Hippeastrum, amarylis

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
malgonia_k
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-05-04, 14:48

Post autor: malgonia_k »

Jak to dobrze, że weszłam na forum :) Powstrzymałam właśnie mamę przed podlaniem moich cebul. Niestety w tym roku mi nie kwitły bo w zeszłym podgniły, gdyż kupiłam je w sklepie w całości zasypane ziemią a w mamy książce o kwiatach nie wspomnieli o tym, że cebula musi w połowie lub 1/3 wystawać z ziemi i dopiero przy przesadzaniu doszłam do tego przeglądając internet. Jedna się odratowała a druga nie. Trzecią cebule mam bardzo malutką - już 3 rok wegetuje o samych liściach więc może w przyszłym coś z niej będzie :)

Wczoraj kupiłam sobie cebulę bez ziemi (8 cm średnicy i kolor ma mieć biało-liliowy) i już nie mogę się doczekać efektów...tylko pytanie kiedy taką cebulę wsadzić...już teraz? Bo boję się, że długo nie przetrzyma, w sklepie niektóre miały już pleśń.
Załączniki
3.jpg
3.jpg (37.31 KiB) Przejrzano 3570 razy
czerwony nie przetrwał a piękny kolor miał
czerwony nie przetrwał a piękny kolor miał
2.jpg (32.77 KiB) Przejrzano 3570 razy
biały w ostatniej fazie kwitnienia
biały w ostatniej fazie kwitnienia
1.jpg (26.44 KiB) Przejrzano 3570 razy
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Najlepiej było gdybyś go posmarowała jakimś środkiem antygrzybowym lub zanurzyła w nalewce czosnkowej a potem wysyszyła na słońcu ale w miejscu gdzie nie operuje dość mocno slońce ( może być na parapecie za szybą lub przy grzejniku. I najlepiej sadzić jak cebula zacznie coś wypuszczać i tylko zagrzebać piętkę rośliny ewentualnie najwyżej do wysokości 1/3 cebuli. Życzę powodzenia :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Bardzo fajnie , mój w lato zakwitł ponownie
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

amarylis

Post autor: yen22 »

W przesyłce z nagrodą konkursową otrzymałam amarylisa - poczytałam co nieco , ale chciałabym aby ktoś mi poradził - czy posadzić go teraz czy przetrzymać cebule do wiosny?
I czy można go uprawiać w donicy? Wtedy na zimę można by po prostu schować do piwnicy. :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Można uprawiać w donicy i późną wiosną albo wysadzić do ogrodu albo pozostawić w donicy.
Amarylisy uwielbiają stanowisko słoneczne lub półcień ale chłodne. Liście nie usychają dlatego można uprawiać je przez cały rok. Po przekwitnieniu doniczkę należy postawić w miejscu słonecznym i przewiewnym. Wtedy też należy zaprzestać podlewania by roślina mogła wejść w stan spoczynku. Cebule sadzimy jesienią lub wiosną do doniczek, na głebokość 2/3 wyskości cebuli. Najpierw z cebuli wyrasta gruby i sztywny pęd kwiatowy, następnie pojawia się pióropusz z liści. Rośliny powinno się kilkakrotnie w sezonie dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Pomaga to roślinie zebrać siły i znów zakwitnąć w następnym sezonie. Ważne jest systematyczne podlewanie, szczególnie gdy u rośliny następuję intensywny wzrost. Po przekwitnięciu należy zaprzestać podlewania, aby rośliny weszła w stan spoczynku. Potem cały cykl powtarzamy od nowa.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

ja swojego posadziłam do donicy.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Mój też siedzi w donicy i był wkopany w ziemię. Teraz go muszę przeszdzić do ciut większej i pójdzie na chłodny strych :-)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja tez swojego wyniosłem do ciemnego i zimnego pomieszczenia, czekam aż zaschnie i posadzę go dopiero do świeżej ziemi w styczniu :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Czyli powinnam posadzić cebulę do donicy i mogę do wiosny trzymać w piwnicy?
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Najlepiej byłoby delikatnie przenieść z bryłą ziemi cebulę do donicy a potem pomału ograniczać podlewanie i zasuszyć cebulę. Wczesną wiosną wyciągnąć cebulę z podłoża i wsadzić do nowego i pomału podlewać. Tak mi się wydaje,że podobnie się traktuje ją jak Hipeastrum. Ale nie jestem fachowcem...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Mam cebule zasuszoną, dostałam ją w paczce ze Świata Cebul. Tulipany, zawilce, krokusy i hiacynt posadziłam w ogrodzie. A amarylis na razie czeka . :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Czyli amarylisa możesz wsadzić do ziemi w doniczce dopiero około stycznia :-D Wtedy zacznie pomału wypuszczać pęd kwiatowy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Dzięki , tak zrobię. Cebula leży sobie w garażu pod domem, gdzie jest chłodno( niestety już teraz :mrgreen: ) i ciemno. Myślę, że to dla niej dobrze?
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Witaj Yen!
Ja mojego kwiatuszka kupiłam we wrześniu ubiegłego roku. To jest duża cebulka, którą przechowywałam w domu w papierowej torebce. W listopadzie wsadziłam do doniczki, takiej jak na fotce, wysokiej i niewiele szerszej niż sama cebulka. Ona ma wystawać z ziemi. W grudniu miałam śliczne kwiatki na dwóch łodyżkach. Całe lato przechowywałam kwiatka na balkonie, nie w słońcu. Teraz obcięłam liście i wyjęłam z doniczki. Sadzenie powtórzę na przełomie grudnia i stycznia.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Załączniki
P1190553.JPG
P1190553.JPG (51.31 KiB) Przejrzano 3772 razy
P1190552.JPG
P1190552.JPG (45.94 KiB) Przejrzano 3772 razy
P1190548.JPG
P1190548.JPG (45.51 KiB) Przejrzano 3772 razy
P1190546.JPG
P1190546.JPG (50.27 KiB) Przejrzano 3772 razy
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Hipeastrum którego przedstawia zdjęcie to jest co innego niż
Amarylis.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ