Identyfikacja róż

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Identyfikacja róż

Post autor: Nutka »

Proszę o zidentyfikowanie kilku moich róż.
Z góry bardzo dziękuje!
Małgosia J.
Załączniki
Żółta (kanarkowa ;-) ), nie pachnie, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość ok.103cm, krzew ma 3 lata.
Żółta (kanarkowa ;-) ), nie pachnie, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość ok.103cm, krzew ma 3 lata.
Czerwona, nie pachnie, nie ma przerwy w kwitnieniu, wysokość około 46cm, krzew ma rok.
Czerwona, nie pachnie, nie ma przerwy w kwitnieniu, wysokość około 46cm, krzew ma rok.
Biała, pachnąca, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość w tej chwili ok. 80cm, krzew ma rok.
Biała, pachnąca, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość w tej chwili ok. 80cm, krzew ma rok.
IMGP6892.JPG (27.13 KiB) Przejrzano 6445 razy
Różowa, nie pachnie, krótka przerwa w kwitnieniu, wysokość w chwili obecnej około 70cm, krzew ma ok. 2 lat
Różowa, nie pachnie, krótka przerwa w kwitnieniu, wysokość w chwili obecnej około 70cm, krzew ma ok. 2 lat
Obraz 790.jpg (48.07 KiB) Przejrzano 6445 razy
Różowa, nie pachnie, praktycznie nie ma przerw w kwitnieniu, wysokość w chwili obecnej ok. 85cm, krzew ma 2 lata.
Różowa, nie pachnie, praktycznie nie ma przerw w kwitnieniu, wysokość w chwili obecnej ok. 85cm, krzew ma 2 lata.
280820101317.jpg (48.57 KiB) Przejrzano 6445 razy
Pozdrawiam!
Małgosia i Nutka :)
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Post autor: Nutka »

Zostały jeszcze dwie różyczki.
W podpisach zdjęć, dodałam to co sama zaobserwowałam.
Załączniki
Herbaciana, podczas drugiego kwitnienia.
Herbaciana, podczas drugiego kwitnienia.
Herbaciana (taką kupowałam),  nie pachnie, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość ok. 45cm, krzew ma około 2 lata. W tym roku po pierwszym kwitnieniu zmieniła kolor kwiatów, w przerwie pomiędzy kwitnieniem zgubiła liście.
Herbaciana (taką kupowałam), nie pachnie, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość ok. 45cm, krzew ma około 2 lata. W tym roku po pierwszym kwitnieniu zmieniła kolor kwiatów, w przerwie pomiędzy kwitnieniem zgubiła liście.
Żółta, pachnąca, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość ok. 68cm, ma około 3 lat.
Żółta, pachnąca, ma przerwę w kwitnieniu, wysokość ok. 68cm, ma około 3 lat.
Pozdrawiam!
Małgosia i Nutka :)
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Witam,
Bardzo trudno określić nazwę róży jedynie po samym zdjęciu i opisie, ale istnieją niektóre odmiany, które są bardzo charakterystyczne. Podam odmiany, których jestem prawie pewien (piszę prawie, bo 100% pewności nigdy nie ma :))

Obraz 751.jpg - Rumba

280820101317.jpg - Prawdopodobnie Bonica '82

IMGP6835.JPG - Friesia

Jeśłi chodzi o resztę to postaram się jeszcze odpisać :)
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Z pozostałych róż jeszcze na myśl przychodzi mi róża na pierwszym zdjęciu. Ta biała różyczka to może być odmiana o nazwie "Virgo", ale tu już mam mniejszą pewność :-)
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Post autor: Nutka »

Przemek85 Dziękuje bardzo za pomoc. Chociaż kilka różyczek przestanie być "nn" :-)
Jednak co do tej białej różyczki, przypomniało mi się, ze była przy niej karteczka z nazwą. Było napisane na niej - róża rabatowa 'Beetrose'. Po prostu zapomniałam :oops:
Dziękuje raz jeszcze, może kiedyś uda mi się rozpoznać pozostałe.
Pozdrawiam!
Małgosia
Pozdrawiam!
Małgosia i Nutka :)
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Małgosiu, wg mnie, Beetrose z języka niemieckiego przetłumaczyć można właśnie róża rabatowa . Za tym określeniem powinna być jeszcze nazwa właściwa konkretnej różyczki :-D W marketach widziałam coś takiego na etykietach.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Dokładnie. Beetrose to dokładnie oznacza róża rabatowa. Gdzieś na etykiecie/opakowaniu powinna być nazwa. Piszę "powinna" bo na opakowaniach czasem też nie ma.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ja też chciałabym prosić o identyfikację
Niestety nie rozwinęła się z powody złej pogody i już jest pomarszczona :-/
Obrazek
By merghen

Obrazek
By merghen

Kilka dni temu, przed chłodem i deszczami wyglądała tak
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następna
Obrazek
By merghen

Obrazek
By merghen

I jeszcze jedna

Obrazek
By merghen

Obrazek
By Merghen

Jeszcze są pnące ale niestety na razie z powodów technicznych nie mam dostępu do serwera :-/

Będę wdzięczna za podanie chćby przypuszczalnych nazw, fiszki z nazwami mi zaginęły...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Merghen - Szkoda, że kwiaty się nie rozwinęły. Byłoby łatwiej rozpoznać. :-(

Róża nr 1 to może być Casanova. Płatki w tym zbitym środku powinny w miarę przekwitania przybierać falisty kształt

Róża nr 2 - Tutaj na myśl przychodzą mi 2 nazwy. Po rozkwitnięciu okazałoby się, która to odmiana. Mam na myśli różę Gloria Dei. Inne jej nazwy: Gioia, Madamme A. Meilland, Peace.
Druga nazwa jaka mi przyszła do głowy to Speelwark. Obie są dosyć podobne w pąku.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ta druga być może jeszcze rozkwitnie jeśli się utrzyma pogoda a jak nie to najwyżej nazwę dostaną w przyszłym roku. Bardzo dziękuję za próby, więm,że nie są to wystarczalne informacje :-D

A czy ta trzecia róża może być pędem wyrośniętym z podkładki ( nie wiem czy wyraziłam się precyzyjnie)? W sumie jej pąk jest taki drobny...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Czy jest to pęd dzikiej róży? Zdecydowanie odrzuciłbym tą możliwość. Podam od razu kilka cech jakimi wyróżniają się dzikie odmiany róż:
1. Kwiaty róż dzikich mają 4 lub 5 płatków (jeśli dobrze się dopatrzyłem to róża nr 3 ma ich więcej).
2. U zdecydowanej większości odmian dzikich kwiaty są koloru białego lub jasnoróżowego.
3. Większość odmian dzikich kwitnie tylko raz w roku (nie powtarza kwitnienia). Wyjątkiem jest np. Rosa rugosa.
4. Dzikie róże bardzo łatwo zawiązują ozdobne owoce.

Na dodatek w Polsce jako podkładkę najczęściej używa się 2 odmian: Rosa multiflora oraz Rosa canina, które różnią się od zaprezentowanej róży. Bardzo rzadko się spotyka inne podkładki u producentów.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Identyfikacja róży

Post autor: edulkot »

Proszę o identyfikację róży:
-nie pamiętam kiedy ją sadziłam, ale w tym roku kwitła po raz pierwszy
-jest niewysoka około 50cm
-nie pachnie
-kwiaty nie otworzyły się
-ma bardzo mało kolców, więcej na dole niż na górze
-jeden kwiat utrzymuje się bardzo długo, od 26.08. pąk kolorowy do 20.09. kwiat już przyschnięty ale jeszcze się trzyma
-cienkie łodyżki uginają się pod ciężarem kwiatu

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Bardzo trudno będzie tutaj rozpoznać odmianę ze względu na to, że kwiaty nie zdążyły się prawidłowo rozwinąć. Z odmian o tej barwie i ilości kolców przychodzą mi 2 odmiany na myśl, ale pozostałe cechy się różnią. Oczywiście podam nazwy, ale to są bardziej domysły niż pewność. Najłatwiej rozpoznaje się róże kiedy kwitną wzorcowo :roll:

Te odmiany to Bel Ange oraz Eiffel Tower. Obie róże mają podobny kolor oraz mało kolców. Jednak Eiffel Tower ma raczej wąski i wzniosły pokrój. Jego pąki natomiast są bardzo podłużne. Być może to będzie Bel Ange, ale naprawdę trudno w tym przypadku rozpoznać odmianę.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Poczytałam trochę o obu różach i żadna nie za bardzo mi pasuje. Poczekam do następnego sezonu, może będzie miała więcej kwiatów i rozkwitną do końca to będzie lepiej rozpoznać. Na razie dziękuję za odpowiedź. :-D
ODPOWIEDZ