HELP! :)

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sosenka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2013-05-29, 21:00

HELP! :)

Post autor: sosenka »

Witam,
Storczyka dostałam w prezencie, bardzo ładnie kwitł, teraz już przekwita, został jeden kwiatuszek, a ja nawet nie wiem co to za odmiana i co mam z nim tera zrobić?? coś niedobrego stało się ostatnio z jego korzeniami? Wypuszcza nowy listek, więc może jeszcze coś bd z tej mojej roślinki? Proszę o jakieś porady.
Załączniki
DSC_0292.jpg
DSC_0293.jpg
Zielono mi i spokojnie.
Zielono mi, bo dłonie masz
jak konwalie.
Noc pachnie nam jak ten młody las...
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: HELP! :)

Post autor: Merghen »

To jest Phalaenopsis i mam wrażenie, że albo zasuszyłaś albo przelałaś korzenie albo jedno i drugie. Napisz może więcej o pielęgnacji - jaka wystawa, jak podlewasz, co ile itp.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
sosenka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2013-05-29, 21:00

Re: HELP! :)

Post autor: sosenka »

Merghen, dzięki za odp :)
Jeśli chodzi o podlewanie, to pilnowałam się aby nie podlewać storczyka za często, nadmiar wody zawsze wylewałam, podejrzewam, że to przez mojego faceta, który chciał dobrze i podlewał roślinkę od serca - roślinka stoi na parapecie okna wschodniego, z tego co wyczytałam to powinno jej najbardziej odpowiadać, myślałam aby przesadzić ją do większej doniczki, ale czytałam, że ona to lubi gdy jest jej ciasnawo? mam ją od niedawna, to mój pierwszy storczyk, biedak, bo nie do końca wiem jak go pielęgnować :(
Zielono mi i spokojnie.
Zielono mi, bo dłonie masz
jak konwalie.
Noc pachnie nam jak ten młody las...
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: HELP! :)

Post autor: Merghen »

Myślę, że lepiej byłoby storczyka wyciągnąć z osłonki, ona powoduje, że korzenie słabiej przesychają. Poza tym tak jak piszesz, te storczyki nie lubią zbyt wielkiej doniczki. A czy mogłabyś zrobić zdjęcie korzeni przez doniczkę? Chciałabym ocenić je i wtedy podpowiedzieć jak przesadzić lub jak o nią zadbać. A ma mężczyzn dobrym sposobem jest pochwalenie, że lubią zielone i poczytanie im jakie warunki powinny mieć rośliny, np. w jakich warunkach rosną w warunkach naturalnych. Takie rozumowe przedstawienie tematu powinno pomóc. :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
sosenka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2013-05-29, 21:00

Re: HELP! :)

Post autor: sosenka »

jak będę miała więcej czasu porobię fotki :) dziękuję Ci ślicznie za poświęcony mi czas - chciałabym też więcej poczytać o tych roślinkach, nie wiedziałam tylko, że ich odmian jest aż tyle, porównując zdjęcia myślę, że moja to Phalaenopsis amabilis?? jak myślisz Merghen?

-- Ostatnio dodano 2013-06-14, 16:31 --

doszperałam się w innych postach, że polecasz tą książkę "Storczyki w mieszkaniu" J.Erfkamp - niestety nie mogę jej aktualnie nabyć, bo nie przebywam w Polsce, ale może uda ma się ją za-chomikować ;) jeszcze raz dzięki :D
Zielono mi i spokojnie.
Zielono mi, bo dłonie masz
jak konwalie.
Noc pachnie nam jak ten młody las...
efka.ptaszek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-22, 19:45

proszę o pomoc

Post autor: efka.ptaszek »

Witam. Proszę o pomoc ponieważ nie wiem co mam zrobić ze szczepką. Mój storczyk jakiś czas temu wypuścił dwie szczepki, a ja jakoś je zaniedbałam. Wydaje mi się że urosły w piorunującym tempie. Gdy chciałam je już posadzić pojawił się problem gdyż na jednej szczepce pojawiły się już pąki kwiatowe, druga według mnie nadaje się do przesadzenia. Czy w takiej sytuacji mogę ją teraz odciąć i posadzić w nową doniczkę czy jest już za późno, (nie chcę żeby kwiatek się zmarnował,) i poczekać z tym aż storczyk przestanie kwitnąć. Proszę o podpowiedz :-)
Załączniki
IMAG0160.jpg
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: HELP! :)

Post autor: Merghen »

Jeśli dobrze je odżywisz (tylko proszę zachować rozsądek w ilości nawozu, dobrze nie znaczy dużo - co drugie podlewanie 1/2 dawki podanej przez producenta po wcześniejszym lekkim namoczeniu w deszczowce lub innej miękkiej wodzie a potem w tej z nawozem) to nie powinno się nic stać. Jeśli chcesz to to niekwitnące keiki możesz odciąć pozostawiając po ok. 1-1,5 cm łodygi na obu końcach i wsadzić albo w lekko wilgotne spagnum albo w normalne podłoże storczykowe i nie podlewać przez ok. 10-14 dni w zależności od przesychania podłoża. Potem postępować tak jak z każdym Phalaenopsis.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ