Jak wysiewać i uprawiać czystka (cistus incanus)

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
postronek1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-05-25, 09:52

Jak wysiewać i uprawiać czystka (cistus incanus)

Post autor: postronek1 »

Witam,
Wszedłem w posiadanie nasion czystka różanego (cistus incanus) ale nie wiem jak go wysiewać (jakie spełnić przy tym warunki) ani jak o niego dbać kiedy już wykiełkuje. Będę bardzo wdzięczny za pomoc kolegów i koleżanek, którzy wiedzą coś na ten temat.

pozdrawiam
postronek1
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Jak wysiewać i uprawiać czystka (cistus incanus)

Post autor: Doxepine »

postronek1 pisze:Witam,
Wszedłem w posiadanie nasion czystka różanego (cistus incanus) ale nie wiem jak go wysiewać (jakie spełnić przy tym warunki) ani jak o niego dbać kiedy już wykiełkuje. Będę bardzo wdzięczny za pomoc kolegów i koleżanek, którzy wiedzą coś na ten temat.

pozdrawiam
postronek1
W naturze nasiona czystka kiełkują dopiero po działaniu b. wysokich temp. Ogień z częstych pożarów, jakie występują na terenach jego naturalnego występowania, nadtrawia łupinkę nasion i wtedy kiełkuje. Potrzebna więc będzie skaryfikacja nasion - trzeba uszkodzić zewnętrzną okrywę np. pocierając drobnym papierem ściernym. Potem wystarczy wcisnąć je w podłoże i czekać ok. 2 tygodni (do miesiąca) na wschody. Czystek lubi gleby mocno przepuszczalne o odczynie wyraźnie zasadowym. Do zwykłej kupnej ziemi należy dodać przynajmniej połowę objętości jakiegoś rozluźniacza (drobny żwirek, wermikulit, perlit) i łyżeczkę startej na pył kredy. Podlewać nieprzegotowaną, ale odstaną wodą dopiero wtedy, gdy przeschnie przynajmniej połowa podłoża, metodą "raz, a dobrze". Nawozić raz w tygodniu połową dawki nawozu uniwersalnego, a gdy pojawią się kwiaty przejść na nawóz do roślin kwitnących. Stanowisko w pełnym słońcu. Trzeba pamiętać, że to roślina krótkowieczna, żyjąca ok. 3-5 lat. Warto mieć młody egzemplarz na podmianę. Zimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, w którym temp. nie spada poniżej 0 st. C, ale nie przekracza 5-7 st. C.

Więcej: Czystek - właściwości lecznicze i uprawa w Polsce

Swoją drogą, to idealna roślina na b. słoneczne i gorące balkony południowe, bo jej nigdy nie będzie za gorąco. Szukam jej już jakiś czas, bo na moim balkonie miałaby idealne warunki, ale bez skutku. Mogę wiedzieć, skąd masz nasiona? :)
postronek1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-05-25, 09:52

Re: Jak wysiewać i uprawiać czystka (cistus incanus)

Post autor: postronek1 »

Kupiłem w internecie. W bardzo malutkiej torebeczce znajduje się może kilkanaście malusieńkich nasionek. Wprawdzie jest do nich dołączona jakaś instrukcja "obsługi" jednak napisana jest takim językiem, że musiałem zapytać praktyków, bo kompletnie nic nie rozumiem. Po przeczytaniu Twojej odpowiedzi rozumiem już znacznie więcej :-)
again
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2015-04-05, 10:47

Re: Jak wysiewać i uprawiać czystka (cistus incanus)

Post autor: again »

Witam serdecznie Forumowiczy.

Zacznę może od pytania... czy na zdjęciu jest czystek, czy to tylko chwast? :) zasiałam na jesień i nie wiem co wyrosło mi na wiosnę :-).

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam cieplutko!
Załączniki
IMG_20150403_113157.jpg
ODPOWIEDZ