Fiołkowo...

Kącik miłośników fiołków
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Fiołkowo...

Post autor: Petrus »

Hej. Tym razem ja proszę o pomoc z identyfikacją zaistniałej sytuacji z moimi fiołkami. Moim zdaniem jest to przenawożenie lub po prostu przemarznięcie fiołka(czasem w okresie zimowym wiało na liście zimne powietrze z otwartego okna). A Wy co o tym myślicie :?:
Zamieszczę kilka fotek. 1/2/4 zdjęcie to fiołek biało fioletowy natomiast 3/5/6 to fiołek różowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Moim zdaniem jest to przenawożenie, bądź przypalenie od słoneczka. Przemarznięcie bym odrzuciła. Czy stał na słoneczku?...w pogodne dni przez szybkę już dość mocno przygrzewa. :mrgreen:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Już kiedyś pisałam nie zasilam w żaden sposób swoich fiołków,rosną i kwitną jak" głupie".Podkreślam ,że moje fiołki kwitną na pólnocno- wschodnim oknie i kwitną nawet zimą .Niektóre są takie wielkie krzaciory,że trzeba je rozdzielić.Moja rada nie nawoż ich i zmień na inną stronę świata(jeśli oczywiście możesz ) i podlewaj wyłącznie w spodek.
Załączniki
Zdjęcie z dziś
Zdjęcie z dziś
ogród 636.jpg (55.46 KiB) Przejrzano 14991 razy
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Dziękuje kobietki za rady. Okna mam wschodnie wiec może to jest przyczyna takich plam na liściach fiołka. Pamiętam, że parę dni było takich słonecznych i z tego silnie parapety się nagrzewały. O tym nawożeniu przyszła mi taka myśl bo chyba 2 razy w styczniu podlałem nawozem azotowym oczywiście rozcieńczonym, gdyż pomyliły mi się butelki do podlewania roślin. Fiołeczki oczywiście podlewam na podstawki ma się rozumieć. Każdy pasjonat roślin o tym chyba wie :lol: Fiołki chyba pójdą do wyrzucenia, gdyż porażony jest każdy liść. Chyba, że wytnę wszystkie liście a pozostawię te najmłodsze, lecz mija się to z celem bo porażone fiołki są już stare a nowe okazy są tanie :cry: Pozdrawiam :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Petrus pisze: Fiołki chyba pójdą do wyrzucenia, gdyż porażony jest każdy liść. Chyba, że wytnę wszystkie liście a pozostawię te najmłodsze, lecz mija się to z celem bo porażone fiołki są już stare a nowe okazy są tanie :cry: Pozdrawiam :mrgreen:
Jeśli już nowe to zachęcam do takich. :-D Nawet gdy nie kwitną są piękne. :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Bardzo ciekawe odmiany, takie fiołki pstrokatki, że tak powiem :-D Widziałem sporo takich odmian na allegro, do wyboru do koloru. Myślę, że wchodzi nowa era odmian saintpaulii. Niektóre odmiany są podobne do tych moich chorych fiołków :shock: ..a może moje przechodzą transformację??? hehe żartuje.

Popatrz Zeniu na te piekności.
Obrazek
Obrazek
To dopiero dziwoląg. Te nowe odmiany fiołków polegają na tym, że są modyfikowane geny niektórych odmian.
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Śliczne...ten drugi to pewnie taki jak mój, a trzeci jeśli się nie mylę to Frozen In Time.

Obrazek
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ciekawe czy są już w sprzedaży?
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

To Zeniu masz piękny okaz. Teraz Ci kwitnie?Elu no pewnie, że są już w sprzedaży. Naocznie widziałem parę takich dziwnych odmian na giełdzie kwiatowej ale na allegro jest tego sporo. Sprzedają tam ukorzenione listki takich odmian, albo nawet całe rośliny. Tylko z tego co kiedyś czytałem to kwiaty takich sadzonek mogą się trochę różnic od rośliny matecznej :lol:

Jesteście za tradycyjnymi fiołkami czy za nowymi, ciekawszymi odmianami?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Nie pogardziłabym jakimś dziwolągiem ;-) bo są piękne :lol:
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Masz rację, są naprawdę interesujące. Może czas sobie takiego kupić? Bardzo chciałbym żeby wyhodowali fiołka o kwiatach pomarańczowych :shock: :shock: Byłoby świetnie :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Właśnie na moich fiołkach pojawiły się identyczne plamy. Przypuszczam, że to od tego, że polałam liście wodą.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Możesz mieć racje
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

ewakatarzyna pisze:Przypuszczam, że to od tego, że polałam liście wodą.
A słoneczko na nie dodatkowo nie padało...trochę to mi wygląda na poparzenie od słonka. Obrazek

Tu moje kwitnące.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Zeniu ładny fiołeczek :-D Ja natomiast swoich chorych fiołków jednak nie wyrzuciłem. Oderwałem wszystkie porażone liście i teraz przechodzą rekonwalescencje :-D więc na razie nie prędko zakwitną :-(
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ