Jabłoń - rozpoznanie choroby - pomoc

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Lukasz7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-03-06, 01:18

Jabłoń - rozpoznanie choroby - pomoc

Post autor: Lukasz7 »

Dzień dobry,
chciałbym poprosić o pomoc w rozpoznaniu choroby, która pojawiła się na jabłoni. W jednym miejscu kora spękała i sczernia ale nie widać wycieku lepkiej substancji jaka opisywana jest przy raku bakteryjnym. W innym miejscu z gałęzi zeszła kora. Załączam zdjęcia.
Z góry dziękuję za pomoc
Załączniki
20210206_160202.jpg
20210206_160242.jpg
20210206_161040.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jabłoń - rozpoznanie choroby - pomoc

Post autor: rafaloku »

Może być to zgorzel kory lub mniej znane formy raka, np. czarny rak jabłoni (niestety bardzo trudny do rozpoznania). Ewentualnie zastanowił bym się też nad zarazą ogniową. Najlepsze opisy tych chorób jakie udało mi się znaleźć: https://www.ho.haslo.pl/article.php?id= ... 3&numer=12
Rafał
Lukasz7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-03-06, 01:18

Re: Jabłoń - rozpoznanie choroby - pomoc

Post autor: Lukasz7 »

Dziękuję.
Może to faktycznie np. czarny rak jabłoni. Wygląda na to, że chyba niezależnie od rodzaju choroby trzeba gałęzie wyciąć z dużym zapasem i opryskiwać Topsinem i preparatami miedziowymy nawet jesienią po opadnieciu liście.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Jabłoń - rozpoznanie choroby - pomoc

Post autor: malina »

Rafale , młodzi po ślubie co dopiero - mój wnuk- kupili stare gospodarstwo z ogrodami i starymi drzewami , biega o jabłonie dwie jak na zdjęciu . Znalazłam Twój artykuł i ten sam problem z którym zwrócili się do mnie chodzi o namiotnik jabłoniowy , polecasz na wiosnę Deltam , a teraz Mospilan 20SP - moje pytanie czy można będzie jeść owoce nie szkodząc zdrowiu po zastosowaniu Mospilanu , czy może jest nowszy środek , drzewa są duże i stare czy warto o nie zadbać czy posadzić nowe niskopienne , proszę wypowiedz się na ten temat i może jakieś inne propozycje :D pozdrawiam .
Załączniki
received_175954077801977.jpeg
received_3022692891297054.jpeg
received_1163594127449093.jpeg
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jabłoń - rozpoznanie choroby - pomoc

Post autor: rafaloku »

Halinko, na namiotnika zarejestrowany jest naturalny NeemAzal: https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/nee ... ml-id-2033

Jabłoń
- mszyca jabłoniowo-babkowa, mszyca jabłoniowa, miodówki, gąsienice piędzika przedzimka, gąsienice motyli namiotnikowatych, gąsienice zwójkówek
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 15 ml na 3 l wody/100m kw.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 15 ml na 3 - 5 l wody/100m kw.
Termin stosowania: środek stosować do końca fazy kwitnienia, gdy wszystkie płatki opadły
Odstęp między zabiegami: 10-14 dni.
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste do momentu widocznego zwilżenia roślin.
Maksymalna ilość zabiegów w okresie wegetacyjnym: 4
Okres karencji dla jabłoni: 7 dni

Nie wiem jak skuteczność bo nie stosowałem ale na pewno jest to ekologiczna alternatywa.

Pozdrawiam :)
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jabłoń - rozpoznanie choroby - pomoc

Post autor: Petrus »

Na pewno jest okres karencji po oprysku więc można spożywać albo użyć eko oprysków. Ja osobiście stare jabłonie bym wyciął i posadził nowe młode drzewa- lepiej je formować, pielęgnować itd.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ