Fiołek afrykański - brudne liście

Kącik miłośników fiołków
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Fiołek afrykański - brudne liście

Post autor: Doxepine »

Kupiłem sobie 2 tygodnie temu przekwitłego już fiołka afrykańskiego. Od razu po przyjściu do domu postanowiłem go przesadzić, bo był mocno przelany. I tu rodzi się mój kłopot - po przesadzeniu całe liście mam w ziemi. Czy ktoś mógłby się podzielić swoją metodę na przesadzanie fiołków tak, aby nie "usmarować" liści? Albo na ich oczyszczenie z ziemi? Kupiłem nawet pędzel malarski z bardzo miękkiego włosia i trochę roślinę odkurzyłem, ale między te włoski sporo podłoża powłaziło... Domyślam się, że spłukanie ich wodą nie wchodzi w rachubę, bo sępolie nie lubią mieć mokrych liści...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Fiołek afrykański - brudne liście

Post autor: Danka »

Poczekaj aż ziemia obeschnie i albo sama odpadnie, albo ściągniesz ją pędzelkiem. Wodą nie obmywaj, bo liście mogą gnić.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Fiołek afrykański - brudne liście

Post autor: Merghen »

Można spłukać wodą ale tak by nie zalać podłoża czyli trzymając doniczkę bokiem. Liście po takiej kąpieli trzeba zaraz osuszyć serwetkami i postawić w ciepłym miejscu by same po wysuszeniu jeszcze same podeschły. Nie wolno wtedy rośliny stawiać na przeciągu.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
alokazja7
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1425
Rejestracja: 2014-10-05, 14:23

Re: Fiołek afrykański - brudne liście

Post autor: alokazja7 »

:) Nie myj wodą bo fiołek afrykański dostanie plam na liściach. Lepiej oczyść delikatnym pędzelkiem. Pozdrawiam.
Załączniki
fiołek afrykański
fiołek afrykański
fiolek-afrykanski_34071300104133.jpg (47.82 KiB) Przejrzano 7702 razy
ODPOWIEDZ