Focus Microcarpa Ginseng - brązowe, liście opadają

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
arivira
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2019-04-13, 13:21

Focus Microcarpa Ginseng - brązowe, liście opadają

Post autor: arivira »

Witam,
mam problem nastepujacy. Mój bonsai okropnie traci liście. Podlewam go raz na 1-2 tygodnie. Jego ziemia jest makadamia wymieszaną z ława wulkaniczną i pumeksem. Zraszam raz na dzień i raz na dwa tygodnie podlewam go wodą z odżywka dla takich właśnie drzewek. Rozumiem że powodem może być przelanie, ponieważ przeczytałam że zwinięte, brązowe liscie mogą być wlasnie tym spowodowane, ale nawet przesuszenie ziemi nic nie dawało. Bonsai jest w miejscu częściowo nasłonecznionym. Drugie zdjęcie z liśćmi zapożyczylam, ponieważ u mnie wyglądają one tak samo. Co może być powodem? Planuje zakupić środek grzybobójczy, ale najpierw chce zapytać o opinie was.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Focus Microcarpa Ginseng - brązowe, liście opadają

Post autor: Agnieszka Lach »

Witam,

takie objawy to oznaka choroby bakteryjnej lub grzybowej korzeni. Niestety te fikusy zapadają na nie bardzo często. Powodem rozwoju chorób jest nawet krótkotrwałe zalanie korzeni i uprawa w zbyt ciężkim podłożu. Często do infekcji dochodzi w trakcie transportu roślin od producenta do sklepu i kupujemy już chore rośliny. Żeby pomóc roślinie, trzeba ją podlać i spryskać środkiem ochronnym. W domu polecam stosować środki naturalne, jak Agricolle i Biosept. Gdy zrobi się cieplej i roślinę będzie można wystawić na balkon na ok. 24h, wówczas można sięgnąć bo silniejsze środki chemiczne.
mgr inż. Agnieszka Lach
arivira
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2019-04-13, 13:21

Re: Focus Microcarpa Ginseng - brązowe, liście opadają

Post autor: arivira »

Witam,
dziękuję za szybką podpowiedź. Znalazlam w domu środek grzybobójczy z firmy Target - Amistral 250 SC. Czy on nada się teraz na leczenie roślinki?
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Focus Microcarpa Ginseng - brązowe, liście opadają

Post autor: Agnieszka Lach »

Tak, Amistar jest środkiem grzybobójczym i( o ile roślinę zaatakowała choroba grzybowa, a trudno mi to stwierdzić bez dokładnego obejrzenia korzeni), może zostać użyty do leczenia. Jednak jest to dość silny i toksyczny środek, dlatego nie wolno stosować go w mieszkaniu tylko na zewnątrz. Po jego zastosowaniu roślina powinna przez minimum dobę pozostać poza domem.

Więcej o podobnych problemach:
1. Dlaczego drzewko bonsai gubi liście?
2. Dlaczego fikus Benjamina gubi liście?
mgr inż. Agnieszka Lach
ODPOWIEDZ