub zagęszczarką. Wtedy ubitą ziemię znów lekko rozgrabiasz żeby wyrównać teren pod trawnik. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
szczepanlukasz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2016-04-06, 00:14

Re: Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: szczepanlukasz »

Dzięki wielkie za odpowiedź i poradę (to już kolejna, a znając życie nieostatnia :-) )
Akurat jest po deszczu więc spróbuję to rozgrabić, a jeśli nie to dodatkowo poleje wodą i zobaczymy co się będzie działo.
Super, że są tu ludzie którzy mają wiedzę i najważniejsze chcą się nią dzielić - będę korzystał :-)

Co do użycia glebogryzarki - presja Żony - zrób to szybko - szybciej zrobisz, szybciej zasiejesz, szybciej będzie trawa. I wyszło jak wyszło. Wszystko potrzebuje czasu :-)

Dzięki jeszcze raz.

Pozdrawiam
szczepan
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jak z nieużytku zrobić trawnik

Post autor: Petrus »

No tak kobitki zawsze chcą na już. Niestety pośpiech w ogrodnictwie nie popłaca. Spróbuj to rozgrabić, albo rozkrusz znów glebogryzarką. Potem zwalcuj lub ubij i lekko przed siewem jeszcze wyrównaj i zgrab. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ