fikus benjamina - opadanie liści. Przelanie? (rosną też nowe...)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
covo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2022-12-12, 02:07

fikus benjamina - opadanie liści. Przelanie? (rosną też nowe...)

Post autor: covo »

fikus benjamina, kupiony: koniec października, wys. wówczas ok. 160 cm.
doniczka: wys=24 cm, szer góra = 25 cm
fikus był w ładnym stanie, liście zielone, bez przebarwień. Pojawiało się dosyć dużo nowych gałązek, liści.

po jakimś czasie zaczął się proces opadania liści, założyłem, że fikus został przelany (a jednak...)
Wyjąłem całą bryłę z doniczki, ustawiłem na nasiąkliwym podłożu na ok 10 dni, ziemia suszyła się, bo faktycznie - na moje oko fikus został przelany.

Gdy bryła tzw "ziemi przemysłowej" była wystarczająco sucha, wykonałem ponizsze:
- usunałem (na ile dało się, prawie całkowicie) ziemie przemysłową, korzenie były w dobrym stanie, nie zgniły
- umieściłem drzewo w tej samej doniczce, ale w nowej ziemi (specj. do fikusów, z perlitem), na dnie dużo keramzytu
Po mniej więcej tygodniu podlałem po raz pierwszy, o wiele skromniej niz dotychczas.

Stan fikusa dzisiaj:

1.
troche ponad 170 cm, cały czas opadają liście, ale też jednocześnie cały czas rosną nowe liście i gałązki, w tej sprawie nic nie zmieniło się.

Obrazek

2.
liście opadają albo jako już całkowicie żółte, albo tylko żółtawe lekko, albo... maja tylko lekki zanik, osłabienie dotąd mocnej zieleni, taka dyskretna zapowiedź, że zaraz opadną i robią to.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

PYTANIA:
1.
czy opadanie liści - takie jak przedstawiłem - to faktycznie efekt przelania?
2.
czy - pomimo nowego środowiska - wszystkie liście opadną (poszło juz około 50%...) i ocaleją tylko jakieś nowe, te, które pojawiają się teraz?
3.
doniczka 24x25 cm, fikus, jak widać - jak podlewać? Raz na tydzień? szklanka/tydzień? dwie szklanki?

4.
co powinno się zrobić, aby ten fikus ocalał?
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: fikus benjamina - opadanie liści. Przelanie? (rosną też nowe...)

Post autor: Krysia »

Mój Beniamin ma 30 lat. W ubiegłym roku, gdzieś tak po wakacjach został przelany i pojawiły się takie liście, jak u ciebie. Spadło ich bardzo dużo, roślina wyłysiała. Dodam może, że kupiłam malusieńką roślinkę, która obecnie teraz ma ponad dwa metry. Wymieniłam wierzchnią warstwę podłoża. Kupiłam preparat przeciw grzybom i co jakiś czas podlewam. Już jest lepiej, co pokazuję na zdjęciu. Powodzenia :).
Załączniki
tym podlewałam
tym podlewałam
tak wygląda dziś
tak wygląda dziś
covo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2022-12-12, 02:07

Re: fikus benjamina - opadanie liści. Przelanie? (rosną też nowe...)

Post autor: covo »

Krysia pisze: 2024-01-24, 20:10 co jakiś czas podlewam
czyli mam przelanie, czyli fikus wyłysieje do końca....

no dobra, to teraz tak:

1.
biosept active - znajduje via google, ale różne opakowania, rozne rodzaje, nalegasz na dokladnie ten rodzaj, ktory pokazujesz (a ktorego nie mogę trafić...)?
Cały czas tym srodkiem podlewać ( wg przepisu na rozcieńczenie)? Czy tylko jakiś czas?

btw:
póki co: dodawałem biohumus. Inna wersja: zamoczone skórki bananów...
(nie iść w to?)

2.
podlewać: raz w tygodniu? dwa razy?
za każdym razem: szklanka? polowa szklanki?
Ile razy w tyg. + ile?
Pytam usilnie o podlewanie, bo z tego co czytałem: podlewanie max ważne, a przelanie jeszcze bardziej.
A skoro TY przelałaś, to co dopiero ja...
(wielkość doniczki: wysokość 24, srednica gorna 25 cm:
Obrazek)
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: fikus benjamina - opadanie liści. Przelanie? (rosną też nowe...)

Post autor: Krysia »

Ja kupiłam dość duże opakowanie, bo roślinę mam wielką. Kup mniejsze, ale jeśli możesz, to właśnie ten preparat, bo wypróbowałam i jest skuteczny. Fikus nie wyłysieje do końca, nie ma takiej opcji. Ja go nie zalałam, sąsiadka która podlewa kwiaty w czasie naszych wyjazdów, lubi je dobrze podlać. Ale fajnie, że jest, bo nic mi nie uschnie :lol: .
Rozcieńczałam z wodą i tym preparatem podlewałam, chyba co 10 dni na początku, a teraz, gdy sobie przypomnę. Ale już rzadko.
Szklanka wody co 5 dni, duże otwory na spodzie doniczki, by nadmiar wody wypływał. Biohumus do zielonych jest dobry, ale teraz nie dodawaj. Skórki, to tak średnio, ja się do nich nie przekonałam. I teraz też nie dawaj. To chyba tyle. Pozdrawiam :).
covo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2022-12-12, 02:07

Re: fikus benjamina - opadanie liści. Przelanie? (rosną też nowe...)

Post autor: covo »

dzięki, zastosuję się.
ODPOWIEDZ