Fikus sprężysty

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fikus - brunatne plamy

Post autor: Petrus »

Ależ nie ma sprawy :) W sumie to się nie dziwię, filodendrony to wspaniałe pnącza. Ostatnio widziałem w sklepie odmianę z ogromnymi czerwonymi liśćmi, chyba była to odmiana filodendrona czerwonego :shock: Strasznie mi się spodobał, ale niestety nie miałbym go gdzie postawić :luka:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Fikus - brunatne plamy

Post autor: Merghen »

Ja też nie mam ale moja bratowa ma a ponieważ jesteśmy prawie jak siostry więc będzie mieć oba a ja będę u niej je podziwiać :P
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fikus - brunatne plamy

Post autor: Petrus »

Ciekawe rozwiązanie :super:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Velenna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-05, 12:17

Figowiec sprężysty - próbując zrozumieć

Post autor: Velenna »

Figowiec odziedziczony wraz z niedawno wynajętym mieszkaniem. W całej swej okazałości prezentuje się następująco:

Obrazek

Od momentu wprowadzenia się zaczął wypuszczać nowe listki, niestety jakiś czas temu zaczęły się z nimi dziać różne rzeczy.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Postanowiłam więc przyjrzeć się pierwszy raz bardzo dokładnie temu przypadkowi i oto co znalazłam:
Liście z wierzchu:
Obrazek
liście od spodu (niektóre, reszta zielona jak powinna być)
Obrazek
gdzieniegdzie, ale tylko na łodygach, małe pajęczynki (podkreślam, że żadnego szkodnika nie znalazłam.
Obrazek

Ktoś ma pomysł co tu się właściwie może dziać? Dodam, że jeśli chodzi o zajmowanie się roślinkami to właśnie od kilku miesięcy stawiam swoje pierwsze kroki więc proszę o nawet najbardziej banalne rady.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Figowiec sprężysty - próbując zrozumieć

Post autor: Merghen »

Wygląda to na przędziorki, ich nie widać ale pajęczynka wskazuje na tego właśnie szkodnika.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Velenna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-05, 12:17

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Velenna »

Czy to co dzieje się z liściami to też może być efekt działania przędziorka?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Merghen »

Przede wszyskim będzie to widoczne na liściach.

W/g opisu z ks. "Orchidee - amatorska uprawa storczyków" T. Kubala, T.Kusibab, D.L.Szlachetko:
"Na górnej stronie liści zaatakowanych liści roślin pojawiają się liczne, drobne, żółtawe przebarwienia, liście stopniowo żółkną i zamierają. Na dolnej stronie liścia żerują liczne, niemal niedostrzegalne gołym okiem (<0,5 mm) roztocze (czerwone, źółtawe lub białe pajączki), które wysysają tkankę liści. Dolna powierzchnia liści jest jakby zakurzona i pokryta ledwie dostrzegalną pajęczynką."

Myślę,że zdjęcia i Twój opis wskazują właśnie na tego szkodnika. W odpowiednim wątku znajdziesz opis jak z nim walczyć.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Velenna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-05, 12:17

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Velenna »

Dziękuję pięknie za odpowiedź. Mam nadzieję, że szybko się z nim rozprawię :) Oczywiście zdam relację kiedy już będzie jakiś efekt :) Dziękuję raz jeszcze :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Petrus »

Dodatkowo powiem, że deformacja i wypuklenia liści to objawy choroby fizjologicznej, dotyczącej błędami w uprawie. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Velenna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-05, 12:17

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Velenna »

Czytałam o uprawie i nie wydaje mi się żebym robiła coś źle. Ani doniczka nie wydaje się za ciasna, podlewam go "kąpielami", teraz przez zimę to wypadało tak co 3,5 tygodnia, bo ziemia na głębokość małego palca dosyć długo była wilgotna. W sumie nie przycinałam go, bo nigdy tego nie robiłam i nie wiem do końca jak się za to zabrać, ale z tego co wiem to jest to zabieg bardziej kosmetyczny. Dodam, że liście, które na zdjęciach były poskręcane teraz coraz bardziej się przebarwiają :/

Czy o czymś jeszcze powinnam wiedzieć odnośnie uprawy?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Petrus »

Na rośliny z tropików wpływa ciężko też twarda woda. Powiedz na jaki kolor przebarwia się ten liść?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Velenna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-05, 12:17

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Velenna »

Po prostu bledną. Przechodzą w jaśniejsze odcienie zieleni. Co do twardej wody - od kiedy mieszkam w Lublinie (jakieś 6 m-cy) zauważyłam i po swojej skórze, że woda jest strasznie twarda. Czytałam w innym wątku, że można do takiej wody dosypać kwasku cytrynowego. Przygotowałam sobie taką mieszankę na następne podlewanie. Nie wiem tylko czy nie ten kwasek nie zaszkodzi roślinom.

Zastosowałam wczoraj wieczorem dodatkowy zabieg. Teściowa poradziła, żeby przemyć roślinę (i liście i łodygi) wodą z Ludwikiem. Zrobiłam tak, bo nie mogłam wczoraj dostać w moim sklepie chemii. Przy myciu figowca zauważyłam całkiem sporo pajęczynek. Wszystko zostało zmyte. Jutro z rana otwiera się na moim osiedlu Praktiker, wybieram się po chemię, bo boję się, że zmarnieje do reszty :<

A to znalazłam przed chwilą na jednym liściu. Zwykła muszka czy kolejna zaraza?

Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Petrus »

Jeżeli bledną może to być efekt występowania szkodnika. Natomiast jeżeli kolor liścia jest jaśniejszy pomiędzy nerwami liścia a same nerwy są zielone bo jest to chloroza, spowodowana podlewaniem twardą wodą. Kwasek można dodawać do wody ( mniej więcej pół łyżeczki na 2 litry wody, aby nie przesadzić z kwaśnością gleby) co około 2 podlewania. Leciutkie zakwaszanie wody wykonujemy tylko dla roślin pochodzących z lasów tropikalnych.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Velenna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-05, 12:17

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Velenna »

Czyli według tego co napisałeś jest to szkodnik. Dziś zakupiłam i już spryskałam środkiem Magus 200 SC. Ktoś gdzieś w jakimś artykule polecał, babcia też zachwalała :D Zobaczymy jakie będą efekty.

Ja dawałam o,5 łyżeczki na 1,5L wody. Mam pytanie znowu. Skoro taką mieszankę stosować co drugi raz to jaką wodą podlewać w przerwach od kwasku? Będę skazana na kupowanie wody mineralnej do podlewania? Czy jest może jakiś inny sposób?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Merghen »

Woda przegotowana i odstana powinna wystarczyć.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ