Jak pozbyc się glonów z oczka

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

oj Krysiu przesadzasz
coś tam obiło mi się o uszy :)
pozdrawiam
Jacek
modliszqa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-20, 13:39

Post autor: modliszqa »

Ja zauważyłam, że oczku nie służy woda kranowa, po każdym dolaniu pojawiały się błyskawicznie zielone glony. Od czasu, kiedy dopełniamy oczko wyłącznie deszczówką (kwaśna woda i miękka) zniknęły problemy z glonami.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1873
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ja zauważyłam, że oczku nie służy woda kranowa, po każdym dolaniu pojawiały się błyskawicznie zielone glony
To prawda. Wyczytałem gdzieś, że to z powodu nadmiernej zawartości fosforu w "kranówce". Poza tym jest też niekorzystna ze względu na chlorowanie. Jeżeli już używamy kranówki, to niech będzie to woda odstała.

Deszczówka jest dobra do dolewania. Nie nadaje się natomiast do wypełnienia całego oczka "od zera". Szczególnie w okolicach dużych miast woda opadowa może być bardzo zanieczyszczona i zbyt kwaśna. Wówczas trzeba ją wymieszać z wodą z innego źródła.

Warto natomiast zbierać deszczówkę, nie tylko na potrzeby oczka wodnego ale także do podlewania roślin w ogrodzie. Polecam: Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?
Rafał
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

jeżeli w oczku zachowana jest równowaga biologiczna, oczko dobrze jest obsadzone roślinami nie ma żadnej różnicy jakiej wody dodamy na uzupełnienie
od wielu lat pobieram konewką wodę z oczka do podlewania wielu roślin
później uzupełniam wodą wodociągową
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Pozwolę się przyłączyć do dyskusji o oczkach wodnych. Podaję link do domowej strony gościa- zapaleńca, który przerabiał również ten temat i na pewno lektura ta pomoże ograniczyć to zjawisko : http://staw.bieleccy.com.pl/ . Jeśli już ktoś podawał ten link, sorki, jestem nowy i nie prześledziłem jeszcze całego forum.Swoją drogą ta stronka jest przykładem cierpliwości i metodycznej pracy autora, ciekawa lektura i poradnik nie tylko na temat oczek wodnych ... Pozdro...
Acha, i po pierwsze: po założeniu na pewno najpierw wlać przynajmniej wiadro wody z pobliskiej, czystej rzeki - da to oczku wszystko, co potrzebne do wytworzenia równowagi biologicznej . Worek z kwaśnym torfem jest też dobrym pomysłem.
I najważniejsze; moim zdaniem żadnych lamp i tym podobnych wynalazków: równowaga biologiczna musi się wytworzyć sama, z czasem, glony trzeba przeżyć niczym dojrzewanie :-D .Zagadnienie podobne niczym hasło : "Cement w ogrodzie ?"
No, chyba, że chcecie mieć basen kąpielowy, a nie oczko wodne, ale to chyba temat do innego forum...

Co ciekawe, można mieć jedno i drugie w jednym: Staw kąpielowy - co to jest, rodzaje, jak zbudować
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
aniakon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-05-07, 02:09

Post autor: aniakon »

Problem z glonami w moim oczku rozwiazaliśmy z mężem budując własny filtr. Wykorzystaliśmy do tego celu duży 100l kalfas, do którego włożyliśmy kilka worków siatkowych(takich w jakie pakuje się np. cebulę) wypełnionych kawałkam plastikowych rurek karbowanych do wody o różnym przekroju. Na wierzchu ułożyliśmy włókninę do filtrów zewnetrznych do akwarium. Woda do filtra jest doprowadzana przez specjalnie zakupioną w tym celu pompę do brudnej wody, która jest ustawiona na dnie oczka i ciągnąc wodę zabiera ze soba również inne zanieczyszczenia. Wloty w pompie zabezpieczyliśmy siatka aby nie wciągnęła rybek. W kalfasie zamontowaliśmy dwie rurki, przez które przefiltrowana woda wraca do oczka. Nasz filtr sprzwdza sie znakomicie a mamy go już 3-ci sezon. Wystarczy tylko co jakiś czas przepłukac szlaufem worki z rurkami i mamy czyste oczko przez całe lato. Koszt filtra wyniósł nas około 200zł, z czago najdroższa była pompa.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

zbudowałem filtr kilka lat temu
oparty na keramzycie z roślinnością bagienną
połączyłem go kaskadą do oczka
na palcach jednej ręki mogę policzyć ile razy przez ten czas włączałem pompę
niedawno zlikwidowałem kaskadę
zbudowałem dwa nowe oczka wodne położone na tarasach
woda we wszystkich oczkach klarowna, oczka przerośnięte liliami
w mniejszym oczku posadziłem lilie:
Nymphaea „Pygmaea Helvola”
Nymphaea „Pygmaea Rubra”
Nymphaea „Aurora”
Nymphaea „Little sue”
Nymphaea „Fabiola”
Nymphaea „Caroliniana Rosea”
Nymphaea „Morei”
Nymphaea „Red Spider”
Nymphaea „Gloire du Temple sur Lot”

większe oczko:
Nymphaea Phobus
Nymphaea Frobelli
Nymphaea odorata var. Gigantea
Nymphaea Marliacea Rosea
Nymphaea Conqueror
Nymphaea Firecrest
Nymphaea Inner Light
Nymphaea Perry`s Double White
Nymphaea Paul Hariot
Nymphaea Sunny Pink
Nymphaea Burgundy Princess
Nymphaea Pink Sensation
Nymphaea Rose Arey
Nymphaea James Brydon
Nymphaea Lilypons

w oczku dużym około 40 odmian lilii
żadnych problemów z czystością wody :)
a efekt niesamowity jak kwitną lilie :)
polecam tą metodę, sprawdzona przez 20 lat
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ