Gleboznawstwo.

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
prymulka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-10-03, 21:07

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: prymulka »

Bardzo Wam dziękuję za te podpowiedzi :) Chm próbki ziemi do badania,to nie mam pojęcia gdzie się daje..?I ile to kosztuje? Wiecie coś może na ten temat?Samemu taak by bez kosztów-to pewnie się nie da jakoś 'domowych sposobem'?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Elzbieta M »

Prymulko , nie napisałaś , skąd jesteś ? Próbki ziemi do badania można oddać do stacji sanepidu , zorientuj się , gdzie masz najbliżej. Powinnaś też otrzymać informację , jak je pobrać
prymulka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-10-03, 21:07

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: prymulka »

Aa Sanepid-no faktycznie,racja,że też nie wpadłam na to sama :->
Dzięki.
Mieszkam na południowym krańcu Polski-w woj Opolskim,dokładniej w okolicy Prudnika(do Opola mam 50 km).
Zaraz zadzwonię do prudnickiego oddziału Sanepidu i dowiem się co i jak.

Wczoraj kolega powiedział mi że skoro rośnie tam już ten perz to oznacza że gleba odżywa i że tylko jest zwiększona ilość azotu ale to rośliny typu kapusta czy pomidory"zjedzą"i wystarczy teraz przeorać to wszystko,wkopać te chwasty z powrotem do ziemi,dodać słomy i można będzie to uzytkować.Czy rzeczywiście ? Fajnie by było gdyby dało się obejść bez badania gleby i kosztów z tym związanych (bo dużo kasy pójdzie na remont samego mieszkania)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Danka »

Mozna ta ziemie przeniesc w inne miejsce w ogrodzie i wymieszczac z tamta ziemia. A na to miejsce dac ziemi ubozszej. Gnojownica jest nawozem i w bardzo duzym stezeniu niszczy rosliny. Mozesz sprobowac metody kolegi. My z gnojownika wywiezlismy czesc obornika. Reszta zostala na dnie wymieszana z nawieziona ziemia.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Elzbieta M »

Koszty badania nie są wysokie , kiedyś miałam ulotkę , to z rzędu kilkunastu zł
martas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2013-07-21, 23:43

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: martas »

Elzbieta M pisze:Koszty badania nie są wysokie , kiedyś miałam ulotkę , to z rzędu kilkunastu zł
mnie się obiło coś o jakieś 50zł, ale nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
kania
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 58
Rejestracja: 2014-07-21, 09:04

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: kania »

potwierdzam, koszt wynosi ok 50 zł:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Petrus »

Nie jest to duży koszt, jeżeli chcemy mieć profesjonalny wykaz glebowy w naszym ogrodzie... :hyhy: Zawsze to wyjdzie na plus roślinom.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: andab3 »

:-P witam moi mili na poście,,glebowym,, a ze temat mi bliski, wiec napisze szczerze, :-) ze badanie gleby w Sanepidzie nie wierze. A tak na poważnie, badaniem gleb zajmują się laboratoria Okregowych Stacji ChemicznoRolniczych, czasami tez laboratoria prz Ośrodkach doradztwa Rolniczego. Pojawiły się tez firmy prywatne świadczące takiej usługi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło
Badanie gleby i nazwę wojewodztwa lub ODR w danym woj i wyskocza wyniki.
Pozdrawiam ;-)
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Petrus »

Sanepid chyba nie zajmuje się sprawami gleb. :zdziwko:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: andab3 »

:-) nie chyba, ale nawet na pewno się tym nie zajmuje :lol:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Petrus »

Bo potem będzie łatwo o nie potrzebne niesnaski z sanepidem :rotfl:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ogrodniczka279
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2015-02-04, 23:52

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: ogrodniczka279 »

ciekawe co tu piszecie, własnie slyszałam ze podobno na naszym osiedlu jest zakwaszona gleba, a planuje posadzic na wiosne jakies nowe roslinki i nie wiem na co sie zdecydować. A gdzie można taka glebe zbadac?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Elzbieta M »

Dokładnie ci nie odpowiem , bo nie wiem , gdzie mieszkasz. Ale w większych miastach można zbadac glebę w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych
Stacje Chemiczno - Rolnicze świadczą usługi w zakresie badań agrochemicznych od prawie 150 lat. Badanie gleby obejmuje ocenę jej zakwaszenia i zawartości makroelementów tj. fosforu, potasu i magnez. Można także zlecić dodatkowe analizy jak zawartość azotu mineralnego, czy mikroelementów - boru, miedzi, cynku, manganu i żelaza. Na podstawie badań sporządzane są mapy stanu zakwaszenia pól, oraz zasobności gleb w makro- i mikroelementy.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Gleboznawstwo.

Post autor: Iga51 »

Jeżeli chodzi o zbadanie samej kwasowości gleby, to można to zrobić samemu.

Jak mierzymy pH?
Za pomocą chemicznego kwasomierza polowego. Posługując się tego typu przyrządem, szczyptę ziemi, którą badamy umieszczamy w probówce lub na specjalnej płytce (w zależności od rodzaju kwasomierza) i mieszamy z odczynnikami chemicznymi, które zostały dołączone do zestawu. Dosłownie po kilku sekundach, kolor naszej próbki się zmieni i wówczas będziemy mogli ową barwę porównać ze skalą i odczytać pH.

Za pomocą kwasomierza elektronicznego. Takie urządzenie wyposażone jest w metalowy bolec. Umieszczamy go pionowo w podłożu i odczytujemy pH.


Praktyczniejszy jest na pewno kwasomierz elektroniczny, który można kupić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Warto też zapoznać się z artykułem w naszym poradniku:
http://poradnikogrodniczy.pl/gleba.php
ODPOWIEDZ