Ekologiczne środki ochrony roślin.

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
Kedrigern86
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-03-23, 15:17

Post autor: Kedrigern86 »

Tylko skad wziasc mleko "prosto od krowy" w Warszawie :-/
"Warto być przyzwoitym"- Zawsze zwraca się z nawiązką :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem z jakiej części Warszawy pochodzisz, ale pod halą Banacha można kupić bez problemu.
Kedrigern86
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-03-23, 15:17

Post autor: Kedrigern86 »

gosia2501 pisze:Nie wiem z jakiej części Warszawy pochodzisz, ale pod halą Banacha można kupić bez problemu.
Dzieki za info :) To akurat po drodze na moja dzialke :) Nigdy tam nic nie kupowalem tak wiec jeszcze raz dziekuje :-D
"Warto być przyzwoitym"- Zawsze zwraca się z nawiązką :)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w stosowaniu ekologicznych środków ochrony roślin? :idea:
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Preparat z paproci stosowany przeciwko różnym szkodnikom.
Gnojówka: 100 g suszu lub 1 kg świeżych roslin pozostawić w 10 l wody do sfermentowania.
Opryskiwać:
-zimą rośliny ozdobne w doniczkach przeciwko mszycom i czerwcom,
-rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 10 i opryskiwać uprawy na przedwiośniu przeciw mszycom,
-w okresie wegetacji opryskiwać rośliny i podlewać glebę i kompost przeciwko ślimakom, oraz dla uzupełnienia potasu w czasie tworzenia kompostu.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Zwalczanie gryzoni jak mysz polna, domowa, nornik polny:
- przy wlotach korytarzy i norkach wykładać nasiona groszku żółtego. Jest on trujący dla tych gryzoni ale też dla człowieka!
PREPARAT Z WILCZOMLECZA
Wykorzystuje się liście i łodygi wilczomlecza sosnki i lancetowatego, zbierane po przekwitnięciu we wrześniu i październiku.
Preparat przeciwko gąsienicom motyli
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu w niewielkiej ilości wody przez okres 2-3 godzin. Po ochłodzeniu dodać wody do 10 l. Rośliny opanowane przez szkodniki opryskiwać dwukrotnie, co 3 - 4 dni.
Wilczomlecz lancetowaty odstrasza krety.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

PREPARAT Z PAPROCI
Preparat przeciwko bawełnicy kuprówce
10 g grubo sproszkowanej rośliny nastawić w 2 l wody w zamkniętym słoiku do czasu „zagnicia”. W okresie wegetacji roślin opryskiwać pnie, gałęzie i pędy – miejsca występowania ognisk szkodnika.
Każdy z podawanych preparatów - ziela można kupić w sklepie zielarskim za parę groszy i przyrządzić go sobie według przepisu w czasie 5 minut. Tyle zajmuje rozerwanie torebki, wsypanie jej do pojemnika i zalanie wodą. Nie trzeba ich zbierać na łące - polu. :lol:
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

PREPARATY Z RUMIANKU
Do przygotowania preparatów rumianku pospolitego wykorzystujemy koszyczki kwiatowe oraz liście w czasie kwitnienia.
Preparat stosowany do wzmocnienia roślin, jako zaprawa nasienna oraz dodatek do kompostów – wspomagający rozkład masy organicznej.
Wywar: dwie łyżki stołowe suszu kwiatowego nastawić-zmieszać z 1 l wody i zagotować. Po ostygnięciu przecedzić. Okresowo przez całe lato opryskiwać rośliny i podlewać stos kompostowy.
Stosować 30 minutowe kąpiele nasion przed siewem.
Preparat przeciwko przędziorkom, mszycom i gąsienicom motyli, działające profilaktycznie.
Wyciąg: 1 kg suszu z kwiatów i liści nastawić na 10 litrów cieplej wody na 12 godzin. Przed użyciem do opryskania rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 3 i dodać szarego mydła.
Opryskiwać rośliny okresowo – wiosna i latem.
Preparat pylisty: susz roślinny zmielić na drobny pył i zmieszać w proporcji 1: 1 z „pyłem drogowym”. Opylać okresowo rośliny wiosna i latem.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

PREPARATY Z POMIDORA
Preparat stosowany przeciw wielu szkodnikom liściożernym
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu przez okres 30 minut w małej ilości wody. Przed opryskaniem roślin opanowanych przez szkodniki wywar rozcieńczyć wodą 1;3 i dodać szarego mydła.
Preparat przeciwko bielinkom
Wyciąg: dwie garście dobrze rozdrobnionych pędów i liści pomidora nastawić na okres 2 godzin w 2 l wody. Opryskiwać zagrożone rośliny w czasie rójki owadów.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

PREPARAT Z ZIEMNIAKA
Preparat przeciwko przędziorkom, mszycom, roztoczom
Wyciąg: 1,2 kg zielonej lub 600-800 suchej naci ziemniaka pozostawić na 4-5 godzin w 10 l wody. Do opryskania używać świeżo przygotowanego preparatu.

Roztwór z szarego mydła
Przeciwko szkodnikom roślin pokojowych , drzew i krzewów.
Szare mydło w ilości 15 do 30 dkg rozpuścić w 10 litrach gorącej wody. Dodać do tego 1/2 szklanki denaturatu i 1 łyżkę soli. Po wystudzeniu opryskiwać rośliny bez rozcieńczenia roztworu. Nie opryskiwać warzyw.
Przepis ten podano w Działkowcu.
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Erazm Muszę przyznzć, że jesteś tu mistrzem w podawaniu przepisów do zwalczania szkodników preparatami biologicznymi. Gnojówkę z pokrzyw stosuję od kilku lat i efekt jest rzeczywiście dobry. Właśnie dzisiaj uzbierałam pokrzyw i robię pierwszą gnojówkę. Nie widziałam tu przepisów na zasilanie roślin z mniszka lekarskiego. Stosowałam go w tamtym roku po raz pierwszy, ale przepisu nie pamiętam jak odszukam zapisków to napiszę. Pozdrawiam agaxx
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Byłem ... naście lat temu na specjalnym szkoleniu.
GNOJÓWKA Z MNISZKA
0,5 kg liści, korzeni i kwiatów na 5 litrów wody. Odstawić na czas 7 dni do fermentacji. Podlewać 4-5 razy w sezonie drzewa owocowe. Przyśpiesza wzrost i dojrzewanie owoców.
WYCIĄG Z MNISZKA na mszyce i przędziorki.
15dag liści, 15dag korzeni zalac 5 litrami wody i odstawić na 3 godziny. Opryskiwać interwencyjnie co 3 tygodnie.

Więcej: mniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisy
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Fermentująca gnojówka z pokrzyw.
1 kg pokrzyw zalać 10 litrami wody. Codziennie mieszać.
Z chwilą rozpoczęcia fermentacji (pienienia się) rozcieńczyć wodą w stosunku 1 do 50 i opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Andrzeju ja tu mam z dwóch niezależnych źródeł informację na temat gnojówki z pokrzywy to jest z "12 miesięcy w ogrodzie" J. Hóhna i P. G. Wilhelma i "Działkowca", i w obu jest napisane, że można ją używać po 4- 6 tygodniach od zakończenia fermentacji (tworzenia się pęcherzyków). A Ty podajesz że jest gotowa do użycia w czasie fermentacji.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Wszystko zależy od tego do czego jest używana.
ODPOWIEDZ