Jabłoń

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ania1990
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2011-09-20, 10:35

Jabłoń

Post autor: Ania1990 »

witam. w moim sadzie zaniepokoiła mnie jedna z jabłonek, na której są popękane owoce widoczne na zdjęciu, pozostałe drzewa są zdrowe stosowałam od wiosny tylko Mospilan na mszyce i Miedzian na choroby grzybowe a mimo to jakaś choroba się rozwinęła. Czy może Ktoś się wypowiedzieć na ten temat? Liście są z jakby nalotem.
Załączniki
Zdjęcie1316.jpg
Zdjęcie1318.jpg
Zdjęcie1317.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Jabłoń

Post autor: tadek »

Aniu, twoja jabłoń porażona jest prawdopodobnie parchem.

Zapoznaj się z artykułem w Poradniku Ogrodniczym, który poświęcony został Choroby drzew owocowych
Cytuję: Parch gruszy i parch jabłoni
grusza porażona przez parchaObjawy: na liściach, owocach i młodej korze gruszy powstają brązowo-czarne plamy, na jabłoniach plamy barwy oliwkowej, chore owoce są drobne i zniekształcone, w miejscu powstania plam pękają, porażone owoce nie nadają się do spożycia,
Czytaj więcej - LINK
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jabłoń

Post autor: rafaloku »

Mogę tylko potwierdzić to, co napisał Tadek, tzn. że to parch. Dojrzewających lub dojrzałych jabłek już nie uratujesz. Opryski fungicydami wykonuje się od wczesnej wiosny do momentu pojawienia się zawiązków owoców. Teraz najbliższy zabieg do wykonania to jesienny oprysk mocznikiem. Bardzo ważny aby można było ograniczyć konieczność oprysków "chemią" w okresie wiosennym. Póki co koniecznie usuwaj porażone owoce i opadłe z drzew liście.

O tym jak ważny jest jesienny oprysk mocznikiem, jak go wykonać i jak bardzo potrafi on zredukować parcha, pisałem na blogu. Zachęcam do lektury: zwalczanie parcha jabłoni oraz w poradniku naszego forum - opryski drzew owocowych mocznikiem

Mocznik przydatny do tego oprysku można zamówić w naszym poradnikowym sklepie: nawóz mocznik - sklep ogrodniczy

Więcej o zwalczaniu parcha także w naszym poradniku: Parch jabłoni - objawy, opryski, zapobieganie, zwalczanie
Rafał
Awatar użytkownika
Ania1990
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2011-09-20, 10:35

Re: Jabłoń

Post autor: Ania1990 »

dziękuję za odpowiedź napewno zastosuje na jesień, teraz usune te owoce i chore liście
ODPOWIEDZ