Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Witajcie jakiś czas temu kupiłam storczyka XXL niepokoi mnie stan jego korzeni... są tak jakby "puste" albo wyschnięte... przy dotyku są pełne ale wyglądają na wysuszone... storczyka kupiłam 4 września był podlany więc podlałam go po ponad 14 dniach aby go nie przelać... zbliża się kolejny termin podlewania... a z jednej strony doniczki korzenie sa jeszcze zielone a z drugiej już robią się białe... co sądzicie o wyglądzie korzeni?
Dodam że liście nie są już super jędrne także chyba czas już go podlać....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: Merghen »

Napisałam piękny, długi post i mi coś go zjadło :evil:

Spróbuję go powtórzyć...
Mam wrażenie,że te korzenie są wynikiem zalania i przechłodzenia rośliny, albo w trakcie transportu (one jadą w takich chłodniach) albo na sklepie. Na razie je obserwuj bo szkoda roślinie serwować dodatkowy stres a one nie lubią gmerania w korzonkach a dodatkowo wypal więcej otworów w doniczce. Możesz to zrobić małym śrubokrętem ogrzanym nad płomieniem świecy, palnikiem gazowym (ja robię to drutem do robótek), delikatnie by nie naruszyć korzeni.

Tyle na razie mogę Ci podpowiedzieć. Gdyby te korzenie zaczęły robić się brunatne i pleśnieć to trzeba będzie zacząć ostro działać.

Mogło być też tak,że jedna strona doniczki była wystawiona na słońce/cieplejsze miejsce więc szybciej następowało wysuszenie podłoża a druga wręcz przeciwnie.

Nic więcej nie przychodzi mi już do głowy :(
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Gosiu rozumiem że te dziurki w doniczce to mam zrobić na ściankach????Po stronie tylko tych zielonych korzeni? Czy po stronie tych bielszych też? Czy od dołu?
Storczyk kwitnie dość obficie... więc szkoda by go było.. przesadzać obserwuje go oczywiście;))) No kurcze kupiłam go jak był podlany i nie było tego widać...

a co do podlewania? przesuszyć go jeszcze ?Jeśli tak to ile dni około?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: Merghen »

Dziurki na ściankach i dookoła doniczki. Po podziurkowaniu poczekałabym trochę z podlaniem, teraz jest chłodniej, podłoże wolniej przesycha chyba,że u Ciebie już rozpoczął się sezon grzewczy to wtedy przesychanie inaczej przebiega.
Jeśli kwitnie to tym bardziej bym nie wyciągała z doniczki. Widać,że sobie radzi. W przyrodzie też korzenie nie są wieczne więc te, które są zdrowe widocznie mu wystarczają.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Dziurki zrobiłam wczoraj:) Stan korzeni niezbyt się zmienił... liście robią się wiotkie.. potrzebują już podlania...
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: talibankaa »

Żeby poprawić stan liści możesz zrobić im kompres z wody. A co do tych korzonków to u mnie kilka storczyków takie miało i do tej pory nic im więcej się nie dzieje. Korzonki te po jakimś czasie zrobiły się całkiem brązowe i puste w środku, tak jak by storczyk sam się ich pozbywał.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Co z podlewaniem???


Widzę że już kwiatki zaczynają więdnąć myślę że to z braku wody...
podlewałam go 18 września ostatni raz...
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: talibankaa »

Podlej ale na zasadzie przelania wody przez doniczkę a nie moczenia
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: Merghen »

Ewelinka ma rację, podlej :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Dziś z samego rana jeszcze przed pracą podlałam storczyka - z tej jednej strony ma piękne zdrowe korzenie - widać to po przelaniu są normalnie jędrne z drugiej jakieś takie kapciowate... ale nie są puste i suche w środku wyglądają rzeczywiście jakby... zmarzły albo co? Obserwowałam je dokładnie... i powiem że między korzeniami nic się nie dzieje liście mają się lepiej ale mam jeszcze założone kompresy z chusteczek..:)
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Dziewczyny, mam pytanko co z podlaniem normalnym tego storczyka po przelaniu korzenie z jednej strony zrobiły się zielone - ale już na drugi dzień były białe, te po drugiej stronie cały czas są lekko zielonkawe - choć nie tak jak poprzednio - kiedy podlać normalnie storczyka... kwiaty wrółciły do normy nie są już zwiędnięte, liście też się poprawiły choć nie są takie jak powinny być myślę że potrzebują więcej wody....
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: Merghen »

Jeśli potrzebuje wody to go znów podlej. Phalaenopsis sam sobie poradzi z tymi dziwnymi korzeniami, jedynie obserwuj je gdyby zaczęła się tam pojawiać pleśń.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Merghen pisze:Jeśli potrzebuje wody to go znów podlej. Phalaenopsis sam sobie poradzi z tymi dziwnymi korzeniami, jedynie obserwuj je gdyby zaczęła się tam pojawiać pleśń.

Dzięki:)
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: Agnes »

Ja ze storczykami robię tak, że raz na dwa tygodnie wstawiam je na 2-3 godziny do miski z wodą, doniczki są zanurzone do połowy, raz na miesiąc dolej do tej wody odżywkę. One przez ten czas pobiorą tyle wody ile potrzebują. Wskaźnikiem ponownego nawodnienia jest właśnie szary kolor korzeni. Nawodnione są zielone. Te wysuszone, puste w środku po prostu obetnij, taka kolej rzeczy i tak się dzieje ze starymi korzeniami. Nawadnianie w misce z wodą jest o tyle bezpieczniejsze, że nigdy nie doprowadzisz do zgnicia korzeni, a właśnie stanie korzeni w wodzie przez dłuzszy czas jest dla storczyków zabójcze. U mnie właśnie dwa przekwitły i sześć kolejnych wypuszcza pędy kwiatowe :D
Pozdrawiam i powodzenia w hodowli
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Dziwne "puste"- ciemno zielone korzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Agnes pisze:Ja ze storczykami robię tak, że raz na dwa tygodnie wstawiam je na 2-3 godziny do miski z wodą, doniczki są zanurzone do połowy, raz na miesiąc dolej do tej wody odżywkę. One przez ten czas pobiorą tyle wody ile potrzebują. Wskaźnikiem ponownego nawodnienia jest właśnie szary kolor korzeni. Nawodnione są zielone. Te wysuszone, puste w środku po prostu obetnij, taka kolej rzeczy i tak się dzieje ze starymi korzeniami. Nawadnianie w misce z wodą jest o tyle bezpieczniejsze, że nigdy nie doprowadzisz do zgnicia korzeni, a właśnie stanie korzeni w wodzie przez dłuzszy czas jest dla storczyków zabójcze. U mnie właśnie dwa przekwitły i sześć kolejnych wypuszcza pędy kwiatowe :D
Pozdrawiam i powodzenia w hodowli
Dzięki za odpowiedź ale jak widzisz temat nie dotyczy JAK PODLEWAĆ STORCZYKI - bo to ja doskonale wiem:P nie od dziś zajmuje się pupilkami... :) he he chyba nie doczytałaś dokładnie posta;)
Problem tkwi w Tym, że jedna strona doniczki ma ładne mięsiste korzenie druga natomiast wygląda nieco gorzej - zdjęcia powyżej ...:)
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
ODPOWIEDZ