Irga - problem z uprawą, dlaczego usycha

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
J_ola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-06-10, 18:22

Irga - problem z uprawą, dlaczego usycha

Post autor: J_ola »

Nie mam jakoś szczęścia do irg, kupiłam w szkółce 2 irgi, jedną postawiłam na tarasie slonecznym, drugą moja siostra postawiła na tarasie połcienistym. Po tygodniu od przyniesienia ze szkółki zaczęły nam zasychać listki i obie się obsypują. Tak mi ich szkoda, takie piękne okazy. Proszę o podpowiedź co im może dolegać? Pozdrawiam. J.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Zróbmy rozpoznanie drogą eliminacji ...
1 gwałtowna zmiana warunków środowiska
2 niedobór/nadmiar wody i substancji pokarmowych
3 szkodniki/ choroby
4 zbyt wysoka temperatura podłoża (doniczki w ciemnym kolorze bardzo mocno się nagrzewają,a razem z nimi podłoże i korzenie;to powoduje uszkodzenie tkanek)
5 zbyt niska wilgotność względna powietrza na bardzo nagrzanym balkonie ( rzadko spotykane ale możliwe)
Teraz zastanów się, która z opcji jest najbardziej prawdopodobna.
Pozdrawiam serdecznie!!!
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Irgi na ogół łatwo adaptują sie do nowych warunków - być może zbyt mocno o nie dbasz?! One nie wymagają takich zabiegów jak rośliny kwitnące, wręcz muszą się przystosować do warunków - wówczas zaczynają rosnąć i cieszyć swym urokiem.
Spróbój dać im "odetchnąć" i napisz, czy przyniosło to jakieś efekty.
Pozdrawiam
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Zgadzam się z Emilem a szczególnie z punktem 4. To najczęstszy błąd. Doniczki nagrzewają się szybko, a jak roślinka obsycha to się ją za często podlewa, a z tego co wiem, to irga nie lubi być przelewana. Lubi słońce i przepuszczalną, raczej suchą glebę. Jeżeli faktycznie nie zamęczasz jej jak pisze Monisia, to zastaw doniczkę czymkolwiek bo słońca mamy w tym roku pod dostatkiem. Powodzenia
ODPOWIEDZ