"Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

"Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Kolejka w Sulzano, prowadząca na wybrzeże, już tu zaczyna się "żółta plaża"
Kolejka w Sulzano, prowadząca na wybrzeże, już tu zaczyna się "żółta plaża"
Pierwszy odcinek-most łączący Sulzano(stały ląd) z wyspą Monte Isola.W oddali widać wyspę.
Pierwszy odcinek-most łączący Sulzano(stały ląd) z wyspą Monte Isola.W oddali widać wyspę.
Chodniki wokół wyspy ,również wyłożone zostały  żółtą tkaniną.
Chodniki wokół wyspy ,również wyłożone zostały żółtą tkaniną.
Zgodnie z założeniami artysty,wyleguję się na plaży.
Zgodnie z założeniami artysty,wyleguję się na plaży.
Wyspa San Paolo .Artysta stworzył plażę ,przylegającą ściśle do wyspy.Chciał,żeby oglądający w ten sposób to potraktowali.
Wyspa San Paolo .Artysta stworzył plażę ,przylegającą ściśle do wyspy.Chciał,żeby oglądający w ten sposób to potraktowali.
Wyspa San Paolo.
Wyspa San Paolo.
Dochodzimy mostem do prywatnej wyspy San Paolo,jedyna i niepowtarzająca się okazaja obejrzenia jej z bliska(od zewnątrz).
Dochodzimy mostem do prywatnej wyspy San Paolo,jedyna i niepowtarzająca się okazaja obejrzenia jej z bliska(od zewnątrz).
IMG-20160621-WA0006.jpg
IMG-20160621-WA0009.jpg
Po dłuuugim spacerze w słońcu,zasłużone orzeźwienie -z lodem.
Po dłuuugim spacerze w słońcu,zasłużone orzeźwienie -z lodem.
We wtorek wybrałam się z przyjaciółką na zobaczenie ostatniego dzieła Christo,bułgarskiego artysty-performer ,"Dryfujące mola"(tłumaczeń jest kilka,we Włoszech to most Christo) .Projekt ten , został stworzony po raz pierwszy w 1970 roku,razem z żoną Jeanne-Claud.
Christo,to artysta,który 20 lat temu "opakował" w srebrny materiał ,berliński Raichstag. Tym razem swoje dzieło zrealizował 15 km od miejsca mojego zamieszkania,na jeziorze Iseo ,położonego 100 km na wschód od Mediolanu.
Zamierzeniem artysty było osiągnięcie wrażenia "chodzenia po wodzie".Most złożony jest z 220 000 sztuk polietylenowej kostki,produkowanej przez 8 miesięcy ,pokrytej 100 000m kwadratowych ,połyskującej,żółtej tkaniny ,o długości 3 km , szerokości 16 m i wysokości 35cm.Udostępniony za darmo dla przewidywanego 1 miliona ludzi,którzy odwiedzą to miejsce przez 16 dni ,do 3 lipca.

Jeśli chodzi o mnie ,to naprawdę dobrze się bawiłam .Cudowne wrażenie "chodzenia po wodzie" ,osiągnięte dzięki bosemu spacerowi ,po połyskującym,niemalże złotym ,mieniącym się w słońcu materiale i falowaniu z ruchem fal.A wszystko prawie na poziomie wody.Miejscami fale moczyły brzeg mola.Czułam się jak na wakacjach w niezwykłym miejscu :oczami: .Miejsce ,które dobrze znałam od lat ,zmieniło się nie do poznania.
Dodam,że mimo tłumów ,zwłaszcza na nadbrzeżu wyspy Monte Isola,gdzie wszyscy dobijają stateczkiem lub dochodzą,całość jest super zorganizowana pod każdym względem i zaskoczyło mnie ,podejście zwiedzających-wszędzie było bardzo czysto,a po przejściu na boso 3 km ,stopy były czyste :lol: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dom ,którego obejście graniczy z linią brzegową.
Dom ,którego obejście graniczy z linią brzegową.
Drzewa rosnące w wodzie ,przy brzegu Monte Isola.
Drzewa rosnące w wodzie ,przy brzegu Monte Isola.
WP_20160621_012.jpg
IMG-20160621-WA0021.jpg
To jeszcze wyspa San Paolo,posiadłość właścicieli wyspy rodziny Beretti.
To jeszcze wyspa San Paolo,posiadłość właścicieli wyspy rodziny Beretti.
Załączniki
Z przyjaciółką Beatą  ,która mnie wyciągnęła na tą wycieczkę  :).
Z przyjaciółką Beatą ,która mnie wyciągnęła na tą wycieczkę :).
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: mmmm5 »

Fantastyczne wrażenia ,muszę jeszcze raz przejrzeć........ też tam chcę być !
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: malina »

Wycieczka super i wrażenia super nawet przy oglądaniu tylko zdjęć , żółtka tkanina bije po oczach , chyba taki był zamiar artysty ;)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Sylwia,Gosia »

A tak wyglądał most ,przed najazdem zwiedzających.Zdjęcie zrobiłam z internetu.
A tak wyglądał most ,przed najazdem zwiedzających.Zdjęcie zrobiłam z internetu.
Naaareszcie zdjęcie beze mnie :). Widać wyspę Monte Isola.
Naaareszcie zdjęcie beze mnie :). Widać wyspę Monte Isola.
Wejście z mostu na wyspę Monte Isola.
Wejście z mostu na wyspę Monte Isola.
Wyspa San Paolo,rezydencja rodziny Beretti,którzy częściowo finansowali to przedsięwzięcie.Jedyna okazja.
Wyspa San Paolo,rezydencja rodziny Beretti,którzy częściowo finansowali to przedsięwzięcie.Jedyna okazja.
Na pontonach "pływająca obsługa "mostu,gotowa w każdej chwili udzielić pomocy.
Na pontonach "pływająca obsługa "mostu,gotowa w każdej chwili udzielić pomocy.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: mmmm5 »

Gosiu,czy można zsunąć się z tego mostu i czy jest tam głęboko ? musi być, bo inaczej most osiadł by na dnie ....
Czy ograniczają liczbę osób,które moga równocześnie spacerować po moście a może nie wpuszczają grubasów :mrgreen:

Ciekawy performanse ......
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Krysia »

Piękne dziewczyny na tle cudownej przyrody.
Gosiu, czy to już tak będzie na stałe, czy po jakimś czasie się zwiną?
Widziałam u nas w gazecie też o tym pisali. Fantastyczne :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Danka »

Super wycieczka. Też chętnie bym zobaczyła :-D
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Przy nadbrzeżu na Monte Isola woda była tak czysta (dla oka ),że chłodziłyśmy stopy.
Przy nadbrzeżu na Monte Isola woda była tak czysta (dla oka ),że chłodziłyśmy stopy.
Marysiu do brzegów tego pływającego mostu nie można było się zbliżać,żeby chociaż zamoczyć stopy (na wybrzeżu Monte Isola ,gdzie była przystań zrobiłam to),obsługa zatrudniona przez artystę ,co jakiś czas rozmieszczona wzdłuż krawędzi,pilnowała bezpieczeństwa.I o dziwo wszyscy to respektowali .Ponieważ tak jak pisałam szerokość mola wynosiła 16 m ,miało się komfort totalnego bezpieczeństwa (?).Cała konstrukcja mostu została od spodu obciążona ,pewnie dlatego był taki stabilny ,mimo przyjemnego kołysania wraz z małymi falami.
Nie wiem jak głęboko byliśmy ,ale ponieważ wyspa Monte Isola to środek jeziora ,więc most również (ta część na małą wyspę San Paolo) ,tak więc mogła to być najgłębsza część jeziora sięgająca 251 metrów.Jezioro Iseo ma ponad 65 km kwadratowych.

Krysiu,zwijają się ,zwijają :lol: .Jest to i tak najdłuższe przedsięwzięcie Christo,bo przewidywane do 3 lipca ,czyli otwarte dla publiki przez 16 dni.Po zdemontowaniu całego mostu ,jego elementy zostaną poddane recyklingowi.
Mam wiadomość z ostatniej chwili: most niszczy się szybciej niż to przewidział artysta i będzie chyba "zamykany " na noc ,aby odświeżyć jego wygląd.Do tej pory tłumy napływały także nocą lub na wschód słońca.
Marysiu,jednorazowa dopuszczalna ilość osób na moście to mniej więcej 10 tyś ludzi i to bez względu na wagę :lol: . Wpuszczają jakby grupami ,ale jest to dość szybki przepływ ludzi.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: mmmm5 »

Gosiu,mam taką wyobraźnię,że jakbym wiedziała,że pode mną 251m w dół tylko woda to nawet na łańcuchu by mnie przez ten most nie przeprowadził...... dlatego nie pytałabym przed spacerem a bać się po to nie to samo :hyhy: :hyhy:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ja też Marysiu jestem strachliwa ,jeśli chodzi o głęboką wodę ,ale o dziwo jakoś o tym strachu zapomniałam ( na początku trochę był ,śmiałyśmy się z Beatą ,że powinnam wziąć dmuchane rękawki),bo było tyle miłych wrażeń ,a o tych 251 metrach ,to przedtem nie wiedziałam :lol: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Krysia »

Oglądam te fotki i oglądam. Fajnie, że byłaś i widziałaś. Mnie też się bardzo podoba.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Sylwia,Gosia »

No to fajnie Krysiu ,że otworzyłam ten wątek :-P .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Użytkownik Usunięty

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Użytkownik Usunięty »

No Gosiu pojechałaś... :lol: :lol: :lol: Ale bardzo dobrze , że przyjaciółka namówiła Cie na wycieczkę, piękna okolica. Cudowne widoki i na pewno nietypowe wrażenie - chodzić po wodzie i to nad taką głębokością...świadomość takiej głębokości.... hm to musiałabym nie myśleć za wiele o tej głębokości...
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: "Floating Piers"-spacer po jeziorze Iseo.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Joasiu,no ,może było trochę mniej tych metrów ,bo 251 m to najgłębsze miejsce.Było tak relaksująco i zaskakującą ,że zupełnie zapomniałam się bać :lol: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ