Ficus microcarpa giseng od pół roku gubi liście...

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
jaco93
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-06-07, 17:00

Ficus microcarpa giseng od pół roku gubi liście...

Post autor: jaco93 »

Witam!
W zeszłym roku, zaraz przed tym jak uderzyła zima zakupiłem drzewko bonsai w ikei.
Wszystko było pięknie póki stał u rodziców - kiedy przyjechał do mnie (2h jazdy autem) w krótkim okresie czasu pogubił mnóstwo liści do tego stopnia że prawie ołysiał.
No nic, poczytałem i wyczytałem że to może być normalne - żeby dać mu czas żeby się zaklimatyzować w nowym miejscu. Dodatkowo była możliwość, że w momencie przenoszenia z auta (przyszły mrozy) trochę się przeziębił, więc postanowiłem dać mu trochę czasu.
Podlewałem go odstaną wodą i spryskiwałem resztki liści.
Niestety pomimo moich starań, i tego że regularnie wypuszcza nowe listki, to mu je odpadają, i pomimo tego, że zaczęło być ciepło, sytuacja się nie zmienia.
Dodam także że przenosiłem go kilka razy z miejsca na miejsce, więc to chyba nie kwestia oświetlenia.
Podlewam go raz - dwa razy w tygodniu. Nigdy go niczym nie nawoziłem.
Przyszło mi także do głowy, że może mieć jakieś szkodniki - kiedy wyjechałem na jakiś czas z domu, i ciocia podlewała mi kwiatki to chyba zdarzyło jej się polać za dużo, bo jak wróciłem to gleba była dość wilgotna i zauważyłem jakiegoś małego robaczka w ziemi.
Liście które opadają, są zarówno brązowe jak i całkiem zielone.
Proszę o pomoc! Nie wiem już jak mogę postawić moje drzewko na nogi, a taki pniak niezbyt ładnie się prezentuje.

Pozdrawiam
Załączniki
DSC_0008.JPG
DSC_0009.JPG
DSC_0011.JPG
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Ficus microcarpa giseng od pół roku gubi liście...

Post autor: Agnieszka Lach »

Opisane problemy świadczą o chorobie grzybowej korzeni. Podłoże, w którym sprzedawane są fikusy, nie przesycha do końca, co sprzyja infekcjom grzybowym. Pierwsze co należy zrobić, to przesadzić roślinę koniecznie do świeżego podłoża - uniwersalne, wymieszane z perlitem i piaskiem, donica musi mieć otwory w dnie, na dnie również wysypujemy warstwę drenażową z keramzytu. Następnie należy opryskać roślinę i podlać ją preparatem przeciw grzybowym 2 razy, w odstępie 7-10 dni (np. Topsin M 500 SC) - proszę to robić na zewnątrz, a nie w pomieszczeniu. Druga sprawa, lepiej nie przestawiać Fikusów z zbyt często, ponieważ bardzo tego nie lubią. Najlepiej ustawić roślinę w jasnym miejscu, ale nie na ostrym słońcu i dać jej dojść do siebie.

Polecam artykuły z naszego poradnika:
1. Dlaczego fikus Benjamina gubi liście?
2. Dlaczego drzewko bonsai gubi liście?
mgr inż. Agnieszka Lach
ODPOWIEDZ