Jak uprawiać Melisse lekarska?

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
flashup
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-09, 21:31

Jak uprawiać Melisse lekarska?

Post autor: flashup »

Witam!
Czy ktoś mógłby wytłumaczyc jak uprawiać Melisse w donicach na parapecie, krok po kroku od kiełkowania, ile nasionek, do jakiej doniczki aż po zbiory?
Z chęcia preprowadze fotoleracje na forum :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Melisa lekarska najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, lekko kwaśnej do lekko zasadowej, dobrze spulchnionej. Tolerowany współczynnik pH 4.5 do 7.6.
Melisa lekarska preferuje miejsca słoneczne, ale również dobrze rośnie w pól-cieniach.

Nasiona melisy lekarskiej sadzi się w pomieszczeniach, około 8 do 10 tygodni przed ostatnią datą wiosennych przymrozków. Nasiona melisy lekarskiej potrzebują światła do kiełkowania, więc należy je sadzić na głębokość nie większą niż 6mm. Roślinki kiełkują w ciągu 8-10 dni. Przesadzać sadzonki melisy lekarskiej na zewnątrz po niebezpieczeństwie przymrozków. Sadzić roślinki w odległości około 45-60cm od siebie. Nasiona melisy lekarskiej mogą być również sadzone bezpośrednio do ziemi późną jesienią. Melisa lekarska rozmnaża się rowniez z sadzonek oraz przez podział korzeni. Dzielić korzenie na wiosnę lub jesień. Każda podzielona część melisy lekarskiej powinna mieć od 3 do 4 pączków. Jeśli dzielimy korzenie na jesieni, trzeba sadzić rośliny wystarczająco wcześnie, aby pozwolić im ukorzenić się dobrze przed zimą. Zabezpieczyć przed zimnem.
Melisa lekarska może rosnąć w domu, na kuchennym parapecie. Taka roślinka wymaga co najmniej 5 godzin swiatła słonecznego lub 14 - 16 godzin swiatła sztucznego. Młode listki melisy lekarskiej są najlepsze do przyrządzania relaksujących herbatek.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

U mnie melisa rośnie w ogrodzie już kilka lat, nigdy nie zabezpieczałam jej przed zimnem i radzi sobie zupełnie dobrze :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
flashup
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-09, 21:31

Post autor: flashup »

OK ziemię już mam z ogrodniczego więc PH powinno sie zgadzac.
Teraz nie wiem ile mam wsadzić ziarenek w donice półtoralitrowa?
słyszałem ze nie wszystkie ziarenka kiełkuja?
Czy można ziarenka wsadzic na pare godzin do szklanki, i jak wykiełkują to dopieor do ziemi?
jeśli nie to ile ziarenek wsadzic do ziemi?co bedzie jesli wsadze 5 zaireneki wszystkie wykielkuja?
Pozdrawiam!Obrazek
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Post autor: Botanka »

Kiełkowanie jest powolne,więc pewnie można nasiona namoczyć.Nasiona wysiewa się do skrzynek z torfem i przykrywa 0,5 cm warstwą podłoża. Tak przygotowaną rozsadę (wcześniej przepikowaną) wysadza się w maju do gruntu w rozstawie 20 x 40 cm. Jak wszystkie nasiona wykiełkują,to te słabsze przepikujesz.
flashup
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-09, 21:31

Post autor: flashup »

CO to znaczy przepikujesz?
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Prosze:

Polega on na rozdzieleniu razem rosnących siewek i przesadzeniu ich do większych, oddzielnych pojemników. Może być przeprowadzany dopiero, gdy widoczne są już pierwsze liście (nie liścienie). Pikowanie pozwala na łatwiejszy rozwój rośliny ale też na wybranie do dalszej hodowli tylko egzemplarzy najsilniejszych.
Pozdrawiam Krzysiek
flashup
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-09, 21:31

Post autor: flashup »

To ile mam wsypac nasion do 1,5l donicy? wszystkie z paczki czyli 8/10 nasion?
Dodam ze mam miejsce tylko w tej donicy i chce ją uprawiac w kuchni na parapeie.
fox

Post autor: fox »

Flashup tylko żebyś wiedział /a/ ze melisa uspokaja nie tylko nerwy, a jeśli jesteś mężczyzną to nie radze używać, bo w nocy mogą być problemy ;-)
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

fox pisze:Flashup tylko żebyś wiedział /a/ ze melisa uspokaja nie tylko nerwy, a jeśli jesteś mężczyzną to nie radze używać, bo w nocy mogą być problemy ;-)
Wyjaśnij mi proszę jakie problemy?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Też jestem ciekawa, cóż to za problemy.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Coś znalazłem :-D

pomaga w wywołaniu menstruacji

zwalnia napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, odpręża i regeneruje system nerwowy
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

No tak... wcześniej czy później każde forum schodzi na tematy związane z SEX'em :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Odnośnie uprawy melisy polecam art. w poradniku: Melisa lekarska - zastosowanie, właściwości lecznicze, uprawa
Rafał
ODPOWIEDZ