Fiołek alpejski - co robić?

Kącik miłośników fiołków
ODPOWIEDZ
mariakow
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2012-08-19, 18:51

Fiołek alpejski - co robić?

Post autor: mariakow »

3 tygodnie temu dostałam pięknego fiołka alpejskiego. Niestety radość nie trwała długo. Po jakimś tygodniu łodygi i kwiaty zaczęły się lekko "kłaść". Obrywałam wszystkie przekwitnięte i opadające części. Podlewałam wyłącznie do podstawki. Teraz, gdy włączyli ogrzewanie, fiołek alpejski już zupełnie zmizerniał. Wszystkie kwiatki zaczęły przekwitać, a te młode, dopiero wyrastające zwisają. Co robić? Czy przy tej temp, na dworze (ok.15-20 st.) można wystawić kwiatka na balkon? Teraz stoi przy uchylonych drzwiach balkonowych na parapecie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fiołek alpejski - co robić?

Post autor: Petrus »

Zdjęcie by pomogło. :P Ogólnie gdy liście się kładą jest fiołkowi za ciepło i za mokro (gdy ma za mokro liście starsze (dolne) żółkną). Można to sprawdzić ściskając łodyżkę, jeżeli jest bardzo miękka lub się ślimaczy gdy ją ściśniemy to ma za mokro ;-) Dodatkowo pogłębiasz sytuacje stawiając cyklamena w przeciągu. W uprawie cyklamena ze szklarni lub kwiaciarni trzeba bardzo uważać. Jedno solidne przesuszenie lub przelania, albo i przeciąg i mamy po roślinie. Musisz ustawić go w chłodniejszym, suchym miejscu i podlewać systematycznie, nie za dużo. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
mariakow
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2012-08-19, 18:51

Re: Fiołek alpejski - co robić?

Post autor: mariakow »

Oj, chyba przesadziłam w drugą stronę. Sprawdziłam, czy bryła korzeniowa jest wilgotna. Była, więc podlałam do podstawki za następne 2 dni, gdy już prawie wyschła. Kwiatek oklapł całkowicie, a łodygi od korzenia poczerniały i straciły siłę całkowicie. Oberwałam je. Tak to teraz wygląda. A wszystko zawdzięczam bardzo wysokiej temp. w mieszkaniu! Da się kwiatka jakoś jeszcze uratować?
Załączniki
IMG_1267.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fiołek alpejski - co robić?

Post autor: Petrus »

Witaj. Po zdjęciu widać, że jest dość silnie przelany. Niestety na dłuższą metę długo nie pociągnie cyklamen. Gdybyś zareagowała wcześniej można byłoby wyjąć bulwę z donicy, oczyścić ją i lekko wysuszyć. Następnie posadzić ją w odpowiednim czasie. Teraz może być za późno, lepiej gdy zaopatrzysz się w nowy okaz ;-) :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Fiołek alpejski - co robić?

Post autor: lilia0405 »

Ja w ramach reanimacji szybko przesadziłabym do nowej ziemi, dokładnie oczyszczając część podziemną a nadgniłe listki usunęła, a np. te dwa listki oberwała i spróbowała ukorzenić. To propozycja jak chcesz się pobawić, bo niestety nie gwarantuje, że się uda :-/
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Fiołek alpejski - co robić?

Post autor: Agnes »

A ja myślę, że bulwa jest do uratowania, świadczą o tym wiszące zielone liście. Wyjmij ja z ziemi, pousuwaj wszystkie liście i przesusz ze dwa tygodnie. Potem wsadź ją do nowej ziemi, podlewaj regularnie, ale nie za często do podstawki i postaw roslinkę na chłodnym parapecie. Ciepło je zabija. Życzę powodzenia :D
ODPOWIEDZ