GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Gosiu, bardzo dziękuję :padam: Detektyw spisał się na medal :rotfl:
Faktycznie pisałam o zlewie na dolnym zdjęciu ale przypomniałam sobie także ten zlew.
Obrazek
I chyba jest taki jaki sam gdy ja tam chodziłam ;-) Jeżeli dobrze pamiętam był przy wejściu do toalet. Wcześniej do ubikacji wchodziło się od podwórka.
Ten zlew także musiał być ale na pewno w innej oprawie i chyba na piętrze.
Obrazek
A teraz szkoła średnia do której chodziłam :-) Zdjęcia z roku 2011
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lata 1898-1900, obrazek po prawej stronie przedstawia moją szkołę, wówczas Madchenschule -Szkoła dla Dziewcząt
Lata 1898-1900, obrazek po prawej stronie przedstawia moją szkołę, wówczas Madchenschule -Szkoła dla Dziewcząt
Lata 1898 -1900,pocztówka wysłana z Głogowa w 1901 roku. Po lewej widać budynek Poczty Głównej, (poczta tam była gdy ja do szkoły chodziłam). Po prawej dzisiejszy Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II.
Lata 1898 -1900,pocztówka wysłana z Głogowa w 1901 roku. Po lewej widać budynek Poczty Głównej, (poczta tam była gdy ja do szkoły chodziłam). Po prawej dzisiejszy Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II.
Dwa powyższe zdjęcia z fotopolska.eu
Zdjęcia "Poczty Głównej" z roku 2011, wtedy Telekomunikacji Polskiej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zdjęcia z fotopolska.eu
Wilhelmplatz z 1910 1915 roku, z pocztą  w tle
Wilhelmplatz z 1910 1915 roku, z pocztą w tle
Rok 1920-1935 cesarz Wilhelm I i gmach poczty
Rok 1920-1935 cesarz Wilhelm I i gmach poczty
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: tadek »

Są zdjecia zlewów! :super:
Oglądając je, dotarło do mnie że one są zainstalowane na korytarzach.
Przyznam się że ja jeszcze nie spotkałem się aby tego typu urządzenia były montowane na korytarzu.

Danusiu, Małgosiu, jakim celem było montowanie ich na korytarzach.
Szkoła dbała o częstsze mycie rąk? :niepewny:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

tadek pisze:Są zdjecia zlewów! :super:
Oglądając je, dotarło do mnie że one są zainstalowane na korytarzach.
Przyznam się że ja jeszcze nie spotkałem się aby tego typu urządzenia były montowane na korytarzu.

Danusiu, Małgosiu, jakim celem było montowanie ich na korytarzach.
Szkoła dbała o częstsze mycie rąk? :niepewny:
Tadziu, szkoła powstała przed rokiem 1910 i wtedy piło się wodę zamiast np. Coca Coli :hyhy: Więc krany były na korytarzach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Krysia »

Danusiu, piękne te stare mury koszar. Ale równie cudne są kamieniczki, kolorowe jak z bajki.
U nas też są takie koszary, nazywane fortami. Bardzo mało ich jest odrestaurowanych, większość niszczeje. Powodem jest kasa, oczywiście.
Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy, bo miło się ogląda.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: mmmm5 »

Danusiu,ciekawy ,interesujacy fotorepartaż :super: :super:
Przystojnego i młodego macie prezydenta ,czy bedzie dbał o historyczne dobra Głogowa ?
Czekam na c.d.
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: goskamaja »

Marysiu nasz nowy prezydent to rocznik 1973:) Od 2008 radny powiatu głogowskiego i wicestarosta, a w latach 2010-2014 starosta powiatu głogowskiego.Od 2014 prezydent Głogowa.Z wykształcenia inżynier mechanik, ukończył Politechnikę Zielonogórską i dwa kierunki studiów podyplomowych na Uniwersytecie Wrocławskim: prawo inwestycyjne oraz samorząd terytorialny i gospodarkę lokalną. Prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, autor opracowań historycznych i współczesnych związanych z regionem głogowskim.

Stowarzyszenie o nazwie “Towarzystwo Ziemi Głogowskiej” jest dobrowolnym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Działa ono na rzecz miasta Głogowa i regionu. Jego główne cele statutowe to: wyzwalanie i pobudzanie inicjatyw społecznych, popieranie i upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej i naukowej, działalność wydawnicza, popularyzowanie wiedzy o mieście i regionie, inicjowanie i prowadzenie badań naukowych.
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Gosiu, bardzo dobrze przedstawiałaś naszego prezydenta Rafaela Rokaszewicza :-D Nawet ja nie miałam o nim takich wiadomości ;-)
-----------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: tadek »

Danusiu, Małgosiu, fajnie ogląda się Wasz Głogów...
Mimo zimy widać że latem jest zielony.

A co powiedzielibyście jak by rozebrać ruiny teatru, bo jest mocno zniszczony i na jego miejscu stworzyć skwer z ławkami i alejkami obsadzonymi drzewami i ozdobntmi krzewami?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: goskamaja »

Nie wiem jak Danusia ale ja się nie zgadzam Tadziu na takie rozwiązanie. :!: Teatr jest miejscem historycznym dla naszego miasta, co prawda od lat są plany odbudowy ale ciągle jest coś innego do zrobienia i pewnie dochodzi kwestia funduszy. Ja wierzę, że uda się odbudować teatr bo z kulturą w naszym mieście jest trochę na bakier, chociaż nie wiadomo czy sam budynek nie miałby teraz innego zastosowania.

Trochę historii (info. wikipedia):
Budowę Teatru Miejskiego w Głogowie rozpoczęto w 1799 roku. Był pierwszym poza Wrocławiem teatrem mieszczańskim na Śląsku. Powstał on na miejscu średniowiecznych ław mięsnych. Projektantem budynku został Krzysztof Walentyn Schultze. Ten architekt, bardzo znany i ceniony na Śląsku, zaprojektował teatr w stylu wczesnoklasycystycznym. Najokazalej prezentowała się wschodnia ściana, a w niej bogato zdobiony ryzalit. Znajdujące się w nim dwie doryckie kolumny, wyznaczały trzy osie ryzalitu. W 1863 roku umieszczono w niszy nad kolumnami popiersie Andreasa Gryphiusa.
Teatr posiadał już od samego początku do 1933 roku stały zespół operowo- teatralny. Od roku 1870 rozrósł się zwłaszcza zespół operowy i operetkowy. Wystawiano, poza sztukami, także operę i balet, występowały tu już od lat 20. XIX wieku także inne zespoły teatralne i operowe.
W 1945 roku teatr uległ zniszczeniu.
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Popieram zdanie Gosi i takich opinii jest bardzo dużo. Podczas obecnego spaceru po Głogowie przewodnik wspominał o wymienionym przeze mnie konkursie. W teatrze ma być sala koncertowa i Teatr ma być wykorzystany właśnie na spotkania kulturalne. A poza tym Głogów stracił zbyt dużo zabytków, żeby teraz świadomie niszczyć to co zostało. W ten sposób postępowali nasi wcześniejsi gospodarze miasta. Dlatego teraz w Głogowie dominuje tylko współczesne budownictwo z czasów socjalizmu. I teraz Głogów to współczesna sypialnia z budynkami do siebie podobnymi. Dobrze, że chociaż obecnie odróżniają się kolorami ;-) :-)
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: malina »

Piękne widoki , dobre zdjęcia , miło mi było pochodzić po ulicach Głogowa :padam: Gratulacje
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: goskamaja »

Danusiu dołączam link do ciekawego opracowania Janusza Chutkowskiego , może już je znasz, ja natrafiłam na nie poszukując informacji na temat starego targu, który odbywał się na placu gdzie teraz jest parking przy kościele Bożego Ciała, niestety nic nie znalazłam w sieci na ten temat. Pamiętam jeszcze jako dziecko (lata80te) chodziłam tam z babcią, były dwie części: drewniane stragany z daszkiem gdzie można było kupić różne drobiazgi, i część na której stały wozy z końmi, kupić tam można było ziemniaki, cebulę, kury, kaczki,króliki, owoce, mleko i śmietanę od gospodarza. Ehhh to były czasy....

http://www.glogow.pl/tzg/bibioteka_muli ... ogowie.pdf
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: mmmm5 »

Oj.dziewczyny jesli uważacie ,ze Głogów został pozbawiony zabytków to przyjedzcie na Ślask i zobaczcie co sie dzieje z pieknymi zabytkowymi budynkami kopalń i innymi starymi budynkami... W mojej miejscowosci piękne familoki zamieniono na otynkowane pseudo bloki..
Nie grzeszcie narzekając...
A kopalnia Mortimer-Porabka w szybie Józef doczekała się betonowej bryły Biedronki :wstyd:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Marysiu, niestety ale to prawda, że w pędzie za nowoczesnością gubimy swoją przeszłość :-> Wstydzimy się jej. Wydaje mi się, że przez lata izolacji mamy kompleks niższości :kwasny:
Gosiu, gdy wrócę do Głogowa poszukam innych informacji o przeszłości naszego miasta. Teraz przypominam sobie inne części miasta ale niestety nie mam zdjęć. :-/
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

W woj. dolnośląskim trwają ferie zimowe. Więc , żeby młodzieży i rodzicom zapewnić miłe i ciekawe spędzenie czasu została zorganizowana "Zima w Twierdzy Głogów". Można zapoznać się z historią Głogowa i ciekawymi miejscami. O jednym takim spotkaniu napisałam. A tym razem odwiedzaliśmy głogowskie kazamaty i tunele. Bardzo dużo słyszałam o tunelach pod Głogowem ale co innego zobaczyć je na własne oczy.
W okresie letnim będę musiała wybrać się na jej zwiedzanie, bo zaczyna nabierać przedwojennego charakteru. A rosło w niej dużo roślin i była różanka.
Rosengarten 1930 r
Rosengarten 1930 r
rok 1928-1936 Rosengarten
rok 1928-1936 Rosengarten
przed fosą, schody prowadzące do fosy
Soetbeerring rok 1929
Soetbeerring rok 1929
ODPOWIEDZ