Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
fotobzyku
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-04, 12:12

Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Post autor: fotobzyku »

Witajcie.
Chciałem się upewnić czy Gloster z Papierówką będą się wzajemnie zapylały?
Kupiłem te dwie odmiany jabłoni, sprzedający zapewnia że obie na wzajem będą się zapylały. Jeżeli chodzi o oliwkę żółtą to znalazłem sporo artykułów że zostanie zapylona przez Gloster (a nawet niektórzy twierdzą że papierówka jest samopylna), lecz nie znalazłem potwierdzenia że Gloster zostanie zapylony przez Oliwkę.
Bardzo proszę o pomoc.
fotobzyku
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-04, 12:12

Re: Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Post autor: fotobzyku »

Potrzebuję jeszcze pomocy w sadzeniu tych odmian. Dokładnie mówiąc jaką odległość zachować między nimi oraz innymi drzewami, jaką ziemię przygotować (teren jest dość ciężki - po lesie brzozowym gliniasto piaszczysty).
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Post autor: Elzbieta M »

Odnośnie zapylania to ci nie odpowiem , ale pewnie ktoś bardziej doświadczony tu zaglądnie. Odnośnie sadzenia - odległość zależy od podkładki , na jakiej zaszczepione są drzewka - powinno być napisane na etykietce , np M 26....
fotobzyku
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-04, 12:12

Re: Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Post autor: fotobzyku »

Oba M26
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Post autor: Petrus »

Witajcie, M26 to półkarłowa podkładka. Gleba piaszczysto-gliniasta nie powinna im przeszkadzać. Nie lubi tylko zlewnych gleb.
Na pewno wykop większy dołek i zapraw go kompostem albo innym dobrym podłożem. Możesz też zastosować mikoryzę do drzew owocowych- lepiej rosną wtedy. Jeżeli możesz to 5-7 metrów odległości możesz zastosować. Jeżeli nie to mniej, zależy jaką masz działkę i jak będziesz prowadził drzewa.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
fotobzyku
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-04, 12:12

Re: Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Post autor: fotobzyku »

Dziękuję za odpowiedź.
A jak kwestia zapylania tych jabłoni?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Gloster i Oliwka Żółta - zapylacze

Post autor: Petrus »

Gloster 69 wymaga zapylaczy m.in. Jonatan, Spartan, Elstar, Golden Delicious, Discovery, James Grieve, Melrose ;)
Trzeba dobierać jabłonie rosnące obok tak żeby kwitły w tym samym czasie.
Dobre połączenie odmian daje duże zbiory (oczywiście przy równocześnie prawidłowej i dobrej pielęgnacji i uprawie) np. Gloster, Red Delicious, Melrose, Jonagold, ;)
Kiedyś, gdy nie miało się w swoim sadzie odpowiedniego zapylacza, załatwiano sobie kwitnące gałązki odpowiedniego zapylacza i wieszało w wazonie lub butelce z wodą na swoim drzewie. :hyhy: ;) Oczywiście warto też mieć w pobliżu jabłoni jakieś kwitnące miododajne rośliny (mniszek itd) by zwabić pszczoły, które zapylą kwiaty drzew.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ