Hydraulika wodna - pompa

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
ODPOWIEDZ
ess
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-02, 19:37

Hydraulika wodna - pompa

Post autor: ess »

Witam !

Piszę do Państwa w sprawie
pomp wodnych które mogłyby sprostać moim oczekiwaniom do projektu jaki mam do zrealizowania.
Mianowicie mam do zrealizowania w domu i u rodziny pewien projekt, do którego potrzebuję pompy (np. fontannowej) która zapewni mi odpowiedni obieg wody w urządzeniu. Zależy mi na tym aby pompa pracowała cicho i efektywnie zatopiona w zbiorniku wodnym.
Zadaniem pompy będzie pompowanie wody ze zbiornika poprzez gumowy wężyk o śr ok 12mm na wysokość min 140-150 cm.
Najlepiej aby można było regulować wydajność takowej pompy w celu dostosowania do wysokości podnoszenia słupa wody w ww. wężyku. Poniżej zamieściłem bardziej obrazowy opis sytuacji.

Dzięki mojemu koledze sprawdziłem sobie pompę firmy AQUAEL (pompa fontannowa).

Jeśli chodzi o jej wielkość (wymiary) jest to to co by mnie interesowało lub niewiele większa max 2-2.5x większa (filtr raczej nie jest koniecznością jeśli chodzi o instalację pompy w domu ponieważ woda w obiegu była by "z kranu" lub destylowana). Jeśli chodzi o hałas, jest prawie niesłyszalana (jeśli tak to można nazwać). Jedyne co mi w niej nie pasowało to sprawa wyprowadzania wody w górę. Mianowicie zamiast tej okrągłej dyszy na końcu rurki wyprowadzającej wodę zamontowałem gumowy wężyk przezroczysty o dł 150cm i średnicy bodajże 12.5mm i ku mojemu nie zadowoleniu pompa wyprowadziła wodę w górę poprzez wężyk jedynie na 50cm, a mnie interesuje wysokość min 140-150 cm.
Pompa ma wydajność 650l/h, a ponieważ jestem laikiem w tym temacie jestem ciekaw czy właśnie parametr wydajności jest odpowiedzialny za wysokość podnoszenia wody w wężyku czy może moc urządzenia ? Jeśli byłaby to wydajność, to czy jeśli powyższa pompa o wydajności 650l/h wyniosła wodę na 50 cm to czy jeśli potroimy wydajność czyli np ~2000l/h to czy takowa pompa wyniesie mi wodę na 150cm ? a odpowiednio bardziej wydatna pompa wyniesie wyżej ? a może zle szukam i powinna być to innego rodzaju pompa niż fontannowa, np wysokociśnieniowa ?

Uprzejmie proszę o pomoc w tej kwestii.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ani moc ani wydajność nie jest parametrem na który powinieneś zwracać uwagę ale wysokość podnoszenia, to od niego zależy jak wysoko podniesie się woda w górę, czyli jakie możliwe ciśnienie wytworzy pompa.

Poczytaj tutaj: pompy do oczek wodnych
ess
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-02, 19:37

Post autor: ess »

ale czy to czasem nie chodzi Ci o wysokość podnoszenia wody "tryskającej" z dyszy ?

( z linka w pierwszym poście: )
Cechy produktu (testowanego przez nas)
Waga brutto: 0.462 [kg]
Ilość produktów w opakowaniu zbiorczym: 18.0 [szt]
Szerokość opakowania: 8.0 [cm]
Długość opakowania: 9.0 [cm]
Wysokość opakowania: 19.0 [cm]
Moc: 6 W
Wydajność: 650 l/h
Wysokość podnoszenia wody: 90 cm

a jak pisałem w pierwszym poście, woda w moim wężyku nie chciała powędrować wyżej niż 50 cm, producent podaje niemalże dwu krotnie większą wysokość (jeśli chodzi oczywiście o ten parametr)
woda tryskająca z dyszy nie napotyka innego oporu niż opór powietrza, a woda w wężu powiedzmy "napotyka opór wody", jeśli rozumiesz co mam na myśli.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wiesz, jakbyś sprawdził wydajność, to założę się że te 650l na godzinę też by nie wyszło. Producent może napisać wszystko a wg parametrów technicznych wysokość podnoszenia to jest wysokość słupa cieczy na którą pompa jest wstanie podnieść wodę (pompa musi pokonać ciśnienie hydrostatyczne wody, która jest już w przewodzie). Jeśli kupował byś pompę do domu dwupiętrowego to potrzebował byś pompę minimum o wysokości podnoszenia 6-ciu metrów. Ale to by było za mało bo ciśnienie na końcu było by minimalne. Jak kupowałem pompę ogrodową to na opakowaniu był wykres zależności ciśnienia wody od wysokości podnoszenia i z niego można było wyczytać jak spada ciśnienie wody w zależności od wysokości podnoszenia. Piszesz, że podłączyłeś własny wężyk i pewnie jego przekrój był większy niż oryginalnej dyszy, dlatego jak piszesz woda w twoim wężyku nie podniosła się wyżej niż 50cm bo jej ciśnienie hydrostatyczne było większe. Takie pompy, to są pompy wirowe z napędem elektromagnetycznym i nie wytwarzają zbyt dużego ciśnienia, po prostu musiał byś zastosować większą pompę, o większym parametrze podnoszenia wody.
ess
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-02, 19:37

Post autor: ess »

Hmm... Przyznam, że to co piszesz w miarę trzyma się "kupy" i ma ręce i nogi, no i powiedzmy, że przemawia do mnie, ale będę musiał zgłębić ten temat.
Może zastosowanie pompy wysokociśnieniowej zdałoby egzamin ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przy pompie wysokocisnieniowej jak sama nazwa mówi uzyskasz wysokie ciśnienie cieczy na wyjściu. Czy budujesz fontannę gdzie woda ma tryskać na kilka metrów w górę? Chyba nie o to ci chodzi.
ess
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-02, 19:37

Post autor: ess »

oczywiście, że nie o to chodzi, ale woda powinna pokonać min 150cm do 200cm w gumowym wężyku.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Parametry ma w porządku. Ale najlepiej kupić w sklepie i umówić się ze sprzedawcą, że jeśli nie będzie spełniała wymagań to będzie można ją oddać.
ess
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-02, 19:37

Post autor: ess »

Dziękuję serdecznie za pomoc, jak tylko przetestuję taką pompę to się odezwę czy działa tak jak oczekuje.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

wyznaję jedną zasadę, kupuję zawsze sprzęt o większej wydajności
regulować przepływ zawsze można poprzez umieszczenie małego zaworu na wylocie
każda popmpa po jakimś czasie się zużywa powodują zmniejszenie ciśnienia i wysokości podnoszenia
dlatego warto pomyśleć o zakupie pompy o większych parametrach, a różnice cenowe są naprawdę niewielkie :)
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ