gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Dziękuję za pochwały lespedezy :mrgreen:
Lespedeza rośnie do około 2 metrów wysokości. Mam ją od 2010 roku, zdjęcie mam tylko z 2011.
Obrazek
Co roku należy ją przyciąć, bo kwitnie na jednorocznych pędach. Nie lubi zbyt mokrej ziemi. Niektórzy zalecają jej przykrywanie na zimę ale u mnie tą bezśnieżną zimę przeżyła bardzo dobrze. Była obsypana tylko zrębkami. Ale to bardziej dla ochrony cebul, którą pod nią rosną. Trochę późno daje znak życia. Więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i wcześniej jej nie wykopać :-D A poza tym przez te lata nie miałam z nią żadnych problemów.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Elzbieta M »

Danusiu , czy nie pora pokazać nam , co u Ciebie się zmieniło? Jeszcze lato czy już jesień masz na działeczce?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Elu, masz rację. W tej chwili jestem na wsi i robię porządek. Zajęta byłam remontem mieszkania w mieście, a teraz się spieszę z uporządkowaniem ogrodu, bo 14.09 jadę do wnuczek :rotfl: Postaram się zrobić parę zdjęć to co nieco pokażę. ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Elzbieta M »

Oo , ale ci fajnie - znowu je zobaczysz :-D . Teraz już pewnie i pogadasz z nimi. Jak wrócisz , to jeszcze zdążysz przygotować ogród do zimy.
Mnie teraz już syn zaprasza na święta , ale nadal muszę siedzieć w Polsce , bo...wiesz
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Elu, bardzo się cieszę na spotkanie z wnuczkami ale także musiałam trochę plany zmienić. Córka już się obawiała, że jednak nie przyjadę. Rozumiem twoje zmartwienie, trzymam kciuki za powodzenie.
A teraz ogród. Nareszcie mogłam sfotografować swoje żurawki. Niektóre były bardzo malutkie gdy je kupowałam ale już podrosły i nawet ładnie się zaprezentowały. :-o
Najpierw zbliżenie.
Autumn Leves
Obrazek
Palace Purple
Obrazek
Velvet Night
Obrazek
Ginger Ale
Obrazek
Sashay
Obrazek
Po raz drugi Palace Purple
Obrazek
Deep Purple
Obrazek
Electric Lime
Obrazek
Beauty Colour
Obrazek
Przerywnik rabatowy
Obrazek
Electra
Obrazek
Pistache
Obrazek
Fire Chief
Obrazek
żurawka amerykańska Marvelous Marble
Obrazek
Strawberry Swirl
Obrazek
Checkers
Obrazek
Melting Fire
Obrazek
Petit Marble Burgundy
Obrazek
I rabatowe spojrzenie
Obrazek
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Lol@ »

Prawdziwa rewia mody i urody Żurawek... Nic więcej nie napiszę, bo mnie zamurowało, szczególnie 'Autumn Leves' i 'Sashay'... (ta druga bardziej) :)
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Małgorzata124 »

Danusiu bardzo ładne żurawki, sporo też ich masz, lubię je bo są ozdobne cały rok. :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Elzbieta M »

Ale szybko ruszyłaś z kolekcją żurawek :lol:, sporo ich masz. To zdjęcia po zakupie, czy teraz robiłaś? Mam również Melting Fire i muszę przyznać, że bardzo się zmieniła w ciągu tych trzech miesięcy, odkąd u mnie rośnie. Wypiękniała. I to mi się między innymi w żurawkach podoba, że tak zmieniają kolory w miarę wzrostu. Ciekawe liście ma Twoja Sashay, takie inne niż wszystkie, fajne.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Lol@ -Kasiu dziękuję za taki zachwyt :mrgreen:
Małgorzata124 pisze:Danusiu bardzo ładne żurawki, sporo też ich Masz , lubię je bo są ozdobne cały rok. :)
Małgosiu od tej zimy także bardzo polubiłam żurawki, bo bardzo ładnie przeżyły bezśnieżną zimę. Więc uznałam je za bezproblemowe kwiatuszki. I do tego różne kolory, faktury liści :orany: Naprawdę jest się czym zachwycać i w czym wybierać. I dodatkowy atut to właśnie kolory niemalże przez cały rok. Rzadko, która roślina ma aż tyle zalet :hyhy:
Elu, sama jestem zaskoczona, że aż tyle nagromadziłam. Ale jak już napisałam wyżej wpadałam nieokiełznany zachwyt nad żurawkami. A jeszcze gdy ujrzałam internetowe wyprzedaże za parę złotych... :oczami: Efekt jest widoczny. Oprócz Palace Purple wszystkie są tegoroczne nabytki. Mam jeszcze stare ale one liście mają tylko zielone. Jedna odmiana ma czerwone kwiatki. Zdjęcie poletka żurawkowego z 2011 roku.
Obrazek
Czerwono kwitnąca to Coral Forest.
Teraz kolej na chwalenie się jukkami. Druga moim zdaniem niezawodna roślina. Przynajmniej w moim ogrodzie.
jukka Bright Edge
Obrazek
jukka Colour Guard
Obrazek
jukka Ivory Towers
Obrazek
jukka Golden Sword
Obrazek
Jukka gloriosa Variegata. Po kilku latach wytwarza pień i na to czekam :rotfl:
Obrazek
Najbardziej obawiam się o zimowe przeżycie tej ostatniej. Chociaż piszą, że wytrzymuje spadki temperatur do -24stopni ale chyba ją zabezpieczę.
Parę polnych widoczków. Oczywiście po pieleniu,bo przed było tylko zielono...mi :kwasny:
Trochę jeszcze wolnej przestrzeni ;-)
Obrazek
Przymiarka do nowej rabaty ;-)
Obrazek
I po wykonaniu ale nie do końca :-)
Obrazek
spojrzenie z innej strony
Obrazek
Gdyby nie dziury, nie widać by było, że coś zrobione :lol: Ale cóż, trzeba cierpliwie czekać na przyszły rok :-o Mam nadzieję, że wówczas efekt będzie lepiej widoczny :niepewny:
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Madziula Rzeszów »

Piękne żurawki i tyle ich jest :oops:
ja mam dopiero 4 :oops:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Elzbieta M »

Danusiu , widać że jukki to Twoja kolejna miłość - masz się czym pochwalić,chyba niewiele jest osób tak zafascynowanych tymi okazałymi roślinami. A jak żurawki się rozrosną w pokaźne kępki , to dopiero będą wzrok przyciągać :roll:
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Madziula Rzeszów »

Jestem ciekawa czy te wszystkie odmiany juk kwitną tak samo?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Elzbieta M »

Danusiu, jaka szkoda Twojej piwonii - już chyba ze 3 lata rosły, czy tak? Czy nawet więcej, bo pamiętam, że pokazywałaś jak jedna z nich zakwitła. Ja kupiłam na wiosnę 3 bylinowe, z czego dwie mi padły - najpierw liście, a jak wykopałam, to korzeń też nie był zdrowy. Nie udało się uratować, choć kropiłam i podlewałam Topsinem.
A jak długo utrzymywał się na roślinie ten pierwszy kwitnący kwiat?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Madziula Rzeszów pisze:Jestem ciekawa czy te wszystkie odmiany juk kwitną tak samo?
Madziu, bardzo przepraszam, że długo czekałaś na odpowiedź ale ku mojemu zaskoczeniu post zginął w eterze :shock:
Mam nadzieję, że tym razem już będzie dobrze :) Bo jutro wyjeżdżam i będę pisała dopiero po powrocie.
A to kwiaty jukk. Zbliżenie pączka jukki Bright Edge.
Obrazek
jukka karolińska- zielona.
Obrazek
kwiat Bright Edge
Obrazek
jukka zielona
Obrazek
Bright Edge
Obrazek
jukka zielona
Obrazek
Ogólnie rzecz ujmując kwitną bardzo podobnie. Różnice są niewielkie. Mogę to stwierdzić po moich dwóch ale gdy oglądałam zdjęcia w sieci to nie widziałam dużych różnic w kwiatach. Największa różnica jest w liściach.
Cieszę się, że budleja Sungold pomimo zimowych perypetii poradziła sobie i ładnie się rozwinęła.
Obrazek
Lespedeza zrobiła mi dużą przyjemność. Narzekałam, że nie kwitnie tak obficie jakbym chciała... i chyba usłyszała moje narzekania. :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Tak bardzo się postarała, że musiała dostać solidną podpórkę. Pod wpływem wiatru i własnego ciężaru jedna z gałęzi się wyłamała. :zdziwko:
Parę "polnych" zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i rozchodnikowych z ubiegłego tygodnia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na ten czas to wszystko. Reszta po powrocie czyli w październiku ;-)
Elu, bardzo mi żal tej piwonii :zdegustowany: Ale ten rok dla moich niektórych roślinek nie jest łaskawy. Choruje sporo roślin. Jeszcze nie miałam takiej inwazji chorób. Robiłam opryski i mam nadzieję, że następny rok będzie lepszy ale opryski zacznę robić od wczesnej wiosny :-/
użytkownik usunięty

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: użytkownik usunięty »

Przecudny rusałkowy rozchodnik, piękne zdjęcie :-D U mnie jakoś brakuje takich ilości motyli, latają pojedyncze sztuki. Zdjęcia całości ogrodu pokazują jak szybko "zarósł" i nabrał jakości :D Pięknie to wygląda.
Zablokowany