fiołek co robię nie tak

Kącik miłośników fiołków
ODPOWIEDZ
szyszynka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2015-01-06, 23:05

fiołek co robię nie tak

Post autor: szyszynka »

Witam serdecznie
Na wstępie napiszę że jeśli chodzi o uprawę jakichkolwiek roślin to jestem w tym temacie całkowicie zielona, dlatego też znalazłam się na tym forum by poprosić o wskazówki:) Uwielbiam kwiaty doniczkowe jednak bardzo rzadko miewam je w domu bo co jakiś w domu u mnie zawita to po tygodniu coś się z nim dzieje (zazwyczaj usycha)
Tak się złożyło że pare dni temu dostałam od męża pięknego kwiatka doniczkowego(od męża dowiedziałam się że to fiołek)
Pierwszego dnia było wszystko oki....jednak gdy go podlałam to zauważyłam że liście zaczynają żółknąć a kwiaty zaczęły się bardzo otwierać jakby przekwitały boję się że zaraz poopadają.

Proszę o wskazówki co zrobić by nie stracić kolejnej roślinki:(
Załączniki
2015-01-06 22.43.16.jpg
2015-01-06 22.43.39.jpg
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: dziwaczek »

To cyklamen (fiołek alpejski). najważniejsze by miał dość chłodno (najlepiej ok. 15-16 stopni), podlewamy zawsze na podstawkę i po kilkunastu minutach usuwamy nadmiar wody.
Więcej poczytaj tu: Cyklamen perski, fiołek alpejski - uprawa i pielęgnacja
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: malina »

Elu ,przeczytałam to dość dokładnie ,dużo tego aby przytoczyć cały tekst ,ciekawa jestem jak ktoś inny to "zrozumiał' , a na początek "...bardzo często Cyklamenowi perskiemu przypisuje się błędną nazwę Fiołek alpejski , tymczasem Fiołek alpejski to zupełnie inny gatunek......itd. " Ty też użyłaś nazw ..cyklamen /fiołek alpejski/
Fiołek to cyklamen i odwrotnie - czy nie ? :orany:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: malina »

Jest jasno napisane -cyklamen błędnie nazywany fiołkiem alpejskim :/
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
szyszynka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2015-01-06, 23:05

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: szyszynka »

Dziękuję za wskazówki:) Mam tylko pytanie bo nie znalazlam odpowiedzi co zrobić z żółtymi liśćmi których jest kilka...czy mam je usunąć czy zostawic?? jeśli usunąć to w którym miejscu??

Przepraszam za tak głupie pytania ale naprawde nie mam zielonego pojecia jak dbać o kwiaty doniczkowe:)
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: dziwaczek »

Użyłam podwójnej nazwy zasugerowana podpowiedzią w temacie i potocznym określeniem, pewnie na tym forum nie powinnam (sama walczę z amarylisem) :oops:
Żółte liście wyrywam zdecydowanym szarpnięciem, przytrzymując drugą ręka bulwę. Niestety, czasem wyrwie się sąsiedni pączek. Nie należy obcinać liści, pozostawiając końcówki ogonka, bo łatwo gniją. U mnie dobrze sprawują się miniaturki, z dużymi jest gorzej. Sama ich nie kupuję, ale czasem dostaję i znacznie trudniej je długo przetrzymać.

Halinko, dopiero teraz przeczytałam ten tekst (wcześniej tylko sprawdziłam czy jest w poradniku) i rzeczywiście, można zgłupieć :rotfl:
Jeśli macie jakieś pytania, chętnie w miarę możliwości pomogę.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: Danka »

Elu sama używałam tej podwójnej nazwy :hyhy:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: Iga51 »

Ja też mówiłam na cyklamen perski - fiołek alpejski. Teraz, jak poczytałam i im się przyjrzałam, to w żaden sposób nawet nie są do siebie podobne. To dziwne, że w kwiaciarniach spotyka się również nazwę "fiołek alpejski". W sprzedaży powinny być jednak prawidłowe nazwy.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: rafaloku »

Sprzedają pod takimi nazwami, o jakie ludzie się pytają. Większość osób będzie szukać fiołka alpejskiego. Niestety błędna nazwa fiołek alpejski jest znacznie częściej używana, nazwa cyklamen jest mniej znana.
Rafał
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: malina »

Jeszcze raz przeglądałam i poczytałam gdzie się tylko da i wszędzie treść opatrzona jest tytułem "Fiołek alpejski / cyklamen perski / " można ogłupieć ! W jednym artykule /nie pamiętam gdzie/ jasno było napisane że fiołek mylnie nazywamy cyklamenem , co napisałam wyżej ,reszta pisze głupoty i nie wszystkim można wierzyć .Na naszym forum ogrodniczym też używane są obydwie nazwy. :mrgreen:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: fiołek co robię nie tak

Post autor: Agnieszka123 »

Czytam te posty i zaczęło mi się kręcić w głowie :przestraszony: Przyznaję, że ja też myślałam, że cyklamen, to to samo co fiołek alpejski. Teraz wszystko mi się rozjaśniło dzięki Waszej dyskusji :rotfl: Dzięki
Moja koleżanka miała cyklamena miniaturkę i po przekwitnieniu wsadziła do ogródka, rośnie do dzisiaj i kwitnie ;)
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
ODPOWIEDZ