gdzie rosło zboże i nie tylko

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

jeszcze o wawrzynku

Post autor: smigu-s303 »

Danko nie mogę znaleźć coś podobnego do Twojego krzaczka musisz chyba zapytać na forum co to jest, Ja swoje wawrzynki niczym nie okrywam, ani nie podsypuję po ziemi, rosną w normalnej mojej ziemi gliniastej, między rododendronem a hortensją bukietową. Wiem tylko, że nie lubią ścinania gałązek. Listki w moich są raczej wąskie. Pozdrawiam Zdzisia
Zielony Listek
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Och jak ja bym chciała mieć już takie duże drzewa :-D , moje brzózki mają dopiero po 2m :-(
A wawrzynek faktycznie podobny do ligustra :| , moje wawrzynki mają listki wąskie podobne do wierzby :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

edulkot pisze:
Krzysiu, w czasach kiedy na miedzach rosły grusze i tarniny w polu pracowało się konikami i bardzo małymi maszynami. Od tego czasu maszyny rolnicze urosły bardzo /a niektóre są gigantyczne/ i miedze zaczęły znikać tworząc większe areały a tam gdzie jeszcze są to wycina się za szerokie drzewka. To jest jeden z objawów kapitalizmu i pośpiechu w życiu gdzie wszystko co nie przynosi zysku przeszkadza. :zalamany:
A wiidzisz :-) teraz już więcej wiem. Szkoda. Gdzie świat tak pędzi?
Ktoś kiedyś na murze budynku napisał: "Zatrzymajcie ten świat - ja wysiadam".

Czy da się bez wysiadania trochę zwolnic ten świat? ;)
Gdzie w ogóle jest kierowca/kierowcy :-)

Ale Majko do realnego socjalizmu chyba nie chciałabyś wrócić.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Herbi pisze:
A wiidzisz :-) teraz już więcej wiem. Szkoda. Gdzie świat tak pędzi?
Ktoś kiedyś na murze budynku napisał: "Zatrzymajcie ten świat - ja wysiadam".

Czy da się bez wysiadania trochę zwolnic ten świat? ;)
Gdzie w ogóle jest kierowca/kierowcy :-)
I mnie załatwiłeś - teraz będzie chodziło za mną dzień caly to :-)
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

jak pędzi ten świat

Post autor: smigu-s303 »

Właśnie takie słowa, śpiewa Anna Maria Jopek w swojej pięknej piosence, Zdzisia
Zielony Listek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Fajna dyskusja :mrgreen: a ja mimo wszystko jeszcze nie chcę wysiadać. Niech świat sobie pędzi ja mogę w ogonie się ciągnąć :)
Mam jeszcze kilka dużych drzewek, może da się je ładnie uchwycić.
Maja - edukolt, ma sporą kolekcję dorodnych drzew, też może je zaprezentować :-D
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

edulkot pisze:

Krzysiu, w czasach kiedy na miedzach rosły grusze i tarniny w polu pracowało się konikami i bardzo małymi maszynami. Od tego czasu maszyny rolnicze urosły bardzo /a niektóre są gigantyczne/ i miedze zaczęły znikać tworząc większe areały a tam gdzie jeszcze są to wycina się za szerokie drzewka. To jest jeden z objawów kapitalizmu i pośpiechu w życiu gdzie wszystko co nie przynosi zysku przeszkadza. :zalamany:
W Czechach miedze, krzewy i drzewa w polu zniszczył właśnie socializmus ;) :hyhy:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

PaniMagda pisze: I mnie załatwiłeś - teraz będzie chodziło za mną dzień caly to :-)
Pani AMJ mam chyba wszystko ale tej akurat nie kojarzę.
Napis na murze widziałem kilkanaście latem w mieście zwanym Kaliszem. Jednak twórcza wena autorów tekstów nie ma ograniczeń.

O tych miedzach śródpolnych jeszcze trochę chciałem.
W Czechach miedze, krzewy i drzewa w polu zniszczył właśnie socializmus
Kapitalizmus tez niszczy jednak wolność dana ludziom może sprawić że odejdziemy od odwiecznej maksymy zapisanej już w biblii, (błędnie odczytanej przez lud boży :mrgreen: ), która mówiła „Czyńcie sobie ziemię poddaną”.
Czynić poddaną to nie znaczy kształtować ja wedle swoich upodobań lecz poznać ziemię, naturę i tak z niej korzystać aby nie postępowała degradacja lecz ciągłe odnawianie.

To oczywista oczywistość. Nie dla wszystkich jednak :-/
Temu m.in. służyły miedze, siedlisko życia i wsparcie dla rolników.

Pogooglowalem: miedze śródpolne wielkopolska i stronka o generale Chłapowskim się wyświetliła. Działacz gospodarczy z początku XIX w. stosował najnowsze zdobycze wiedzy ogrodniczej.

"W latach dwudziestych XIX w. Dezydery Chłapowski zapoczątkował w swych rodzinnych dobrach (majątek w Turwi) nowoczesną gospodarkę rolną.
Polegała ona na wprowadzeniu sieci zadrzewień śródpolnych i pasów wiatrochronnych, wzbogacających krajobraz i przyczyniających się do wzrostu plonów"

Wiecie może gdzie zgłębiał fachową wiedzę agronomiczną ? Tak, oczywiście na studiach w Anglii. :-) Wiąże się to z naszym nowym wątkiem "Historia Ogrodów" bo jeszcze bardziej niż w rolnictwie wyspecjalizowali się Anglicy w sztuce tworzenia ogrodów.

Więcej poczytać można w necie. Tu wrzucę jeszcze tylko cytat z opisu Parku Krajobrazowego położonego niedaleko Poznania. (o i pomysł na kolejny wypad w przyszłym roku już jest)

"Ptaki, których gnieździ się tu ok. 120 gatunków, skupiają się głównie w miejscach podmokłych, w zakrzaczeniach i zadrzewieniach. Są to m.in.: żurawie, bąki, remizy, trznadle, dzwońce, szpaki, wilgi, krogulce, pustułki. Z innych grup zwierząt można spotkać wiele owadów, wśród których dominują motyle i chrząszcze. Z płazów żyje tu aż 12 gatunków, m.in. traszka grzebieniasta, rzekotka drzewna, grzebiuszka ziemna. Gady reprezentują jaszczurki, padalce i zaskrońce".

Widać jak takie świadome nasadzenia mogły wiele dobrego dla przyrody poczynić. Dobrze że zrobiono tam chroniony Park.
Zdjęcia z takiej małej enklawy znalezionej w mojej okolicy gdzieś były, nie pamiętam czy na jakimś forum czy blogu.

A na razie kontynuacja ;-) Moon Princess AMJ, gitara Pata Metheny (mój od lat idol) i rozwijające się wiesiołki . Autorka anglojęzyczna, w komentarzu napisała że te kwiaty tak się nazywają bo pochodzą z księżyca. :-D
tutaj

Edit: zmieściłem się w czasie. Blogowy zapis sprzed 2 lat takiego łąkowego uroczyska jest
tutaj
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Tak, Krzychu, zgadza sie - w tamtych czasach takie śródmiedze/stanowiska dla ptaków były z korzyścią dla rolnika, gdyż ptaki wygrzebywały sobie z ziemi robaki i chroniły plony, ale ciężka chemia jest skuteczniejsza i dlatego teraz farmerzy wybierają opryski... z jednej strony smutne to jest, ale z drugiej, nie wiem, jak u was, ale u nas coraz chetniej kupuje się produkty 'organic', ekologiczne - niektórzy producenci juz udowodnili, ze wcale nie muszą być one droższe od tych z chemią - więc ja patrzę w przyszłość z optymizmem, to tylko kwestia świadomości ludzi :-)
Nie jestem wielką fanką AMJ, ale te numery z Patem Metheny są znakomite :-)
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

Ja wysiadam

Post autor: smigu-s303 »

o nareszcie coś więcej wiem niż Krzysztof.
Piękna piosenka Anny Marii Jopek brzmi mi w uszach, a to kawałek tekstu:

Niech ktoś zatrzyma wreszcie czas, ja wysiadam
Na pierwszej stacji, teraz tu!
Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat bo wysiadam
Przez życie nie chcę gnać bez tchu

Jak w kołowrotku bezwolnie się kręcę
Gubiąc wątek i dni
A jakiś bies wciąż powtarza mi prędzej itd

Pozdrawiam Zdzisia
Zielony Listek
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

...a życie przeciez po to jest
żeby pożyć....
Wydaje mi się, że kluczową sprawą są odpowiednie proporcje :-)
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Danka pisze:Fajna dyskusja :mrgreen: a ja mimo wszystko jeszcze nie chcę wysiadać. Niech świat sobie pędzi ja mogę w ogonie się ciągnąć :)
Mam jeszcze kilka dużych drzewek, może da się je ładnie uchwycić.
Maja - edukolt, ma sporą kolekcję dorodnych drzew, też może je zaprezentować :-D
Ja tak jak Danusia powoli i do przodu a reszta niech sobie pędzi :)
Pewnie że pokażę co mam je chować tylko dla siebie :hyhy: :rotfl:
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

edulkot pisze:
Danka pisze:Fajna dyskusja :mrgreen: a ja mimo wszystko jeszcze nie chcę wysiadać. Niech świat sobie pędzi ja mogę w ogonie się ciągnąć :)
Mam jeszcze kilka dużych drzewek, może da się je ładnie uchwycić.
Maja - edukolt, ma sporą kolekcję dorodnych drzew, też może je zaprezentować :-D
Ja tak jak Danusia powoli i do przodu a reszta niech sobie pędzi :)
Pewnie że pokażę co mam je chować tylko dla siebie :hyhy: :rotfl:
Koniecznie - ja bardzo lubię drzewa, niestety na razie mogę o nich tylko pomarzyć. :)
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Danusiu brzózka przepiękna też bym chciała mieć taką wielką , posadziłam dwie ale jeszcze są małe i w sumie je przycinam żeby miały bardzo zwartą wymyślną koronę, zobaczymy co wyjdzie.
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

Ja również mam za siatką lasek brzozowy ,dębowy i sosnowy ale i na podwórku mam brzozę którą co jakiś czas przymierzają mi się do wycięcia ale na razie stoi bo pod nią zrobiłam Baremu naszemu psu legowisko na dzień bo zaczął warczeć na wnuczka i teraz jej nie ruszają bo pies musi mieć cień .. więc myślę że ocaleje .. również moje lipy i topola to już olbrzymy ponad 50 letnie a reszta pomału zalesi moje siedlisko ...
Zablokowany