gnijący liść?

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

gnijący liść?

Post autor: paprotka25 »

witam, coś dziwnego dzieje się z jednym z moich storczyków :( ok tygodnia temu zauważyłam że jeden z liści jakby przygnił, w jednym miejscu miał jakby malusią dziurkę z której wypłynęła biała ciecz i liść częściowo jest taki brązowawy i jakby szklisty, teraz już nic nie wypływa, nie wiem co się z nim dzieje, podlewam tak jak zawsze, jeśli poleje mi się przy podlewaniu na liście woda to od razu ścieram. Korzenie ok. Nie wiem czy odciąć tego liścia? stał razem z innymi storczykami i mam nadzieje że ich nie zaraził :( teraz przestawiłam go na inne okno. Macie jakieś pomysły co mu jest? byłoby mi bardzo przykro gdyby mi padł :( pomóżcie :)
Załączniki
P1050441.JPG
P1050442.JPG
spód liścia
spód liścia
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: gnijący liść?

Post autor: Merghen »

Tnij i to szybko z dużym marginesem zdrowej tkanki, wygląda mi to na mokrą zgniliznę.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: gnijący liść?

Post autor: rafaloku »

Z tego co sprawdziłem w książce, to po wycięciu chorego liścia, storczyka trzeba opryskać bardzo dokładnie wraz z podłożem, stosując Miedzian 50 WP (0,2%) lub jeden z biopreparatów: Biochikol 020 PC (2,5%) lub Pokon Biochitan 020 PC (2,5%). Z tym zastrzeżeniem, że Miedzian, choć dopuszczony do upraw ekologicznych, to jednak jest to chemiczny środek ochrony i na czas oprysku należało by roślinę wynieść na zewnątrz, co z racji obecnie panujących niskich temperatur jest teraz niewykonalne. Dlatego póki co zostają biopreparaty. Biochikol pojawia się teraz pod nową nazwą BETA-CHIKOL.
Rafał
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: gnijący liść?

Post autor: paprotka25 »

odciełam tego liścia, zasypałam rankę cynamonem. Ale nie wiem co z tym opryskiem. Gdzie ja kupie takie środki? ten jeden wyczytałam że jest wzmacniający(biochikol) a drugi (pokon) grzybobójczy, to co oba mam kupić? a co z pozostałymi storczykami?
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: gnijący liść?

Post autor: Merghen »

Wystarczy Biochikol albo Biosept. Możesz potem jeszcze użyć do podlania wyciągu z czosnku. Oczywiście podlać dopiero po dobrym przeschnięciu podłoża. Na wszelki wypadek Tymi preparatami lub wyciągiem z czosnku możesz przelać wszystkie rośliny stojące obok. Ja wyciągiem z czosnku zawsze wzmacniam rośliny jesienią i wiosną. Są wtedy mniej narażone na różne patogeny.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: gnijący liść?

Post autor: mmmm5 »

Nie doszukałam sie jak robic wyciąg z czosnku ,jesli moge prosze o przepis :padam:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: gnijący liść?

Post autor: Iga51 »

Nie wiem jak robi Małgosia. Ja znam taki przepis: 25 gram obranych i zmiażdżonych ząbków czosnku zalać 1 litrem wody. I teraz są różne szkoły. Jedni podają, że należy odczekać 2 do 3 dni. Natomiast w programie " Maja w ogrodzie" wypowiadała się pani profesor (nazwiska nie pamiętam), która twierdziła, że po 15 minutach od zalania wyciąg jest gotowy. Zalecała również, aby stosować go w rozcieńczeniu 1 do 3.
W preparatach z czosnku wykorzystuje się bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości tego warzywa. Związane są one z dużą zawartością związków siarki w soku i miąższu czosnku.
Preparaty te mogą być stosowane w formie oprysków na pędy i liście, a także do zaprawiania nasion, cebul i korzeni oraz do podlewania podłoża w celu jego dezynfekcji.
Żeby stosować wyciąg do oprysków, należy go przecedzić przez gazę, żeby nie zatkał opryskiwacza.

Ponadto w naszym Poradniku Ogrodniczym/ochrona roślin jest wszystko o tym, jak samodzielnie przygotowywać preparaty roślinne: W naszym poradniku są sprawdzone przepisy: Gnojówka, wywar, napar - ekologiczne środki ochrony roślin
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: gnijący liść?

Post autor: Merghen »

Ja najpóźniej używam po 24h ale zdarza mi się, że niekiedy rozkrojonym ząbkiem czosnku nacieram bezpośrednio liść ze zmianami a wyciąg robię go na oko :oops:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: gnijący liść?

Post autor: paprotka25 »

w piątek byłam na giełdzie kwiatowej i niestety w ani jednym sklepie nie było tych środków :( za to w Obi pani poleciła mi inny środek (Target Topsin m 500 sc). Rozrobiłam i już spryskałam tego storczyka. A dzisiaj podlewałam pozostałe i najpierw popsikałam tym środkiem, odczekałam momencik a potem normalnie podlałam, mam nadzieje że moja kolekcja po tym będzie się miała dobrze :) i już nic ich nie zaatakuje :)
Storczyki - moja nowa miłość :)
ODPOWIEDZ