Grzyb pod thujami i na trawniku

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
olajed
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-07-07, 13:26

Grzyb pod thujami i na trawniku

Post autor: olajed »

Witam,
Od ok 2 lat ziemia obok tuji zainfekowana jest grzybem, tak myślę. Nie wiem co to jest, jak się tego pozbyć i co o tym myśleć. Może Pan będzie miał jakiś pomysł na zlikwidowanie tego problemu.
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam sedecznie
Załączniki
pic_0080a_170.jpg
pic_0077a_209.jpg
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Post autor: Target »

Już się kiedyś z tym spotkałem. Są to gatunki grzybów związane z podłożem, nie z roślinami. Z reguły występują wtedy kiedy górna warstwa podłoża jest ubita i pozbawiona tlenu. Widzę też folię i to może być dodatkowa przyczyna jego występowania. Generalnie my wszyscy, którzy zajmujemy się ochrona stoimy nieco w sprzeczności z architektami krajobrazu. Generalnie uważamy, że folia położona na trwale to często śmierć dla roślin z powodu braku tlenu. Szczególnie kiedy została wyłożona na zbitą, gliniastą glebę co niestety jest normą w większości przypadków. Wykładanie folii jest możliwe ale podłoże musi być właściwie przygotowanie i w miarę przepuszczalne. Proponuję ściągnąć folię i górną warstwę gleby wzruszyć przynajmniej do głębokości 10-15 cm. Następnie wyściółkować korą z drzew iglastych bądź innym rodzajem ściółki
olajed
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-07-07, 13:26

Post autor: olajed »

Bardzo dziękuję za opinię. Pamiętam, ze ten grzyb występował również gdy nie było folii, po prostu w trawie. Prawdą jest, że tuje nie dostały odpowiedniego podłoża. Występuje ok 3. ognisk tego grzyba na obszarze kilku metrów. Nie zauważam by ten grzyb wpływał na wzrost tuji. Czy jest sens stosowania jakiś środków przeciwgrzybiczych?
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Post autor: Target »

Myślę, że w tym przypadku obędzie się bez chemii
olajed
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-07-07, 13:26

Post autor: olajed »

Dziękuję, spróbuję według Pana rady. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Czy jeszcze można niszczyć pleśń śniegową? Jaki środek by pan polecił?
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Post autor: Target »

Niestety jedyne rozwiązanie to stosowane w zbożach zaprawy nasienne, których nie da się zastosować w trawniku. Tutaj żadne nawet silnie lecznicze środki już nie pomogą
ODPOWIEDZ