Iglaki - sadzenie, pielęgnacja

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Piotrrr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-04-22, 15:11

Iglaki - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: Piotrrr »

Witam.
Mam wysiane świerki pospolite, rosną już drugi rok i ładnie przyrastają. Będę chciał je przesadzić przyszłą wiosną do 3 litrowych doniczek i nie wiem jakiej ziemi użyć bądź mieszanki, żeby rosły jak najlepiej. Proszę o pomoc i dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Jaka ziemia do doniczek?

Post autor: Agnes »

Piotrze nie jestem ekspertem, ale chyba raczej takiej dla drzewek iglastych, czyli bardziej kwaśną, życzę powodzenia :)
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: Jaka ziemia do doniczek?

Post autor: Roma »

Jeśli zależy Ci na specjalnej ziemi do iglaków to może kup gotową - do iglaków.

Ja dla moich przygotowuję ziemię rodzimą, mieszam ją z korą, igliwiem z lasu, dodaję do tego trochę ziemi ogrodowej i obornika w tak wymieszaną ziemię spokojnie można sadzić iglaki.
Piotrrr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-04-22, 15:11

Re: Jaka ziemia do doniczek?

Post autor: Piotrrr »

Mam jeszcze pytanie, co daje kora sosnowa wymieszana z ziemią?
Dziękuje za odpowiedzi.
miami1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2012-08-23, 14:24

Re: Jaka ziemia do doniczek?

Post autor: miami1 »

Ja niestety nie mogę Ci nic pozytywnego podpowiedzieć. Ale może przestrzec. Ja na wiosnę posadziłem dwuletnie sadzonki świerka srebrzystego do kwaśnego torfu. Chyba to nie było najlepsze rozwwiązanie. Z 12 sadzonek kilka padlo :-( , a pozostałe stoją (bez oznak jakiegokolwiek wzrostu) mimo troskliwej opieki. Ta propozycja z ziemią do iglaków chyba jest najlepszą opcją. Sam torf to za mało.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jaka ziemia do doniczek?

Post autor: rafaloku »

Piotrrr pisze:Mam jeszcze pytanie, co daje kora sosnowa wymieszana z ziemią?
Możesz użyć kory sosnowej do użyźnienia i zakwaszenia gleby. Ale musi być to kora przekompostowana. Można ją wymieszać z ziemią lub rozłożyć na powierzchni ziemi pod roślinami.

Kora świeża, nieprzekompostowana pełni głównie rolę dekoracyjną, a także jako ściółka ogranicza wyrastanie chwastów i zatrzymuje wilgoć w glebie. Jej wpływ na zakwaszenie jest jednak niewielki, a już na użyźnienie gleby to żaden. Szczegóły jak stosować korę sosnową w naszym poradniku: kora sosnowa ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ