gdzie rosło zboże i nie tylko

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
dorcia20-84
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 262
Rejestracja: 2008-05-11, 10:24

Post autor: dorcia20-84 »

hehehe wiedziałam,że swojskie klimaty przedstawiasz na zdjęciach.Mimo, iż twoja córka była w południowej cześci Wielkiej Bytanii, a ja mieszkam w północno-wchodniej krajobraz jest bardzo podobny :mrgreen:
Dotykając Nieba nie zapomnij, ze stoisz na Ziemi



Moj ogrodek
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=436


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Paproć niesamowita, ale największe wrażenie wywarło na mnie zdjęcie obrośniętego muru: bardzo urokliwe :!:
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Prawie jak chatka z piernika :lol: Jednak paproć przebija wszystko :shock: Czy dałoby się zdobyć sadzonkę? :lol: :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Często ogladałam na BBC Prime (gdy odbieraliśmy ten kanał w UPC) programy ogrodnicze i wg mnie klimat tam jest na tyle przyjazny, że wiele odmian roślin tropikalnych (nawet) tam bardzo dobrze zimuje.

A nam pozostaje ... pomarzyć. Choć przeglądając np. allegro zauważam, że coraz więcej aklimatyzujących się u nas, oryginalnych roślin można znaleźć.

Ciekawe co to za paproć, rzeczywiście okazała. :-)
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Paproć rzeczywiście jest imponująca.
Na mój "chłopski "rozum tam poprostu jest większa wilgotność powietrza,woda z gruntu dla roślin ważna,ale wilgoć z powietrza jeszcze ważniejsza.Właśnie któregoś dnia oglądałam program o polskim hodowcy róż w Ekwadorze,jego róże miały ponad półtora metra i więcej. On właśnie powiedział,że jest tam sprzyjający klimat dla róż,bo długi dzień( wysoko w górach)i duża tam wilgotność powietrza.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Nie wiem dokładnie jak nazywa się paproć.Córka też nie podała nazwy. Znalazłam w internecie stronę z paprociami pt: " Paprocie Eli i Zdzisława" i tam się dowiedziałam że może to być Athyrium Rubripes.Ale pewności nie mam. Również Gunnera jest tam olbrzymem.
Obrazek Ale to sprawka klimatu
Załączniki
słoneczko.gif
słoneczko.gif (36.81 KiB) Przejrzano 3035 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Joanna pisze:Jednak paproć przebija wszystko :shock:
Daniela pisze:wg mnie klimat tam jest na tyle przyjazny, że wiele odmian roślin tropikalnych (nawet) tam bardzo dobrze zimuje.
A nam pozostaje ... pomarzyć.
Muszę Wam powiedzieć, że i w naszych lasach rosną całkiem niezłe paprocie. Może nie tak wielkie jak ta ale jednak też nie małe. Muszę koniecznie pójść jeszcze raz do lasu i zrobić zdjęcie okazu, który ostatnio widziałam (całkiem niedaleko od domu). A co do sadzonek... - tego okazu to akurat bym bardzo chciała sadzonkę, ale mam dylemat... Wiem, że część paproci jest pod ochroną... Czy ktoś może na Forum zna się na tym i potrafiłby zidentyfikować ze zdjęcia oraz określić czy jest pod ochroną?
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Widoki pokazane na zdjęciach prypominają mi mój pobyt ubiegłoroczny w Szkocji i te przepiękne widoki. A tak dużą Gunnerę widziałam w Botanic Garden w Edynburgu, tylko miała więcej kwiatostanów.
W Polsce także jest wiele urokliwych wiejskich zakatków, trzeba je tylko znaleźć . :-D
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Trzeba by było wejść na jakąś stronę z chronionymi roślinkami...Wiosną pojechałam do lasu i wygrzebałam konwalie do "leśnego zakątka". Okazało się później, że niechcący zaplątała się w korzonkach paproć. Zrób tak samo. Wykop coś obok i przy okazji...paprotkę. :lol:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Kasia ma rację,że w Polsce też rosną duże paprocie.Ale nie aż takie.Mam cienisty kącik,w którym wiosenną porą rosną dość duże paprocie.Obrazek
Czasami kupuję miesięcznik "Twój Ogród" i w nim jest podany nr telefonu do kolekcji paproci ogrodowych p.Elżbiety Leciej. Dla zainteresowanych Pań podaję nr telefonu 0 606 23 39 84. Numer powinien być aktualny,bo miesięcznik jest z września tego roku. Można uzyskać informację na temat paproci i jej uprawy. A ze zdjęć wynika,że ma bardzo dużą kolekcję.
Avelina,w Polsce jest wiele urokliwych wiejskich zakątków,ale trzeba zacząć je pokazywać i chwalić się nimi.Tak jak robią to na zachodzie. Dobrze zrobiła Daniela,że założyła poradnikowy skansen. Mam nadzieję,że będzie tam dużo zdjęć do oglądania.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Joanna pisze:Trzeba by było wejść na jakąś stronę z chronionymi roślinkami...Wiosną pojechałam do lasu i wygrzebałam konwalie do "leśnego zakątka". Okazało się później, że niechcący zaplątała się w korzonkach paproć. Zrób tak samo. Wykop coś obok i przy okazji...paprotkę. :lol:
Joanno jak sądzę konwalie rosnące w naturze nadal są pod ścisłą ochroną, dlatego, że powoli nam zanikają na naturalnych stanowiskach. U mnie w lesie jest taki piękny konwaliowy zakątek - niestety co roku walczę z wiatrakami żeby uświadamiać dzieciakom, że nie powinny ich zbierać (a przede wszystkim zadeptywać). I niestety co roku wydaje mi się mniejszy :-/

Danko - te paprocie o których mówiłam chyba są jednak większe. Może w niedzielę się wybiorę na sesję zdjęciową to pokażę ;-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Jesień gości już na całego,ale życie w ogródku także się utrzymuje i radzi sobie zupełnie dobrze. Zamieszczam parę fotek z kwitnącymi w moim ogrodzie kwiatami.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ewaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 335
Rejestracja: 2008-06-28, 00:04

Post autor: Ewaa »

Oj....... jak jeszcze kolorowo :roll:
Ja tu nie widzę jeszcze jesieni :-D tylko dojrzałam pączki , róż, chabru ,
pięknych pelargoni...... :roll:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ewaa,te rozwichrzone kwiatki to kulnik. Długo szukałam nazwy,aż wreszcie znalazłam.Dzięki za spacer po ogródku. :-D
Awatar użytkownika
Ewaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 335
Rejestracja: 2008-06-28, 00:04

Post autor: Ewaa »

Ewaa,te rozwichrzone kwiatki to kulnik.
Te fioletowe to Kulnik???? :roll: Aż nie chcę mi się wierzyć ????
Ładny!!!! Lecę 'w google'' :-D
Zablokowany