Dzikie kwiaty - polne kwiaty na łące i w ogrodzie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Dzikie kwiaty - polne kwiaty na łące

Post autor: wasilewska101 »

jeżeli ludzie nie będą ich dosiewać to wyginą jak dużo innych kwiatów , storczyki ,kukułki , kąkole rosły i na naszych polach a teraz nie ma ani jednego ..
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

storczyk - buławnik mieczolistny

Obrazek

storczyk wielokwiatowy

Obrazek

storczyk szerokolistny

Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

amadyn pisze:
tengel27 pisze:Nawet jeśli mają nasionka to ich zbiór jest zakazany, gdyż są to rośliny chronione :) Na takie zbiory trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenie :)
Też jestem przeciw pozyskiwaniu roślin z ich naturalnego środowiska , ale bez przesady . Co innego wykopywać całe rośliny , a co innego zabrać kilka nasionek .
Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu :!: Właśnie dzisiaj przeczytałam w starym wydaniu Działkowca,że z roślin będących pod ochroną nie wolno nawet nasion zbierać :shock: Takie są przepisy :roll:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Piękne okazy Amadynie :-D

To ja dorzucę trochę dzikich z łąk i pól ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Wiesiu,masz piękne łąki.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

amadyn pisze:
tengel27 pisze:Nawet jeśli mają nasionka to ich zbiór jest zakazany, gdyż są to rośliny chronione :) Na takie zbiory trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenie :)
Też jestem przeciw pozyskiwaniu roślin z ich naturalnego środowiska , ale bez przesady . Co innego wykopywać całe rośliny , a co innego zabrać kilka nasionek .
Też tak myślę, ale jednak prawo mamy inne :)

U mnie w pracy mamy laboratoria in vitro i celem Ogrodu jest użycie ich do mnożenia roślin chronionych. W tym roku udało nam się dostać pozwolenie na zbiór zarodników i liści na ten cel. Mają być porównane metody mnożenia. Jednak zastrzeżone w pozwoleniu jest to, że wszelkie uzyskane rośliny mają zostać wysadzone w miejscu pobrania materiału genetycznego. Stąd wiem, że pozyskiwanie nasion to nie jest taka prosta sprawa.

Więcej: rozmnażanie roślin in vitro

Inny punkt takiej hodowli to udokumentowanie pochodzenia roślin. :) Przy roślinach chronionych dobrze mieć zachowany paragon lub inny dowód na to, że rośliny nie zabrało się ze stanowiska naturalnego. Na szczęście u nas jeszcze nikt ogródków nie kontroluje ;)

A na koniec powiem tylko, że jestem absolutnie przeciwny wykopywaniu roślin z lasów i łąk. Jednak gdy czasem czytam na forach, że ktoś z dobrego serca załatwi sadzonkę np. przylaszczki, bo w pobliskim lesie jest jej mnóstwo, to troszkę mnie to irytuje, bo bycie "ogrodnikiem" nie uprawnia nas do niszczenia natury.

Ok - nanudziłem i więcej nie będę ;-)

Amadynie zazdroszczę ci tylu pięknych storczyków w okolicy. Są naprawdę piękne :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dawidzie, a tak z ciekawości zapytam - skoro wszystkie uzyskane zgodnie z pozwoleniem rośliny mają zostać wysadzone w miejscu pobrania, to jak zdobyć legalne sadzonki? Jest jakiś inny sposób?
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Taaa - jak znam życie to oddzielne pozwolenie być musi i zapewne poparte sporym funduszem. Ale to już moje domysły, ponieważ nigdy o to nie pytałem. Jednak jeśli jutro nie zapomnę i uda mi się złapać kierownika w pracy to podpytam ją co nieco :)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To dziękuję z góry :-)
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Więc jest tak jak pisałem wcześniej - nasion z roślin chronionych zbierać nie wolno. Można wystąpić o pozwolenie, ale powiedziano mi, że jeśli nie jest to praca naukowa nie ma co liczyć na zgodę.
Zapytałem zatem skąd w handlu biorą się rośliny chronione. Odpowiedź jest prosta - z zagranicy. :-) Coś co u nas jest chronione to za granicą bywa zwykłą rośliną. Przykładem w rozmowie była azalia pontyjska, która na wschodzie już jest zwykłym nie chronionym "chwastem" :-D
Ostatnia sprawa - pochodzenie roślin. Dostałem odpowiedź, że obecnie bezpiecznie jest posiadać fakturę, paragon lub inny dokument pochodzenia takiej rośliny, ponieważ gdyby ktoś "życzliwy" komuś powiedział o tym, że mamy roślinkę "zakazaną" to mogłoby być nieciekawie.

Tyle wiem, gdyby były jeszcze pytania to zadawać i jeszcze się podpytam ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

No i wszystko jasne.
Dzięki Dawidzie :-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Danka pisze:Wiesiu,masz piękne łąki.
Dziękuję Danusiu :-D . Latem okolica jest piękna i obfituje w kolorowe kwiaty :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3358
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Dzikie kwiaty - polne kwiaty na łące i w ogrodzie

Post autor: bez »

Zaczyna kwitnąć ciemiężyca /Veratrum/:

Obrazek

- to nasza krajowa bylina.
Miłego dnia !
B.E.Z.
ODPOWIEDZ