Dziwne plamy na monsterze

Jeżeli właśnie dołączasz do naszego forum i nie wiesz gdzie napisać pierwszy post, zrób to tutaj! Chętnie się z Tobą przywitamy :-)
ODPOWIEDZ
Gosia1991
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-01-26, 10:47

Dziwne plamy na monsterze

Post autor: Gosia1991 »

Cześć,
korzystając z okazji od razu się przywitam :) Nazywam się Gosia i roślinami domowymi interesuję się od 2,5 roku czyli od kiedy postanowiłam się z nimi bardziej zaprzyjaźnić ;) sporo czasu spędzam na dokształcaniu się w tym zakresie i jak do tej pory nie miałam większych problemów z żadną rośliną którą miałam w domu (poza kalateami, którymi mimo usilnych prób nie umiem hodować :D)

Dziś chciałam poprosić Was o pomoc, bo moja ukochana monstera deliciosa zaczyna chorować i nie mam pomysłu co się moze z nią dziać.
Dostałam ja w prezencie koło 2,5 roku temu. W doniczce są trzy pędy. Jako, że była już dosyć wyrośnięta przy zmianie podłoża oczyściłam ją tyle ile mogłam, żeby nie uszkodzić korzeni i przesadziłam do trochę większej doniczki. Podłoze skomponowałam samodzialnie dodając włókna kokosowe, zrębki, perlit, trochę torfu i perflitu. Na dnie jest warstwa z keramzytu. W zeszłym roku wymieniałam jedynie gorną część podłoża około 4 cm. Staram się jej nie przelewać i przed podlaniem sprawdzam patyczkiem czy podłoże wewnątrz nie jest zbyt wilgotne. Pamiętam też żeby podlewać ją wodą filtrowaną lub jak mam czas również przegotowaną i odstaną. Od wiosny dodaje do wody też biohummus, ale w okresie zimowym tego nie robię. W pokoju zazwyczaj jest wyłączony kaloryfer, żeby powietrze nie było zbyt suche, a co 2 miesiące czyszcze jej liście wodą z dodatkiem olejku neem. Mimo to od tygodnia widzę niepokojące zmiany na dwóch liściach. Załączam zdjęcia, moze macie pomysł co się z nią dzieje? Szukam pomocy, bo to moja ulubiona roślina w domu i zalezy mi żeby była zdrowa.

Z góry bardzo dziękuję za każdą podpowiedź! :->

Małgosia
Załączniki
monstera1.jpg
monstera2.jpg
monstera3.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6073
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Dziwne plamy na monsterze

Post autor: Krysia »

Gosiu, ja stosuję preparat Substral, gdy widzę takie plamy na liściach. Pozdrawiam serdecznie :).
Załączniki
IMG20230126113335.jpg
Gosia1991
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-01-26, 10:47

Re: Dziwne plamy na monsterze

Post autor: Gosia1991 »

Dziękuję za podpowiedź! Spróbuję :)

Małgosia
Awatar użytkownika
alokazja7
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1420
Rejestracja: 2014-10-05, 14:23

Re: Dziwne plamy na monsterze

Post autor: alokazja7 »

Witam Cię Gosiu na naszym forum i pewno już zostaniesz,ja nie mam wiadomości na temat monstery ale Krysia zawsze bieży z pomocą.Pochwal się innymi kwiatami-pozdrawiam. :-|
ODPOWIEDZ