Ja mam ryby w oczku !

Wszystko co związane z hodowlą ryb w oczku wodnym
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

ciekawych rzeczy się tutaj dowiaduję
karpie robiące za krety :)
pozdrawiam
Jacek
=Farmer=
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-07-13, 20:47

Post autor: =Farmer= »

Witam wszystkich forumowiczów! W moim oczku mam ok 30 karasi, ponad 50 linów, jeden wigilijny nieszczęśliwiec i 5 amurów. Ryby w oczku wodnym karmię raz dziennie z samego rana i dzięki temu woda jest czysta i nie ma w niej żadnego robactwa. Do oczka wpada woda z kaskady powyżej dzięki czemu jest dobrze natleniona. Przy brzegu rośnie pałka wodna tatarak i grzybień biały. Widzę że pojawił się także narybek karasi i linów także w wodzie jest naprawdę sporo ryb.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Super musisz mieć oczko, mógłbyś pokazać nam jakieś zdjęcia swojego oczka? Z wielką ochotą zobaczylibyśmy je na własne oczy :-D
=Farmer=
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-07-13, 20:47

Post autor: =Farmer= »

Jak tylko znajdę chwilę czasu to z przyjemnością zrobię zdjęcia i wrzucę na forum.
.
Awatar użytkownika
ChoRy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-08-18, 13:30

Post autor: ChoRy »

Zaciekawiło mnie że ŚliFek napisał o poranionych karpiach i brakiem paru karasi. Jestem pewny że to nie amury bo to ryby nie drapieżne, tylko jak sami piszecie roślinożerne i to jest prawda. Przyczyną tych zdarzeń może być jakiś drapieżnik znad wody, albo ukrywający się pod powierzchnią wody (szczupak, sandacz, okoń). Jest wiadomo że ikrę do stawu czy oczka mogą przenieść kaczki bądź inne ptactwo wodne na łapach czy piórach. U karpi można by podejrzewać jeszcze jakieś urazy mechaniczne. Myślę że amury należało by wyeliminować z tego śledztwa.
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Post autor: sylwia75 »

Witam przedstawiam moje oczko wodne. Nie jest duże, ale rośliny i ryby trzymają się super.Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Witaj! Faktycznie roślinki mają się dobrze , bujnie rosną wokól Twojego oczka :-D
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Post autor: sylwia75 »

Dodaję zdjęcie lili. Zrobiłam je dzisiaj. A co do rybek to oczywiście są, ale zaprezentować się nie chciały, nie lubią fotografowania.
Załączniki
P9073462.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Sylwia75 aż miło popatrzeć na Twoje oczko wodne. Brzegi tak fajnie zarośnięte, wyglądają bardzo naturalnie. Zupełnie nie widać, że to sztuczny zbiornik. Brawo!

Jakie rybki pływają w oczku?
Rafał
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Rzeczywiście, oczko sprawia wrażenie naturalnego zbiornika :-D
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ja mam ryby w oczku !

Post autor: mariusz139 »

Tyle beznadziejnych sporów niejednokrotnie czyta się w internecie na temat zachowań lilii wodnych w warunkach pełnego zacienienia, a tutaj proszę, praktyczne potwierdzenie w oczku wodnym Sylwia75, że nie tylko zdrowo rosną ale i kwitną. Odmiana która tak pięknie rozłożyła się pod jałowcem, a której fotkę Sylwii widzimy wyżej, wygląda na "Sioux", jest ona lilią cienioznośną podobnie jak "Marliacea Chromatella" czy "Paul Hariot". Kwitnienie tych odmian w takich warunkach jest słabsze, a i kwiaty nieco odbiegają od rzeczywistego wyglądu.

Sylwia, oczko fajnie wtopione w ogród. Ciekawe ile masz tych rybek ?
Załączniki
Sioux rosnąca w cieniu. Odmiana uwielbia słońce, znosi cień.
Sioux rosnąca w cieniu. Odmiana uwielbia słońce, znosi cień.
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Re: Ja mam ryby w oczku !

Post autor: sylwia75 »

Witam ryb mam ok.15 szt. tych większych a dodatkowo jeszcze pływają młode rybki , które niestety nie dam rady policzyć.
Są to dzieci tych większych.
jowka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-09-12, 22:29

Re: Ja mam ryby w oczku !

Post autor: jowka »

Witam, mam pytanie do tych którzy posiadają rybki w swoich oczkach czy zimą w czasie kiedy woda zamarza robicie przerębel żeby natlenić nieco wodę czy jest to zbędne? Dodam, że oczko obsadzone jest roślinnością
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ja mam ryby w oczku !

Post autor: mariusz139 »

sylwia75 pisze:Witam ryb mam ok.15 szt. tych większych a dodatkowo jeszcze pływają młode rybki , które niestety nie dam rady policzyć.
Są to dzieci tych większych.
Z jednego karasia będziesz miała w sezon kilkadziesiąt rybek. Trzeba kontrolować pogłowie ryb, ich nadmiar zachwieje równowagę i skończy się to zieloną wodą. :->
jowka pisze:Witam, mam pytanie do tych którzy posiadają rybki w swoich oczkach czy zimą w czasie kiedy woda zamarza robicie przerębel żeby natlenić nieco wodę czy jest to zbędne? Dodam, że oczko obsadzone jest roślinnością.
Staram się aby był zawsze, oczko jest zbyt małym ekosystemem aby liczyć na to że w zimie poradzi sobie samo. Brak przerębla może się skończyć przyduchą zimową dla ryb.
Stosuję dwie metody:
1. Zamontuj w oczku natleniacz. Kamień napowietrzający umieść na ok. 30 cm głębokości. Nie kładź go głębiej, bo wychłodzisz nadmiernie wodę w strefie gdzie przebywają zimą ryby czyli przy dnie. Unoszące się bąbelki powietrza wymuszą ruch wody, dzięki temu uzyskasz przerębel.
2. Jeśli lód osiągnie kilkanaście cm, to wypompuj spod niego ok. 10 cm wody. Uzyskasz w ten sposób warstwę powietrza między lodem a wodą. Problemem jest jednak często załamujący się wiszący lód.
Z siekierą, piłą, bigą raczej na lód się nie wybieraj, uderzenia , hałas wpływają niekorzystnie na ryby, żaby. Jeśli musisz zrobić przerębel mechanicznie, to użyj wiertła do lodu.
Pamiętaj też o podstawowych jesiennych zabiegach pielęgnacyjnych, które wpłyną pozytywnie na parametry wody, a tym samym ułatwią rybom, przeżycie ciężkiego zimowego okresu. :->
jowka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-09-12, 22:29

Re: Ja mam ryby w oczku !

Post autor: jowka »

Mariuszu dziękuje niezmiernie za odpowiedź, ja też zawsze mam mały przerębel, stosuję do tego dwa kawałki styropianu, w jednym wycinam otwór, a drugim go przykrywam i w taki oto sposób woda w wyciętym otworze nie zamarza nawet przy bardzo niskich temperaturach, ale pytam bo gdzieś słyszałam ostatnio, że dopóki nie ma śniegu takie zabiegi są niepotrzebne.
ODPOWIEDZ