Dziury w liściach - wiąz camperdownii

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
uluru75
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-06-15, 22:50

Dziury w liściach - wiąz camperdownii

Post autor: uluru75 »

Witam,

Posadziłem wiąz camperdownii jakieś 2 miesiące (szczepiony gdzieś na 2.3 m) temu i ostatnio pojawiły się dziwne dziury w liściach. Ma je jakieś 1/3 liści.

Nic nie usycha jeszcze. Nie widać żądnego robactwa, chrząszcy itp.
Nie sądzę aby to były opuchlaki gdyż dziury są w środku liści a z tego co wiem to Opuchlaki obgryzają na zewnątrz.

Jakieś sugestie czy się tym martwić czy coś zrobić? Widziałem innego wiąza w okolicy i żadnych dziur nie widziałem.

Dzięki za info.
Załączniki
IMG_20180613_191200[1].jpg
IMG_20180613_191219[1].jpg
IMG_20180613_191209[1].jpg
IMG_20180613_191153[1].jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dziury w liściach - wiąz camperdownii

Post autor: Petrus »

Pewnie dziury wygryzły larwy motyli lub innych owadów. Też miałem takie dziury u swojego na paru liściach. Regularnie opryskuje wiąz preparatem Decis lub Karate Zeon i nie ma problemów ze szkodnikami. Musisz opryskać dokładnie całą koronę od zewnątrz i wewnątrz, bo gąsienice chowają się bardzo pieczołowicie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
uluru75
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-06-15, 22:50

Re: Dziury w liściach - wiąz camperdownii

Post autor: uluru75 »

Petrus pisze:Pewnie dziury wygryzły larwy motyli lub innych owadów. Też miałem takie dziury u swojego na paru liściach. Regularnie opryskuje wiąz preparatem Decis lub Karate Zeon i nie ma problemów ze szkodnikami. Musisz opryskać dokładnie całą koronę od zewnątrz i wewnątrz, bo gąsienice chowają się bardzo pieczołowicie.
U mnie jest na około połowy liściach obecnie.
Tylko że nie widzę żadnych larw lub gąsienic - czy one powinny być widoczne gołym okiem?
Dzięki za info.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dziury w liściach - wiąz camperdownii

Post autor: Petrus »

Tak od razu ich nie zobaczysz bo za dnia chowają się w koronie. Ja po długotrwałych oględzinach gąsienice umiałem znaleźć, ale teraz tego nie robię. Spryskuje dokładnie całą koronę nawet od wewnątrz i jak na razie jest spokój z gąsienicami.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ