Fiołkowy parapet

Kącik miłośników fiołków
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Fiołkowy parapet

Post autor: Merghen »

Miałam już nie tworzyć kolejnego wątku ze swoimi roślinami ale ponieważ fiołków na parapecie jest już sporo a parapet zrobił się piętrowy (zdjęcie z przed 3 m-cy więc niezbyt aktualne)
Obrazek

to pokażę co aktualnie u mnie kwitnie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coś tam się kluje jeszcze z pączkami ale jeśli dotrwają to swoją urodę pokażą dopiero za jakiś czas.

A tak wygląda misa z miniaturkami nieodmianowymi
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Gosiu ale kolekcja :mrgreen: Pomysłowy Dobromir z Ciebie, półka na pewno się sprawdza.
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Coś pięknego. :shock: Jak Ci się udaje stworzyć taki raj fiołkowy :?: Wiem że są wrażliwe, ale jak widzę sama tworzysz sadzonki.Jaką masz temperaturę w domu :?:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Danusiu, sprawdza się gdyż półki są z pleksy więc nie cieniują na sadzonki na niższych półkach a i odstępy między półkami są dość duże więc nie muszę instalować dodatkowo oświetlenia.

Marylko, fiołki są wrażliwe na przelanie a u mnie raczej są przesuszane. W sumie teraz np. podlewam raz na 10 dni i jest OK. Temperatura w mieszkaniu to ok 21-22*C w dzień a w nocy chłodniej o 2-3*. Muszą to wytrzymywać bo najpierw były storczyki a dopiero potem fiołki. Nie jest też tak różowo - zawsze są jakieś straty i wśród sadzonek i wśród dorosłych okazów ale z każdym sezonem jest ich mniej. A sadzonkowanie to prosta rzecz, szczególnie,że wykorzystuję takie plastikowe pudełka z przykrywkami na ciastka już do oddzielonych od listków sadzonek a ukorzenianie listków następuje w woreczkach strunowych.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiedziałam, że można zafiołkowac okno - można! Niesamowity efekt!
Kiedyś miałam kilka fiołków, zajmowały dwa parapety, ale ładnie wyglądał tylko dół oka. Na tych pokazanych przez Ciebie półeczkach efekt powielenia jest świetny.
:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Masz piękną kolekcje fiołków, o takiej dużej okiennej półce to ja mogę na razie tylko pomarzyć ;-) Pojawia się wiele ciekawych odmian, i można kolekcjonować te piękne rośliny :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Gosiu :-D :-D efektowna półeczka z fiołkami :-P śliczne okazy...
Jak Ty znajdujesz miejsce :roll: na wszystkie Twoje kolekcje pieknych kwiatów :?:

U mnie coraz mniej miejsca ,a storczyki ekpansywnie wypierają :roll: inne "parapetowce"-pozdrawiam...
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Piotrze, to prawda,że jest coraz więcej odmian ale ja już chyba troszkę z tym przystopowałam - są odmiany, które mnie lubią i te,które nie zbyt tęsknią za moim towarzystwem. Te, które są już należą do sprawdzonych i wytrzymują moje dość skąpe traktowanie. I dlatego je lubię. Jeśli będziesz miał ochotę na jakieś listki to pisz :)

Halinko, tego miejsca jest wciąż mało choć mnie na razie zimą ratuje chłodny strych - świetnie miejsce dla chłodnolubów a latem balkon, ogród i szklarnia więc jakoś to wszystko ginie porozrzucane po parapetach. Ostatnio zastanawiałam się,że gdybym miała się teraz np. przeprowadzać chyba jeden samochód na same kwiaty by nie wystarczył i to trochę mnie otrzeźwiło. Teraz wiele razy się zastanawiam nad kolejną rośliną, szczególnie taką wymagającą więcej uwagi, ale zdrowy rozsądek jeszcze całkowicie mi nie wrócił :niepewny: :rotfl: I by się wszystko pomieściło to są te właśnie piętrowe półeczki, wiszące kosze, regały a niedługo dojdzie jeszcze orchidarium. :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ta odmiana z powcinanymi liśćmi jest ciekawa. Z tymi fiołkami można robić co się zechce. Ja doskonale Cie rozumiem, serce pragnie roślin a umysł każe przystopować. Ja też ostatnio zakupiłem dużo roślin, szczególnie upragnioną aspidistrę i pachirę i teraz muszę trochę odpuścić niestety :roll: :lol: bo miejsca ubywa. :rotfl:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Fiołkowy parapet

Post autor: talibankaa »

Gosiu śliczne fiołeczki, zwłaszcza ten cudaczek z liśćmi zwiniętymi w trąbkę. Ja na razie próbuję ukorzenić listka fiołeczka mini ale jakoś marnie mi to idzie bo z 3 listków został już tylko jeden. Co prawda na razie dobrze się trzyma ale jeszcze nic z nim nie wiadomo. Lepiej wychodzi mi ukorzenianie liści gloksynii ale nowych przyrostów też na razie brak.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Fiołkowy parapet

Post autor: Merghen »

Choć na dworze szaleje zima na parapecie rozpoczął się nowy sezon fiołkowy od...fiołka,który przekwitł jako ostatni.
Emerald Love pokazuje,że jest chętny do obfitego kwitnienia i na pewno pozostanie w mojej kolekcji, która zaczyna szczupleć na rzecz eleganckich parapetów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekA to już dojrzewanie jego torekbi nasiennej.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fiołkowy parapet

Post autor: Petrus »

Bardzo ładny odcień kwiatów ma ta odmiana :] Postaraj się otrzymać nasiona, potem możesz je wysiać lub sprzedac bo popyt na nasiona fiołków jest ogromny wśród hodowców :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Fiołkowy parapet

Post autor: Merghen »

Piotrze, torebka nasienna dalej sobie trwa w oczekiwaniu na...w sumie nie wiem na co ;)

Zawkitł następny odmianowiec - i pozostanie w kolekcji ze względu na kolorystykę, obfitość kwitnienia oraz pstrokate listki - Buckeye Seductress
Obrazek tak zapowiadał kwitnienie dwa tygodnie temu

Obrazek a tak rozkwitł ostatnio

zbliżenie Obrazek

Za jakiś czas będą następne :D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fiołkowy parapet

Post autor: Petrus »

Czekamy, czekamy :-D Ładną ma kolorystykę, pączek jasny a po rozwinięciu fioletowy :]
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Fiołkowy parapet

Post autor: Merghen »

No to bardzo proszę, Piotrze, stare kwitnienia w nowej odsłonie...
Buckeye Seductress
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Emerald Love
Obrazek

Obrazek

...oraz powtórne kwitnienia w nowym sezonie

Blue Tail Fly
Obrazek bardzo lubię go za lście, które nawet gdy nie kwitnie to są cudaczne, ale chyba najbardziej podoba mi się jak uda mi się zrobić jego "kosmiczny portret"
Obrazek

Powwow
Obrazek

Obrazek

Następne okazy to kuzyni fiołków należących do ostrojowatych więc myślę,że się nie pogniewacie jak pokażę je w jednym temacie.

Chirita tamiana
Obrazek

Obrazek

Skrętniki:
Obrazek 'Clio'

Obrazek 'Krakus'

Obrazek prawdopodobnie 'Justa'

Obrazek NOID fioletowo-biały
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ