Iglaki na balkonie

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Iglaki na balkonie

Post autor: Bartosz »

Posiadam balkon ok 8m2, wystawa zachodnia a na nim iglaki w dużych donicach.

Kosodrzewina, cyprysik i 2 jałowce kupione (na wyprzedaży) zimą 2006, wegetowały w kupnych małych doniczkach osłonięte folia bąbelkową i podlewane co ok 3 tyg. Wiosną zostały przesadzone i pięknie ruszyły. Minął sezon i kolejną zimę wegetowały już bez osłony, jedynie donice zostały ustawione na tafli styropianu, a gleba ściółkowana korą i regularnie podlewane (ok co 3- 4 tyg.)

Moje pytania:

1. czy powinienem wiosną częściowo wymienić ziemię w donicach na świeżą, czy wystarczy dostarczyć nawozu, do poprawnego wzrostu roślin?

2 kiedy mogę rozpocząć cięcia pielęgnacyjne, kosodrzewina i jałowiec bardzo mi się rozrasta, a chciał bym go troszkę zacząć formować?

3. jak dbać o nie by miały się jak najlepiej i długo cieszyły oko na balkonie, bez przesadzania do gruntu na działkę?


poniżej zdjęcia robione we wrzesniu 2007 (fot z telefonu)
Załączniki
na tylnym planie kosodrzewina, dziś już dużo większa
na tylnym planie kosodrzewina, dziś już dużo większa
jałowce i cyprysik w towarzystwie paproci
jałowce i cyprysik w towarzystwie paproci
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Wyglądają bardzo ładnie, ale aby dalej były w takiej kondycji to oprócz naworzenia należałoby je przesadzać co roku do większych donic. Jeżeli chcesz jednak zachować ten sam rozmiar donic musisz zacząć je traktować jak bonzai, tzn oprócz wymiany ziemi podcinać korzenie i mocno formować, a ciąć można iglaki od początku (im szybciej tym lepiej)
Powodzenia w uprawie :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Bartoszu W donicach powinno sie sadzić odmiany iglaków, które nie osiągają dużych rozmiarów. Należy im zapewnić żyzne próchniczne podłoże i częściej podlewać (od razu gdy ziemia zacznie przesychać). Na dno doniczki ułożyć drenaż (keramzyt lub żwir).
Przez pierwsze 3 lata co wiosnę należy iglaki przesadzać do większej doniczki. Potem wymienia się tylko wierzchnią warstwę ziemi.
Iglaków w donicach nie powinno się zasilać aby zbyt szybko nie rosły.
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

Jeżeli chcesz jednak zachować ten sam rozmiar donic musisz zacząć je traktować jak bonzai, tzn oprócz wymiany ziemi podcinać korzenie i mocno formować, a ciąć można iglaki od początku (im szybciej tym lepiej)
Jak podcinać te korzenie, czy podczas przesadzania lub wymiany ziemi, obsypac z korzeni stara ziemie i normalnie nożem ciąć, to miałaś na myśli? Apropos cięcia czy "od początku", masz na myśli od wsadzenia do donicy czy od początku roku ? nie chciałbym sie pospieszyć, one w tej chwili jeszcze sa w stanie spoczynku a i noce jeszcze chłodne (dziś było -1)
W donicach powinno sie sadzić odmiany iglaków, które nie osiągają dużych rozmiarów.

takie podobno są, kupując w sklepie ogrodniczym, pani zapewniała mnie, że to odmiana "mini" w sam raz na balkon.
należy im zapewnić żyzne próchniczne podłoże i częściej podlewać (od razu gdy ziemia zacznie przesychać). Na dno doniczki ułożyć drenaż (keramzyt lub żwir).
Tak też własnie zrobiłem, zostały wsadzone do ziemi dla iglaków wyieszaną z podłożem próchniczym (kupione w castoramie) a na dnie jest ok 4cm wartwa drenażu z keramzytu. W lecie podlewałem raz w tygodniu ok 4 - 5 litrów (donica ok 25 L) poza tym wierzchnia wartwa jes ściólkowana korą, co pozwala utrzymać wilgoć.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Mówiąc o cięciu formującym iglaków myślałam o cięciu wczesną wiosną rok po posadzeniu rośliny. A jeśli chodzi o podcinanie korzeni to dopiero raczkuję w tej dziedzinie dlatego nie chciałabym się wypowiadać szczegółowo, żeby niechcący nie wprowadzić w błąd :oops:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Witam,
zdjęcia Bartosza przedstawiające balkon pełen iglaków podsunął mi pewne pomysły odnośnie mojego tarasu, o którym pisałam kilka dni wcześniej.
Mój taras jest dużo większy; przez te kilka dni czytałam Wasze posty na różne tematy i muszę przyznać, że zdobyłam wiele informacji. Początkowo miałam tylko zarys zagospodarowania swojego tarasu, teraz wiem prawie na pewno, co zrobię.
Myślę, że niedługo bardziej szczegółowo opiszę, co zamierzam.
Dziękuję i pozdrawiam.
Kachna :-D
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

teraz wiem prawie na pewno, co zrobię.
Myślę, że niedługo bardziej szczegółowo opiszę, co zamierzam.
Z zaciekawieniem czekam na realizacje Twojego planu. Mile widziane zdjecia :) Ja już nie mogę doczekać się cieplejszego weekendu, by wreszcie zrobić wiosenne przemeblowanie i ostateczną rewolucję na moim balkonie na rok 2008. :)

Jest kilka nowych pomysłow i też zamierzam wprowadzić w czyn :) po realizacji pokaże zdjecia.
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

Prace na balkonie zaczęte, wstępny porządek już jest, stary koplet piwny wyjechał na działkę a w jego miejsce stana skrzynie-siedziska w kształcie litery L, kącik leśnypo prawej stronie balkonu powoli nabiera kształtu. wkrótce rozpocznę prace pielegnacyjne, częściową wymianę ziemi i lekkie formowanie.
Na przednią ścianę idą trawy :)

zdjęcia wkrótce.
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

A ja kupiłam piękne donice z zamiarem posadzenia w nich kilku iglaków - na taras.
Mam w planie stworzyć "zieloną" ścianę, aby zminimalizować trochę siłę wiatru, bo ... czasami strasznie wieje.
Jak zrobię to wszystko, to oczywiście pokażę Wam zdjęcia.

Pozdrawiam, Kachna
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

miskant hiński giganteus już w donicy!!
przywiozłem sporą bryłę korzeniową od rodziców z działki, myśle że dopełni całości, czekam aż ruszy, nie mogę sie doczekac pierwszych łodyżek :)
...ale mam w niej jeszcze sporo miejsca i chcętnie coś bym tam doożył, co polecacie?
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Bartoszu, a może Cibora?
aniaKra
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-05-16, 14:04

Post autor: aniaKra »

Mam , jak mi sie wydaje wielki taras ok 140 m kw., problem jest z zagospodarowaniem jego. Czy macie może jakieś propozycje , co można posadzić w donicach? Chodzi mi tu przede wszystkim o iglaki. Coś co rośnie niewysoko, nie wymaga dużej wilgotności gleby i łądnie wygląda ;-)
Będe wdzieczna za wszelkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Może świerk pospolity odm. "Anna",
lub świerk gniazdkowy
Załączniki
swierk_A2.jpg
swierk_G1.jpg
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Michał
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-08, 22:12

Jałowce w donicach razem z pelargoniami

Post autor: Michał »

WITAM
PROSZĘ O POMOC
Posadziłem sobie małe jałowce w doniczkach razem z pelargoniami. niestety, pomimo tego, że zimowały w piwnicy, zbrązowiały na końcach a jeden prawie padł. Zastanawiam się czy przypadkiem takie zestawienie roślin im nie szkodzi... Doniczki są małe (40x17cm) i w nich 1 mały jałowiec a po bokach pelargonie.
Nie jestem znawcą, być może poniosła mnie fantazja :mrgreen: popełniłem laicki błąd, a takiej informacji nigdzie nie mogę znaleźć.
Prosze znawcow o pomoc!!!
MICHU
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Cześć Michał

Moim zdaniem uprawa tych roślin może być trudna w 1 pojemniku razem. Pelargonie potrzebują dużo wilgoci i żyzną glebę. Jałowce natomiast wilgoci znacznie mniej i gleby lekkie, piaszczyste.

Poza tym jałowce, jak wszystkie iglaki, wegetują przez cały rok również zimą. Twój pomysł na zabezpieczenie ich przed mrozem był dobry. Z pelargoniami oczywiście należało tak właśnie postąpić. Ale jałowcom to już nie wyszło na dobre.

Czy w Twojej piwnicy jest jasno? I czy choć troche je podlewałeś? Jałowce potrzebują światła i podlewania przez cały rok (choć w zimie znacznie mniej). Więc prawdopodobnie w piwnicy najzwyczajniej uschły.

Ja moje iglaki pozostawiłem na zimę na balkonie. Pojemniki i donice, a także część roślin, obłożyłem styropianem i agrowłókniną aby zabezpieczyć je przed mrozem. I tak doskonale przezimowały.

Nie martw się Michał, każdemu z nas przytrafiają się takie wpadki. W tym roku na pewno uprawa roślin popwiedzie Ci się znacznie lepiej! Pozdrawiam i życzę sukcesów ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ