GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Nie będę się rozpisywała na temat historii Głogowa, bo jest długa i rozległa. Ze swoich wspomnień czyli z czasów szkolnych pamiętam dużo gruzów, sporo wolnych placów i mniej budowli. A wg Wikipedii to jedno z sześciu największych miast w woj. dolnośląskim. http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82og%C3%B3w
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Głogów jest starym miastem historycznym i obecnie podczas prac budowlanych są odkrywane ruiny zabytkowych budowli.
Między innymi odkryto Sukiennice

W czasie II wojny światowejGłogów został zniszczony w 90 %. To ja z bratem w roku 1957.
Obrazek
Obecnie duża część zostaje odbudowana. Tak się stało ze Starym Miastem, które powstało z ruin.
Nowe Stare Miasto, rok 2011
Obrazek
i moja "kamienica" Danusia :hyhy:
Obrazek
Ta budowla, kościół św. Mikołaja ma pozostać w stanie ruin jako pamiątka przypominająca ludziom co znaczy wojna.
zdjęcie z roku 2009
Obrazek

Na dalszy ciąg zdjęć zapraszam do albumu Głogów rok 2014 oraz Głogów rok 2011,zima 2009
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: tadek »

Danusiu, odbyłem z Tobą miłą wycieczkę po zakątkach Głogowa...
Dziękuję. :zawstydzony:

A co do Twojej kamienicy, do dlaczego jest ona taka skromna. ;)
Nie mogłaś wybrać jakiejś okazalszej, ciagnącej się przez całą ulicę? :lol:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Tadziu,wyrazili zgodę tylko na taką :lol:
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Krysia »

Danusiu, ja też do Ciebie wpadłam. Fajne jest Twoje miasto. Masz nawet Sukiennice :-D Uliczki są pięknie, świątecznie udekorowane. Ja też pamiętam brudny, zapyziały Kraków z lat sześćdziesiątych. I teraz cieszę się gdy widzę jak wypiękniał. Myślę, że masz podobne wspomnienia. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: malina »

Głogów piękny , a zdjęcia profesjonalne :)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Krysiu ,faktycznie bardzo się cieszę gdy widzę Głogów odnowiony. Gdy wspomnę stary, brudny i zniszczony to widok obecnych zmian mnie cieszy :hyhy: Tym bardziej, że wszystko to dzieje się na moich oczach, za mojego życia :-D Tylko szkoda, że wtedy nie było w powszechnym użyciu aparatów fotograficznych :( Gdy obecnie przechodzę ulicami Głogowa mam porównanie i widzę dużą różnicę. Przecież większość budynków powstała za mojego życia :lol:
Tak wyglądał Głogów i Starówka w 1945 roku
Obrazek
malina pisze:Głogów piękny , a zdjęcia profesjonalne :)
Halinko, bardzo dziękuję. :padam: Staram się robić dobre zdjęcia. Chociaż nie zawsze się to udaje :lol:

Ponieważ w innym wątku rozgorzała dyskusja na temat zieleni na Starym Mieście to pokażę co nieco zielonych zakątków Na Starówce ;-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na zakończenie pozostałości Teatru
Obrazek
Gdy będę miała więcej czasu znajdę w sieci zdjęcia przedwojennego Głogowa. Naprawdę są interesujące.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Iga51 »

Danusiu, zdjęcia świetne. Rzeczywiście mieszkasz w ślicznym mieście. Mnie bardzo zauroczyły kolorowe kamieniczki na starówce. Szkoda, że podczas wojny miasto zostało aż tak zniszczone. Ale odbudowa bardzo udana. Teraz to naprawdę piękne miasto.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: mmmm5 »

Danusiu,dziekuję za możliwość obejrzenia Głogowa,nigdy tam nie byłam i nie dowiedziałbym się gdyby nie Twoje zdjęcia,że to takie ładne i zadbane miasto.
Wózek jako dziecko miałam podobny ,mój był drewniany .
Pięknych zdjęć i wszystkiego o czym marzysz życzę Ci i całej Twojej fotograficznie poznanej rodzinie w 2015r .
M
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Igo, Marysiu bardzo dziękuję :D
W Głogowie jest jeszcze dużo do zrobienia i naprawienia ale pomału do celu ;-)
Marysiu, dziękuję za życzenia i Tobie także zadowolenia z rad udzielanych przez nas :mrgreen: i spełnienia planów :hyhy:
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: mmmm5 »

Dziekuję,Danusiu z Twojej odpowiedzi wynika ,że wiesz co mnie trapi czyli interesujesz sie moimi ogrodniczymi problebami ,dzięki :padam:
Rok 2015 będzie wspaniały M
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Oczywiście Marysiu, przecież jako jedna z pierwszych podałam Ci linki do skalniaków ;-)
A teraz Głogów :-) Z przykrością muszę się przyznać, że dopiero w dorosłym życiu odkryłam, że w Głogowie przed wojną była Synagoga. Przykre jest, że jeszcze tyle informacji historycznych jest nie odkryte :]
Na początek współczesne miejsce upamiętniające Synagogę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęcie Synagogi przed spaleniem.
http://glogow.fotopolska.eu/163395,foto.html?o=b17608
Fotopolska_163395.jpg
Żyje syn ostatniego głogowskiego rabina. Obecnie mieszka w Londynie i napisał wspomnienia "Miasto wspomnień. Historia i kultura Żydów w Głogowie" ale po niemiecku dr Franz D. Lucas.
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Sy ... ego_rabina
W Głogowie było dużo kościołów ale niestety większość został zniszczona :-/
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Krysia »

Synagoga w Głogowie była piękna Danusiu. U nas na szczęście wszystkie zabytki przetrwały i można je zwiedzać.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Danka »

Krysiu Kraków miał to szczęście, że przetrwał wojnę bez większych zniszczeń i teraz można się nim zachwycać :-D
Głogów był twierdzą, a Dolny Śląsk miejscem szczególnym dla Niemców. Dopiero teraz dowiadujemy się jakie plany mieli hitlerowcy ;-) Np.zwiedzając Książ przewodniczka coś napomknęła o planach Hitlera wobec tego zamku. Niedawno oglądałam program Wołoszańskiego i dowiedziałam, że miała to być siedziba Hitlera i tam miała być umieszczona bursztynowa komnata :-o
Ale powrót do Głogowa i już nie istniejących zabytków. Kościół ewangelicki " Łódź Chrystusowa"
Miejsce po wspomnianym kościele. W głębi zdjęcia widać ruiny Kościoła p.w św. Mikołaja
Obrazek
grudzień 2014 r
oraz informacje ze strony internetowej http://glogow.dolny-slask.org.pl/531704 ... arium.html
Obrazek
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: GŁOGÓW woj. dolnośląskie

Post autor: Krysia »

Tak Danusiu, Kraków miał to szczęście, że ocalał. Przyglądałam się tej synagodze i wiesz co, u nas tak ogromnej i bogatej jak ta w Głogowie, to nie ma. Szkoda, że ją zniszczyli.
ODPOWIEDZ