EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Gosia2501 pisze:Dawidzie pewnie niewiele ;), ale też swojego postu nie kierowałam do Ciebie, tylko do tych, którzy nie posiadają pełnej wiedzy, a też oczekują efektów.
Nie wiem też jakich efektów oczekujesz, piszesz, że pomidory masz zdrowe, zarówno te opryskane EMami jak i nie pryskane. Co do wzrostu to również nie zauważyłam by krzaczki rosły wyższe, no może owoce są większe. :-D
Gosiu, dodam tylko że:
Do pomidorów i innych roślin testowanych EM-ami i nie testowanych nie stosowałem żadnej chemii.
Zasilałem owszem i w dalszym ciągu zasilam - gnojówką z pokrzywy + woda (niechlorowana) i nic poza tym.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Następny tydzień upłynął i?
Krzewy pomidorów zasilane EM-ami już trzeba wyrzucać (czytaj niszczyć) z miejsca nasadzeń, a nie-zasilane jeszcze z tydzień będą rosły.
Krzewy pomidorów młodsze rosnące w innej lokalizacji ogrodu (niezasilane Em-ami) zachowują się jeszcze całkiem dobrze. :-D
Sezon testowania pomidorów EM-ami 2011 uważam za zamknięty. Wnioski nasuwają się jednoznaczne. ale to jest tylko moja opiniia.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

dawid pisze:Krzewy pomidorów zasilane EM-ami już trzeba wyrzucać (czytaj niszczyć) z miejsca nasadzeń
Dlaczego trzeba niszczyć? Moje są w pełni owocowania i będą jeszcze owocować do późnej jesieni.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Gosia2501 pisze: Dlaczego trzeba niszczyć? Moje są w pełni owocowania i będą jeszcze owocować do późnej jesieni.
Dlatego trzeba niszczyć bo w ramach eksperymentu nie stosowałem żadnej chemii do ochrony.
Krzewy pomidorów zasilane EM-ami dostały kopa o 2 dni wcześniej od zarazy ziemniaczanej niż rosnące obok zasilane tylko gnojówką z pokrzywy. :-)
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: waldek727 »

19.06.2011 Lila w pierwszym swoim poście w tym temacie napisała:

,, Na tym forum głównie będziemy zajmować się zastosowaniem EM w ogrodzie, ale nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o innych rewelacyjnych sposobach wykorzystania Efektywnych Mikroorganizmów".

Lilu.
Co miałaś na myśli pisząc o rewelacyjnych sposobach wykorzystania EM skoro od dziewięciu miesięcy nikogo ten temat nie interesuje?. :/
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
antek5
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-12-26, 18:42

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: antek5 »

witam i pozdrawiam wszystkich jestem początkujący na forum
EM-y stosuje od roku w polu na 10 ha, jak i również w domu wszyscy je pijemy - rezultaty pozytywne.
rewers
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-08-10, 06:48

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: rewers »

witam

chciałabym wypróbować EM-y w truskawkach i proszę o podpowiedź jeśli ktoś się na tyle orientuje.
niedługo chcę posadzić truskawki,jestem na etapie przygotowywania gleby
dokładnie to 07 sierpnia została spryskana randapem w celu odchwaszczenia
po orce chciałam jeszcze opryskać pole od robaka dursban 480 ec i dopiero później położyć obornik i opryskać EM-y. po 2 tyg od ostatniego oprysku sadzenie. kiedyś przeczytała że sadzonki jest dobrze moczyć przed posadzeniem w blacjak-u i go zakupiłam parę dni temu,teraz sobię myślę czy blacjak nie zaszkodzi EM ? Może lepiej go nie stosować tylko moczyć sadzonki w EM-ach? Co myślicie?
daria.stach
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-03-02, 09:42

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: daria.stach »

witam was serdecznie jestem nowym forumowiczem i chciałabym zacząć od w/w tematu o em-ach
jakie środki -nawozy można stosować w ogrodnictwie poza em-ami ?? ponieważ mam parę nawozów biohumus i nie wiem czy mogę je stosować na kwiatki w ogrodzie czy nie uszkodzą tych mikroorganizmów ??
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: Elzbieta M »

Serdecznie Cię witam :-D . Nie stosowałam EM-ów , więc nie odpowiem, wiem jednakże , że są jakieś ograniczenia w stosowaniu nawozów. na pewno znajdzie sie wśród nas ktoś , kto ma doświadczenie w tym temacie. Myślę nawet , że na forum już kiedyś był poruszany ten temat.
Dario , a może założysz ogrodowy wątek i pokażesz nam , co u Ciebie rośnie?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: rafaloku »

daria.stach pisze:witam was serdecznie jestem nowym forumowiczem i chciałabym zacząć od w/w tematu o em-ach
jakie środki -nawozy można stosować w ogrodnictwie poza em-ami ?? ponieważ mam parę nawozów biohumus i nie wiem czy mogę je stosować na kwiatki w ogrodzie czy nie uszkodzą tych mikroorganizmów ??
Dario, biohumus możesz spokojnie stosować. Współdziała z EM'ami, bo w zasadzie podstawą biohumusu jest waśnie zawartość pozytywnych mikroorganizmów w jego składzie. Więcej o biohumusie w naszym poradniku: Biohumus - skład, zastosowanie, jak działa

Możesz też stosować naturalny kompost oraz obornik - najlepiej przekompostowany, w sklepach można kupić wygodny do użycia obornik suszony. Z preparatów do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami - Bioczos (obecnie chyba pod nazwą Kostki Himal), Agricolle i wszelkie wywary, napary i gnojówki z roślin przygotowywane samodzielnie. A, no i oczywiście mydło potasowe, które dostępne jest także w wersjach z dodatkiem różnych "ziółek" o działaniu ochronnym dla roślin, np. mydło potasowe o zapachu czosnku, z dodatkiem skrzypu itd. Mydłu też poświęciliśmy nieco miejsca w poradniku: mydło potasowe ogrodnicze - zastosowanie
Rafał
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: szczepcio38 »

Należałoby zaznaczyć, że nawóz pod nazwą Biohumus Forte firmy Agrecol, który znajduje się w sklepach ogrodniczych nie jest nawozem ekologicznym i używanie tej nazwy jest zabroniona sądownie.
daria.stach
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-03-02, 09:42

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: daria.stach »

super bardzo dziękuję za wasze odpowiedzi ;-) w zeszłym roku bardzo dużo się nauczyłam poprzez czytaniu na różnych forach jak uprawiać pomidory ,i inne warzywa ale niestety musiałam stosować opryski chemiczne bo niemiałam pojęcia o mikroorganizmach na szczęście "maja w ogrodzie " mnie o tym uświadomiła ;-)
postaram się wysłać mój pierwszy rok w ogródku jak wyglądał;-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: rafaloku »

szczepcio38 pisze:Należałoby zaznaczyć, że nawóz pod nazwą Biohumus Forte firmy Agrecol, który znajduje się w sklepach ogrodniczych nie jest nawozem ekologicznym i używanie tej nazwy jest zabroniona sądownie.
Słyszałem o tej sprawie, choć nie wiem na czym ostatecznie stanęło. Mini-przegląd biohumusów zrobiłem kiedyś na moim blogu: który biohumus jest prawdziwy?
Rafał
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: EM czyli Efektywne Mikroorganizmy

Post autor: szczepcio38 »

Witam
Sąd podtrzymał decyzję po odwołaniu. Powinno być na stronie Ekodarpol-u.
ODPOWIEDZ