Dziurawe liście Fikusa Lyrata

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Filipbednarczyk
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-04-25, 17:10

Dziurawe liście Fikusa Lyrata

Post autor: Filipbednarczyk »

Cześć! Może ktoś z forumowiczów będzie w stanie mi pomóc zdiagnozować problem z moim fikusem lirolistnym. W skrócie: na niektórych liściach pośrodku ( nigdy od brzegu blaszki) pojawiają się brązowawe przebarwienia, które po jakimś czasie wykruszają się, tworząc dziury. Obczytałam pół internetu, ale nie trafiłam na przekonujące rozwiązanie zagadki. Co istotne, liście oprócz tego, że dziurawe, wydają się być w bardzo dobrej kondycji: sprężyste, sterczące do góry, starsze w zdrKowym ciemnozielonym, młodsze ( jak ten na załączonym zdjęciu) w jasnozielonym kolorze. Nie opadają, co chyba wyklucza grzyby. Fikus jest dość młody- mam go od kilku miesięcy. Od tego czasu puścił dwa nowe liście. Stoi w przestronnym, widnym, ale dość suchym pomieszczeniu. Podlewam go raz na tydzień, z tą samą częstotliwością przemywam dokładnie liście. Używam przegotowanej wody.
Czy ktoś z was spotkał się z podobnym problemem lub wie, z czym mamy do czynienia?
Będę ogromnie wdzięczny za waszą pomoc!
Załączniki
image.jpg
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Dziurawe liście Fikusa Lyrata

Post autor: Agnieszka Lach »

Opis problemu sugeruje, że mamy do czynienia z plamistością liści . Przyczyna może być zbyt mała ilość światła. W okresie, gdy mamy mało słonecznych dni, fikusy należy ustawiać jak najbliżej okna. Ustawienie doniczki z fikusem na parapecie okna o wystawie południowej lub zachodniej powinno pomóc.
mgr inż. Agnieszka Lach
Filipbednarczyk
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-04-25, 17:10

Re: Dziurawe liście Fikusa Lyrata

Post autor: Filipbednarczyk »

Dziękuję bardzo za pomoc! Wprawdzie fikus stoi w pokoju z ekspozycją południowo-zachodnią, ale faktycznie jest oddalony od okien. Jeszcze raz dziękuję.
ODPOWIEDZ