Fikus sprężysty

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
turwhy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-03-23, 21:35

Re: Fikus sprężysty

Post autor: turwhy »

Cześć,
Mam problem z fikusem sprężystym, którego przygarnęłam w oklapniętym stanie ze śmietnika. Po posadzeniu rósł ładnie przez około 5 miesięcy ( stanowisko przy oknie, północny-wschód), ale liście były cały czas "przyklapnięte" do łodygi. Puszczał za to szybko piękne nowe pędy na dole.Problem zaczął się w okresie grzewczym. Mój fikus zaczął masowo gubić liście. Najpierw robiły się coraz jaśniejsze, po czym opadały. Fikus ma ok. 2,5 metra, podlewam go raz na 1, 5 tygodnia. Wydaje mi się , że po podlaniu problem opadających lliści się nasila.
Poniżej wstawiam zdjęcia i proszę znawców tematu o poradę bo serce mi pęka gdy na mojego fikusa patrzę :-(
Załączniki
20180203_204906.jpg
20180323_104643.jpg
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Agnieszka Lach »

Plamki na liściach przypominają korkowatość liści. Choroba ta wywołana jest złymi warunkami uprawy - zbyt słabe oświetlenie, zbyt niska temperatura i za wysoka wilgotność podłoża. Radą jest ustawienie rośliny w jaśniejszym miejscu i mniej obfite podlewanie (mniejsza ilość wody jednorazowo) .
mgr inż. Agnieszka Lach
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Bettiw »

Na zdjęciach stoi przy kaloryferze i oknie, chyba że zakręcone grzejniki. Niby fikusy nie lubi przelania, ale w razie zbytniej suchości powietrza można by zraszać liście.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
turwhy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-03-23, 21:35

Re: Fikus sprężysty

Post autor: turwhy »

Dziękuję za porady, czy przesadzenie go do większej doniczki może też w czymś pomóc?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Bettiw »

Uważam, że tak, przy okazji będziesz mógł sprawdzić korzenie, czy nie gniją. Teraz pomyślałam o tym, czy w starej doniczce jest odpływ/dziurka?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
turwhy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-03-23, 21:35

Re: Fikus sprężysty

Post autor: turwhy »

Jest odpływ ale wydaje mi się, że może być mało "odpływowy". Być może zdarzyło się, że woda stała? Korzenie sprawdzałam, mocno zbite w bryle ziemi, ale nie wyglądają na przegniłe.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Petrus »

No to tylko wystarczy świeża ziemia nowa donica, nie zalewanie podłoża i czeste zraszanie fikusa i powinno byc dobrze.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Paula6660
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-11-26, 21:31

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Paula6660 »

Dzień dobry, kilka tygodni temu kupilam fikusa sprężystego. Po pierwszy tygodniu pojawiły się przędziorki, które udało się pokonać za pomocą odpowiedniego preparatu. Jednak od tego czasu kwiat zrzucił już 3 liście. Wszystkie tracą swoją elastyczność i barwnik stają się zolte. Ostatnio na liściu pojawiły się czarne plamy. Zapobiegawczo po konsultacji z Pania ze sklepu ogrodniczego użyłam preparatu przeciwgrzybicznego jednak nie przyniosło to żadnego efektu. Bardzo proszę o pomoc jak mogłabym uratować roślinę.
IMG_20201126_211953.jpg
Roślina stoi na podłodze, ok 0.5m od okna z kaloryferem, średnia temperatura w pokoju to 19-20 stopni, bez przeciągów i bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, podlewana raz w tyg
Załączniki
IMG_20201126_212028.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Fikus sprężysty

Post autor: Krysia »

Wymieniłabym podłoże, ziemia uniwersalna lub do roślin zielonych, na spód doniczki dość spora warstwa keramzytu ( drobne kuleczki, które zapobiegają zaleganiu wody w korzeniach rośliny), trochę większa doniczka, bo on szybko rośnie. Pozdrawiam serdecznie :)
ODPOWIEDZ