Hebe "saphirre" usychaja gałązki

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Nata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-04-29, 16:30

Hebe "saphirre" usychaja gałązki

Post autor: Nata »

Witam,mam na imie Renata, to moj pierwszy post. Od 8 lat w moim ogrodzie rosnie hebe, tej wiosny musialam ja przyciac,poniewaz miala duzo uschnietych gałązek. Myslalam ze po problemie jednak ogladajac galezie zobaczylam "dziwne szkodniki",ktore z pewnoscia odpowiadaja za wyssanie soków z mojej roślinki:) wszystkie suche,oblepione tym czyms galezie usunelam. Usuwalam je z galezi to zostawia biale plamy,jest to suche i w srodku jest bialy pył ,natomiast te maleńkie prawie nie widoczne na galazkach po scisnieciu sa mokre . Czy ktos wie co to moze byc? Dziekuje za wszystkie porady.
Załączniki
20200429_151620.jpg
20200429_150704.jpg
20200429_151630.jpg
20200429_154849.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Hebe "saphirre" usychaja gałązki

Post autor: rafaloku »

Wygląda to na szkodniki z grupy czerwców. Miseczniki albo tarczniki. Skuteczny przeciwko nim będzie oprysk preparatem Polysect 005 SL lub Mospilan 20 SP.

Jeśli to dotyczy tylko 1-2 roślin to można zamiast w/w kupić gotowy do użycia spray, bez konieczności przygotowywania roztworu i użycia opryskiwacza: Polysect Hobby

Te preparaty będą skuteczne i powinien wystarczyć 1 oprysk.

Jeśli nie chcesz pryskać środkami chemicznymi, to można próbować naturalnymi preparatami: Emulpar Spray lub Multi Insect. Jeśli potrzeba więcej środka, preparaty mają też swoje wersje w postaci koncentratu do przygotowania oprysku.

Te naturalne mogą jednak tylko ograniczyć w/w szkodniki, gdyż ich skuteczność jest ograniczona i nie zwalczają wszystkich stadiów rozwojowych czerwców. Oprysk trzeba wykonać bardzo dokładnie, gdyż preparat musi oblepić ciała szkodników, powodując ich uduszenie. Także trzeba pryskać obficie od góry i spodu gałązek, wszystkie liście i całe pędy.

Jeśli to dotyczy tylko jednej, niewielkiej rośliny, to można też pokusić się o ręczne usuwanie + przemycie całej rośliny roztworem octu lub spirytusu z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przemywamy po to aby usunąć też jaja szkodników, które są niewidoczne gołym okiem. Dlatego myje się całą roślinę. Szczegółowo jest to opisane tutaj: Jak zwalczyć tarczniki? 3 domowe sposoby!

Powodzenia :-)
Rafał
Nata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-04-29, 16:30

Re: Hebe "saphirre" usychaja gałązki

Post autor: Nata »

Witam, bardzo dziekuje za odpowiedź, informacje i porady co i jak zastosowac. Na dzien dzisiejszy z tego co zauwazylam to tylko jedna roslina wymaga interwemcji,ale obok choc w odstepie rośnie druga ,wiec musze na nią ,"miec oko".Wczoraj usunelam z rosliny wszystkie szkodniki, od kilku dni pada,wiec chyba bede musiala poczekac z opryskiem.Jeszcze raz bardzo dziekuje , bede działać mam na dzieje ,że moja hebe wróci do życia :-)
Załączniki
20200429_181207.jpg
20200430_133310.jpg
ODPOWIEDZ