Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
akiko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-03-14, 17:48

Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Post autor: akiko »

Witam!
Błagam o pomoc. Gratis do zakupionych nasionek dostałam nasiona Eucalyptus Melliodora, no to wiadomo- jak już są to by się je przydało zasiać tylko... jak? internet milczy na ten temat, nawet strona internetowa sprzedającego, więc pomyślałam że zasieję w taki sam sposób jak pozostałe Eukaliptusy, tylko też sposobów wysiewu znalazłam tysiąc... jedni piszą żeby moczyć nasiona przez 24h a inni aby przykrywać doniczki z wysianymi nasionkami folią i kompletnie zgłupiałam. Nie mam żadnego doświadczenia z wysiewem tego typu roślinek i trochę to mnie przeraża...
Miał ktoś może przyjemność zetknąć się z tym gatunkiem?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Post autor: rafaloku »

Co udało mi się wyszukać na stronach angielskojęzycznych:

Wskazana jest stratyfikacja nasion (przetrzymanie w lodówce) przez okres 3 tygodni. Muszą mieć wilgoć i dostęp powietrza. Można włożyć nasiona pomiędzy 2 nawilżone listki ręczników papierowych i tak do foliowego worka, który utrzyma wilgoć. Równie dobrze można je wsadzić do lodówki już wysiane do doniczek. To nie ma znaczenia, tyle że nie każdy ma chęć wstawiać do lodówki doniczki z ziemią i nasionami.

Z tym, że ta stratyfikacja w przypadku omawianego gatunku nie jest bardzo istotna. Jeżeli masz większą liczbę nasion, to sugerował bym połowę wysiać od razu, a połowę poddać jednak stratyfikacji. Okaże się która metoda lepsza.

Po zakończeniu stratyfikacji można przystąpić do siewu. Rzeczywiście są różnice co do tego czy nasiona najpierw namoczyć. Z tego co wyczytałem, mają grube okrywy nasienne i moczenie przyspieszy ich kiełkowanie. Jeżeli ich nie namoczysz to po prostu nieco dłużej trzeba będzie poczekać aż wykiełkują.

Nasiona wysiewamy do doniczek z lekką ziemią o odczynie obojętnym (neutralne pH). Wysiewa się je na powierzchnię gleby i przykrywa cienką warstwą piasku.

Ziemia powinna być wilgotna ale nie mokra. Myślę, że standardowo podłoże należy delikatnie zraszać aby było stale ale umiarkowanie wilgotne. Do wykiełkowania nasiona potrzebują temp. 25°C, więc doniczki ustawiamy na parapecie nad kaloryferem. Można przykryć szkłem czy folią ale nie jest to konieczne. Powinny skiełkować w ciągu 5 dni (jeżeli przed siewem nie były moczone, to wtedy nie martw się jeśli potrwa to dłużej, nawet do 3 miesięcy).

Ogólnie - wysiew tych nasion przeprowadza się dość typowo i nie powinny one sprawić większych problemów. Powodzenia i napisz potem czy się udało ;-)

Jeżeli dasz radę poczytać po angielsku lub masz kogoś kto Ci przetłumaczy, to polecam ten opis:
http://www.angelfire.com/bc/eucalyptus/seed.html
Rafał
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Post autor: tadek »

.
Witaj!
Na naszym Forum Ogrodniczym znajdziesz wszystko co ciebie interesuje!
Tylko czytać, pytać, i chwalić swoimi osiągnięciami.
Poniżej wstawiam Tobie link do tematów o eukaliptusie. Znajdziesz tam informacje o samej roślinie, jak i o wysiewie.
Mam nadzieję że tematy będą pomocne.

Eukaliptus, spis tematów

:zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Post autor: rafaloku »

Oj właśnie, było kiedyś coś na forum:
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/euka ... -t266.html

I w naszym poradniku:
http://poradnikogrodniczy.pl/eukaliptus.php

Ogólnie je wszystkie wysiewa się podobnie, różnice dotyczą tylko konieczności i okresu stratyfikacji.
Rafał
akiko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-03-14, 17:48

Re: Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Post autor: akiko »

Jakież szczegółowe wypracowanie!Dziękuję. :padam:
Tydzień spędziłam w internecie szukając właśnie takich informacji szczegółowych a angielski miałam ostatnio 2-3 lata temu więc aż wstyd przyznać ale nawet nie zaglądałam na obcojęzyczne strony :oops:
a martwiłam się że skoro taki rzadki gatunek to może mieć wymagania inne....
Na swoje usprawiedliwienie dodam że zajmuję się na co dzień kaktusami i sukulentami, a i te mi się udało zasuszyć :rotfl:
Spróbuję to wszystko zrobić jutro i na pewno w wolnej chwili będę się chwalić osiągnięciami ;)

-- Ostatnio dodano 2013-03-15, 16:56 --

Matko co ja piszę :oops:
Cały czas pisałam o gatunku a miałam na myśli odmianę :wstyd: :wstyd: :wstyd:
No to pewnie za niezłą sierotę mnie teraz macie że sobie od tygodnia eukaliptusa wygooglowac nie potrafię...
Nie ma to jak dobre pierwsze wrażenie :zawstydzony:
akiko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-03-14, 17:48

Re: Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Post autor: akiko »

Uwaga uwaga!
Po kiilkunastu godzinach namaczania i 9 dniach oczekiwania wyrosło pierwsze maleństwo :D
Stratyfikacja jednak nie była konieczna a maleństwo rośnie jak na drożdżach :D Dziękuję za pomoc :padam:
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Eucalyptus Melliodora- jak siać aby wyrosło?

Post autor: rafaloku »

Dzięki za informację. Bardzo się cieszę, ze nasiona wykiełkowały. Wbrew pozorom teraz najtrudniejsze - utrzymanie młodej roślinki. Powodzenia!
Rafał
Zeruu98
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-03-30, 09:35

Sianie nasion eukaliptusów GUNNI i CITRIODORA

Post autor: Zeruu98 »

Witam wszystkich.

Nazywam się Damian. Zakupiłem ostatnio na allegrooo dwie odmiany nasion eukaliptusa, Gunni i Citriodora, lecz nie wiem jak je zasiać. Przeczytałem informacje z wielu stron internetowych, lecz nie znalazłem konkretnej informacji JAK TO ZROBIĆ. Na opakowaniu odmiany Gunni jest karteczka na której jest napisane jak ją zasiać, tylko nie za bardzo rozumiem tego co jest na niej ujęte, zapytałem się Pani w kwiaciarni o to jak zasiać tę odmianę, przeczytała notatkę z opakowania, po czym powiedziała że jest to napisane dla ogrodnika a nie dla zwykłego człowieka. A więc moje pytania brzmią :
1. Jak zasiać te rośliny ?
2. Jak je hodować ?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam
ODPOWIEDZ