Ficus ginseng- żółknięcie i pękanie liści

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
Widełkownia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-06-10, 08:14

Ficus ginseng- żółknięcie i pękanie liści

Post autor: Widełkownia »

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w sprawie mojego ficusa ginseng a. Do tej pory bardzo dobrze rósł, w zimie ze względu na ogrzewanie podłogowe zaczęłam go częściej podlewać i od tego czasu zaczęły mu bardzo żółknąć liście, te najmniejsze się zwijają a nowowypuszczone listki od razu opadają. Ponadto pojawiają się dziurki w listkach, takie pęknięcia. Proszę o pomoc w tej sprawie, nie wiem czy to choroba grzybowa, czy może brak składników odżywczych. Nigdy go nie nawoziłam. Kwiatek został już przesadzony do specjalnej ziemi dla bonsai.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Ela ☺
Załączniki
IMG_20200610_083857.jpg
IMG_20200610_083738.jpg
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Ficus ginseng- żółknięcie i pękanie liści

Post autor: Agnieszka Lach »

Witam,

przesadzenie rośliny do świeżej ziemi było dobrym przesunięciem. Częste podlewanie plus podgrzewanie korzeni (ogrzewanie podłogowe) to wspaniałe warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych i gnicia korzeni. Jeśli fikus musi stać na podłodze, to warto kupić podstawkę na nóżkach - ograniczy to kontakt zimą w podgrzewanym podłożem. Jednocześnie proszę ograniczyć podlewanie - fikusa należy podlewać dopiero, gdy ziemia cała przeschnie. Najlepiej podlewać metodą podsiąkową - tzn. wstawić doniczkę do miski z wodą na około 30 min, aż ziemia całkowicie nasiąknie wodą.
mgr inż. Agnieszka Lach
Widełkownia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-06-10, 08:14

Re: Ficus ginseng- żółknięcie i pękanie liści

Post autor: Widełkownia »

Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Kwiatek nie stał bezpośrednio na ziemi. Zakupiłam biosept i podlalam ficusa oraz spryskałam liście. Czy Pani uważa, że to wystarczy? Czy lepiej kupić jakiś specjalny preparat do odgrzybienia? Jak go przesadzałam, korzenie wyglądały całkiem dobrze. Na pniu zauważyłam biały nalot- czy jest to spowodowane twardą wodą? Do tego po zakończonej kuracji chciałabym go wzmocnić odżywka w kroplówce specjalną dla bonsai. Chyba już nic więcej nie jestem w stanie zrobić. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Ela
ODPOWIEDZ