Iglaki na balkonie

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
Michał
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-08, 22:12

Post autor: Michał »

Cześć Rafał
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
Tak, iglaków nie podlewałem systematycznie a w piwnicy mogło być za ciemno.
Krakowiaki musiałem wyrzucić, bo po zimie wyglądały jak ziemniaki kiełkujące w piwnicy :mrgreen: . Ale chciałem sprawdzić, bo słyszałem, że można ich żywot przedłużyć do kolejnego roku.
Właśnie tak się zastanawiałem czy oby iglaki nie potrzebują innej gleby, bardziej kwaśnej oraz jak znoszą intensywne podlewanie, którego wymagają pelargonie (które teraz zastąpiły krakowiaki). Część środkowa donicy ma glebę dla iglaków, ale to chyba za mało...
Jeszcze raz dziękuję za fachową pomoc!
Pozdrawiam
MICHU
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Mam duży taraz niestety północny ,mało słońca tylko z rana jakie iglaki mogę posadzic ,żeby cieszyły oko cały rok.
pozdrawiam Elżbieta
Andzia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-02, 15:51

Post autor: Andzia »

Hejka
Mam ważne pytanie, mianowicie jak pielęgnować iglaki na balkonie, wyjaśnię że chodzi mi konkretnie o opryski, na robaki i pleśń oraz to brunatnienie igieł. W tamtym roku zauważyłam mszyce, mieszkam w dużym bloku i każdy "coś" ma na balkonie, a wystarczy że jeden z sąsiadów ma robaka to on się rozniesie.
Proszę o porady co stosujecie profilaktycznie aby Wasze roślinki cieszyły oko przez długi czas.

Pozdrawiam Ania :-) :roll:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Aniu, takich informacji musisz szukać w sklepie ogrodniczym, ponieważ w ostatnim czasie wiele środków ochrony roślin zostało wycofanych. Toteż, nawet jeśli ktoś poda Ci swoje sprawdzone opryski, to może się okazać, że są już niedostępne w sprzedaży. Chyba, że interesują Cię ekologiczne środki ochrony ......
Andzia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-02, 15:51

Post autor: Andzia »

czesc Gosiu
Masz sprawdzone sposoby z oprysków ekologicznych na brunatnienie igieł i kiedy pryskac iglaki?
Narazie czekam na wiosnę by zobaczyc jak moje iglaki przetrwały zimę, w tamtym roku zostały posadzone.
Pozdrawiam
Ania
czarna.Teresa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 12:34

iglaki na balkonie

Post autor: czarna.Teresa »

Jak hodować iglaki na balkonie . Posadziłam je w dużej skrzyni drewnianej w ziemi dla iglaków, ale po miesiącu igły zaczęły żółknąć od środka
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami. Iglaki to zbyt ogólnikowe określenie. Napisz jakie masz gatunki albo wstaw zdjęcia to może uda się rozpoznać. Napisz też proszę jak często je podlewasz, czy stosujesz dodatkowo jakieś nawożenie. Napisz też dokładniej jak duża jest skrzynia i ile w niej rośnie roślin, jakiego są wzrostu. Czasem, jeżeli są zbyt gęsto sadzone, przyczyną brązowienia od środka może być brak dostępu światła do wewnętrznych części korony drzewka. Najczęściej tak się dzieje u jałowców i żywotników.
Rafał
czarna.Teresa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 12:34

Post autor: czarna.Teresa »

Witam!
Moje iglaki stoją w miejscu zacienionym przez większą część dnia. Donica ma wymiary 90cmx40cmx40cm. Iglaki mają wysokość ok 40cm. O ile pamiętam to są jałowce. Jeden ma kłujące igły, drugi nie. Pomiędzy nimi rośnie azalia japońska Satchiko. Chyba podlewam je zbyt często, prawie codziennie. Nawóz zastosowałam dopiero raz. To jest florovit dla iglaków. Ciekawa jestem czy azalię mogę podlewać też tym nawozem?
Pozdrawiam
Załączniki
donica
donica
delikatny
delikatny
kłujący
kłujący
igl_1.jpg (47.87 KiB) Przejrzano 5519 razy
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Wydaje mi się, że te na zdjęciach wyglądają dobrze. Jałowce lubią słońce, ewentualnie półcień. Jeżeli na balkonie jest cień, to żółknięcia igieł od środka raczej nie unikniesz.

Suszę znoszą dobrze, więc warto ograniczyć podlewanie, jeżeli nie masz pewności czy nie podlewasz za dużo. Bardziej wrażliwe na susze są azalie ale nadmiaru wilgoci też nie lubią.

Jeżeli możesz to przestaw donicę tak aby padało na nią jak najwięcej słońca. Azalii też to dobrze zrobi.

Co do nawozu, to trudno mi powiedzieć. I jałowce i azalie lubią gleby kwaśne, więc jeśli nawóz ma właściwości zakwaszające to nie powinien im zaszkodzić. Ale azalie do wytworzenia kwiatów moga potrzebować trochę innych składników, niż w typowym nawozie do iglaków. Ewentualnie może warto stosować naprzemiennie - raz nawóz do iglaków, raz dla azalii lub wrzosowatych. Poza tym polecam wyściółkować glebę korą sosnową.
Rafał
ODPOWIEDZ